Remont mieszkania to radosny i kłopotliwy biznes w tym samym czasie. Radosne, bo przynosi zmianę w znudzonej sytuacji, obiecuje aktualizację wnętrza, daje możliwość zrealizowania niektórych ze swoich starych marzeń. I kłopotliwe, ponieważ pożądany wynik musi przejść przez problemy z naprawą. Zapomnisz coś kupić, płytki łazienkowe nie będą wystarczające dla ostatniego rzędu, a wtedy stara tapeta jest mocno przyklejona do ściany, tylko po to, by płakać. Chociaż, przestań, łzy nie będą. Porozmawiajmy dzisiaj o tym, jak szybko i łatwo oderwać starą tapetę od ścian.

Przygotuj narzędzia

Zanim jednak przejdziemy do pracy, musimy uzbroić się w różne improwizowane narzędzia i narzędzia. Bez nich pytanie, jak szybko oderwać stare tapety, nie może zrobić.

Potrzebujemy więc:

  • szmatka, gąbka lub pulweryzator;
  • basen wody;
  • nóż, szpachelka, wałek z gwoździami lub tapetowy tygrys. To ostatnie narzędzie jest bardzo wygodne w szczególnie trudnych przypadkach. Miękkie kółka nie niszczą masy szpachlowej i tynku, natomiast w okrężnych ruchach, bez żadnych szczególnych trudności, usuwasz duże obszary starej tapety;
  • żelazko parowe, czasami bardzo pomaga;
  • płyn do usuwania tapet, na przykład KELID DISSUKOL lub ATLAS ALPAN. Czasem są one nadal mieszane z klejem do tapet, a następnie nie wysychają dłużej.

Teraz przejdź do akcji bezpośredniej.

Jak szybko oderwać starą tapetę z włókniny?

Jak wiadomo, tapety z dwuwarstwowych włóknin najłatwiej opuścić ze ścian. Najpierw usuń górną warstwę za pomocą noża lub łopatki, a następnie za pomocą nawilżania zeskrobuj dolną podstawę papieru. W niektórych przypadkach możesz go zostawić i przykleić nową tapetę bezpośrednio na papierze. Na przykład, jeśli ściany w mieszkaniu są betonowe, a tapeta w inny sposób po prostu się nie klei.

Nawiasem mówiąc, jeden ważny niuans. Jeśli jednak oderwałeś papierowe podłoże, a ściany są betonowe, całkiem możliwe, że nowa tapeta nie będzie chciała się płoszyć. Nie ma znaczenia, stare gazety ci pomogą. Najpierw przyklej ściany, a na nich zamontuj nową dekorację swoich ścian.

Jak szybko oderwać papierową tapetę?

Stara papierowa tapeta do oderwania ściany jest czasami nieco trudniejsza niż włóknina. Tutaj przydadzą nam się zlew ciepłej wody, szmaty lub gąbki, a lepiej - pulweryzator. Zbieramy do niej trochę wody i hojnie nawilżamy tapetę. Tylko nie zapomnij zamknąć gniazdka i wyłączyć prądu, a nawet zanim obwód będzie blisko. I zadbaj o niższych sąsiadów, ponieważ łatwo je wypełnić, ale usunięcie ich jest kosztowne.

Aby pomóc wodzie, gdy tapeta na ścianie nie jest już jedna warstwa lub są one dość grube, rolka z gwoździami lub tygrys tapety pójdzie. Jak wspomniano powyżej, ta ostatnia jest korzystniejsza, ponieważ nie psuje ścian, a tapeta dziurkuje nadzwyczajnie. Woda przez porysowane otwory przenika głęboko w papier, a tapeta zostanie usunięta bez większego wysiłku.

Jak oderwać starą tapetę winylową?

No i chyba najbardziej "uparte" do zdzierania są tapety winylowe. Wilgoć w nich praktycznie nie przenika, dlatego nie można ich pocić wodą ani zwykłymi drapaniami. Ale mamy tak wielu asystentów!

Na początek drapiemy wierzchnią warstwę tygrysem tapetowym, wałkiem z gwoździami lub pacy zębatej. Następnie hojnie nawilżamy naszych upartych ludzi specjalnym zmywaczem do tapet. A gdy są odpowiednio mokre, najpierw usuń górną warstwę winylową, a następnie dolną warstwę papieru. Jak wspomniano powyżej, jeśli ściany w domu są betonowe, warstwy tej nie można usunąć, ale można na nią bezpośrednio przykleić nową tapetę.

jak łatwo oderwać tapetę

Kolejna pożyteczna wskazówka

Jeśli tapeta papierowa nie działa dobrze, nawet po zwilżeniu, użyj pary. Aby to zrobić, weź żelazko parowe, wlej do niego wodę i podgrzej ją do maksimum. Następnie użyj funkcji prasowania pionowego, aby przejść po tapecie, trzymając żelazko w odległości 10-12 cm od powierzchni ściany.

A jednak nie próbuj natychmiast zwilżyć dużej powierzchni. Podczas pracy nad częścią, reszta powierzchni będzie miała czas na wyschnięcie, a będziesz musiał powtórzyć wilgoć.

Tutaj, być może, wszystko, co dotyczy pytania, jak szybko i łatwo oderwać stare tapety. Niech twoja naprawa będzie radosna.