Wiele kobiet boryka się z problemem braku estrogenu. Aby podnieść poziom, zwykle sugeruje się to przy pomocy preparatów hormonalnych, a także zaleca się zwracanie uwagi na czyjeś jedzenie. Ale porozmawiajmy bardziej szczegółowo o tym, jak pojawia się niski poziom estrogenu i jak go zwiększyć.

Objawy niskiego poziomu estrogenu

Brak estrogenów w organizmie może objawiać się na różne sposoby. W dzieciństwie jest to powolny rozwój narządów płciowych, gruczołów sutkowych i szkieletu. U nastolatków - zmniejszenie wielkości macicy i gruczołów sutkowych, brak miesiączki. U kobiet w wieku rozrodczym następujące objawy wskazują na brak estrogenu:

 • bezsenność;
 • wahania nastroju;
 • nieregularne okresy;
 • zmniejszone libido;
 • niższy ból brzucha podczas menstruacji;
 • upośledzenie pamięci;
 • zmniejszenie zdolności do pracy;
 • problemy ze skórą - rozstępy, zapalenie, zmniejszona elastyczność.

Krwawienie i bezpłodność może wynikać z niskiego poziomu estrogenu.

Dlaczego poziom estrogenu spada?

Ważne jest nie tylko, aby wiedzieć, jak podnieść poziom estrogenu, ale co zrobić, aby to zmniejszenie się nie powtórzyło. I do tego trzeba zrozumieć, z jakiego poziomu estrogenów, normalne wcześniej, nagle zaczął spadać. Powody mogą być następujące:

 • niedobór witamin;
 • złe odżywianie;
 • ostra utrata masy ciała;
 • menopauza;
 • długotrwałe stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Jak zwiększyć poziom estrogenu?

Prawdopodobnie każda kobieta na pytanie, jak zwiększyć estrogen, powie coś na temat przyjmowania leków hormonalnych. Rzeczywiście, to pytanie jest często rozwiązywane w ten sposób. Pacjentowi przepisano doustne środki antykoncepcyjne z odpowiednią dawką hormonu. Często przepisuje się również witaminę E (tokoferol).

Możliwe jest uzyskanie wymaganej ilości hormonu nie poprzez zażywanie tabletek, ale za pomocą plastra. Jest on przymocowany w dogodnym miejscu dla Ciebie i pozostawiony na 30 dni.

Ponadto poziom estrogenów można zwiększyć, zmieniając dietę. Przecież są produkty, które mają w swoim składzie fitoestrogeny - substytuty żeńskich hormonów płciowych.

Produkty zwiększające estrogen

Warto zauważyć, że fitoestrogeny mogą tylko naśladować brakujące hormony w ciele, a zatem są odpowiednie, gdy nie ma globalnych problemów z brakiem estrogenu. Jeśli potrzebujesz większej pomocy dla ciała, fitoestrogeny mogą nie wystarczyć. W każdym przypadku lekarz powinien zdecydować o konieczności zwiększenia poziomu estrogenu. Ponieważ nadmiar tego hormonu również nie jest dobrym wskaźnikiem. Nadmiar estrogenu może prowadzić do poważnych konsekwencji - od bezsenności, nudności i bólów głowy po powstawanie guzów. Nie powinieneś więc eksperymentować ze swoim zdrowiem i sprawdzaj spekulacji na temat braku estrogenu u specjalisty.

Ale wracaj do żywności, którą musisz jeść, aby zwiększyć estrogen.

 1. Głównym źródłem fitoestrogenów jest soja. Można go stosować oddzielnie, a także w składzie jogurtu, mleka, mąki, masła i sera.
 2. Zboża i rośliny strączkowe są również bogate w potrzebne substancje. Zwłaszcza fasola, groch, kukurydza, jęczmień, żyto i proso.
 3. Tłuszcze zwierzęce są teraz również potrzebne. Występują w produktach mlecznych, mięsie, twardym serze i oleju rybim.
 4. zwiększyć estrogen
 5. Wśród warzyw należy zwrócić uwagę na marchew, pomidory, bakłażany, kolorowe i brukselki.
 6. Jedz owoce, mianowicie jabłka, papaja, daktyle i granaty.
 7. Zielona herbata jest zalecana do napojów. Do niedawna zaleca się stosowanie kawy, ale ostatnio naukowcy wykazali, że ten poziom estrogenu obniża się.
 8. Również zwiększenie poziomu estrogenu pomoże otrzymać odwary szałwii. Jeśli ćwiczysz ziołolecznictwo, prawdopodobnie słyszałeś o macicy. Nie możesz wziąć jej wywaru, ponieważ obniża on poziom estrogenu.