Tak się składa, że ​​mama musi odejść na jakiś czas w pilnej sprawie, ale z tego powodu nie chce z tego powodu rezygnować z karmienia piersią. W takich przypadkach zwykle opróżnia mleko dla dziecka. Można go jednak przechowywać w lodówce nie dłużej niż 12 godzin, nawet jeśli przestrzegane są wszystkie warunki higieniczne. Jeśli matka będzie dłużej nieobecna, możesz uciekać się do zamrożenia mleka matki.

Jak zamrozić mleko z piersi?

Po pierwsze, powinieneś zacząć martwić się o pobranie mleka z wyprzedzeniem, jeśli planujesz być nieobecny przez kilka dni. Oblicz, ile butelek będzie potrzebować twoje dziecko w oparciu o liczbę posiłków dziennie. W ciągu jednego dnia nie będziesz miał czasu zbierać mleka dla 12-15 karmień. Dlatego zacznij zlewać tydzień lub dwa przed planowaną podróżą. W takim przypadku możliwe jest stopniowe zamrażanie mleka matki aż do osiągnięcia wymaganej ilości.

Najlepiej zamrozić mleko matki w specjalnych pojemnikach lub butelkach do karmienia. Średnia porcja powinna wynosić 120-140 ml. Nie warto wrzucać większej objętości do jednego pojemnika, aby nie trzeba było wylewać cennego płynu, jeśli dziecko jest nasycone przed opróżnieniem butelki.

Przed zamrożeniem należy dokładnie umyć naczynia, spłukać wrzątkiem i wysuszyć. Podczas wlewania mleka z pojemnika do dekantacji do pojemnika do zamrażania, należy pozostawić przestrzeń powietrzną, ponieważ mleko ma tendencję do rozszerzania się po zamrożeniu.

Mleko musi być najpierw schłodzone w lodówce, a dopiero później umieszczone w zamrażarce. W zamrożonej butelce można stopniowo zwiększać wyrażone mleko, aż do uzyskania wymaganej ilości. Możesz dodać go po wstępnym schłodzeniu. Bardziej poprawne byłoby, gdyby objętość dodawanego mleka była mniejsza niż objętość już znajdująca się w butelce. Jest to konieczne, aby zamrożone mleko nie stopiło się.

Dodatkowo, dla każdej butelki lub pojemnika z mlekiem, musisz wkleić etykietę z datą na piśmie, abyś nie pomylił się i nie zamrozić mleko z piersi zgadnij, jaka część została zamrożona wcześniej, co później. Okres przechowywania zamrożonego mleka matki w oddzielnej zamrażarce w temperaturze -18 ° C wynosi 3 miesiące.

Ważne jest nie tylko prawidłowe zamrożenie mleka, ale także przywrócenie go do stanu ciekłego, gdy jest potrzebny. Konieczne jest kilka godzin przed karmieniem, aby przenieść butelkę do lodówki. Rozmrażanie trwa około 12 godzin. Możesz podgrzać mleko do pożądanej temperatury w specjalnym urządzeniu lub w łaźni wodnej. Nie jest pożądane stosowanie do tych celów kuchenki mikrofalowej, ponieważ prowadzi to do utraty korzystnych właściwości mleka.