Pragnienie dekorowania ubrań i tworzenia czegoś indywidualnego pojawiło się w człowieku przez bardzo długi czas. Haftowanie pochodzi ze Wschodu. To w Azji sztuka ta została opracowana znacznie wcześniej niż w Grecji. Jedną z najciekawszych technik jest haft artystyczny.

Technika haftu satynowego

Na pierwszy rzut oka może wydawać się trudne haftowanie, ponieważ tego rodzaju robótki wymagają pewnych umiejętności. Ale w krótkim czasie staje się bardzo rozrywkowym hobby. Istnieje kilka rodzajów tego haftu. Każdy ma swoje własne charakterystyczne cechy.

  • biała powierzchnia z podłogą. Gatunek ten ma swoją nazwę ze względu na fakt, że jest wykonywany na cienkim materiale z białymi nitkami. Najpierw wyszywamy kontury "przedniej igły", a następnie wypełniamy wnętrze prostym gwintem. Już na górze zaczyna się szyć glatievye ściegi, okazuje się, że trójwymiarowy haft gładki;
  • artystyczna powierzchnia koloru. Ta technika satynowego ściegu obejmuje użycie kolorowych nici i jedwabiu. Wszystkie szwy nie są proste, lecz ukośne. Ta powierzchnia jest wykonana bez podłogi, płaska;
  • satynowa powierzchnia. Do haftowania za pomocą nici dentystycznej lub jedwabiu. Ściegi układane są tylko w jednym wątku, im cieńsza nić, tym lepiej. Końce szwów się nie dotykają, ale przychodzą jedna po drugiej. Każdy kolejny szew rozprzestrzeniał się w środku następnego, a jednocześnie nieznacznie cofał się pod nicią. Ściegi są krótkie. Tak więc na przedniej części dostajesz gładki i lśniący wzór, a złą stronę pokrywają małe szwy;
  • Rosyjska gładka powierzchnia. Podczas haftowania ściegi nie są dłuższe niż 7 mm, w prostym nici (pionowym lub poziomym). Szczeliny między szwami tworzą 2-3 nitki. Podczas biegu wstecznego ukończone ściegi i przeskoki są pokryte roboczym gwintem.

Wzory do haftu satynowego

Aby nauczyć się wykonywać złożone i skomplikowane wzory haftu za pomocą satynowanego ściegu, najpierw musisz opanować najprostsze szwy. Szwy te nie są skomplikowane, ale wymagają pewnych umiejętności. Kiedy je opanujesz, wydaje ci się, że bardzo łatwo jest wyhaftować satynowy ścieg, ponieważ te najprostsze szwy są podstawą dla wszystkich wzorów. Zanim zdecydujesz się nauczyć jak wyhaftować gładką powierzchnię, wybierz jeden z rodzajów tej sztuki. Podczas lekcji szycia satynowego oferują naukę szycia takich szwów:

  1. Szew jest "igłą do przodu". Jest to seria ściegów i odstępów o tej samej długości. Szew jest ustawiony od prawej do lewej, długość może być inna. Na białej powierzchni ten szew służy do konturu wzoru, długość ściegu wynosi 1-2 mm. Jeżeli wzór składa się wyłącznie ze szwu, długość nie przekracza 8 mm.
  2. Igła ze szwem. Ciągły rząd ściegów. Igła przesuwa się od prawej do lewej, wykonuje pierwszy ścieg i przechodzi tę samą długość. Następnie wyjmij igłę w tym samym punkcie, w którym zakończył się pierwszy ścieg. Ścieg pofałdowany będzie dwa razy dłuższy niż twarz.
  3. Podkradany szew. Ten szew służy do haftowania wzorów konturów. Szew tworzy ciągły rząd ukośnych szwów, które ściśle przylegają do siebie.
  4. Koza. Ten ścieg służy do haftowania łodyg i serc kwiatów. Szwy znajdują się od lewej do prawej. jak nauczyć się haftować Przebicia w tkance wykonuje się naprzemiennie pojedynczo i wzdłuż drugiej krawędzi paska. Ściegi przecinają się na środku paska.
  5. "Koronkowe". Szew wykonuje się w dwóch etapach. Pierwsze szwy przeszycia "przednia igła". Odległość pomiędzy szwami wynosi połowę długości samego ściegu. Następnie, igłą i nitką pod każdym ściegiem od góry do dołu. Tkanina nie jest przebita.
  6. Ścieg satynowy jest haftowany przy użyciu kilku rodzajów ściegów. Aby to zrobić, użyj szew "koza", podkradany szew, "węzłów". Często kwiaty są haftowane wątkami dwóch odcieni. W tym samym czasie ściegi jednego koloru są mieszane ze szwami o innym kolorze. Ściegi tworzą różne długości, dzięki czemu przejście staje się niewidoczne.