Przyczyną bólu zęba mogą być różne procesy patologiczne związane z samym zębem i otaczającymi je tkankami. W niektórych przypadkach ból jest łagodny, a czasami - po prostu nie do zniesienia, osłabiający, podając skroniom, uszom, oczom, prowokując migrenę itp. W związku z tym problemem należy jak najszybciej udać się do dentysty. Ale jeśli nie jest to możliwe, to przynajmniej zredukuj zespół bólowy na jakiś czas w domu. Zastanów się, jak szybko usunąć ból zęba w domu.

Jak szybko złagodzić ból zęba za pomocą tabletek?

Jeśli możesz iść do apteki, możesz szybko usunąć ból zęba, przyjmując jeden z następujących leków w postaci tabletek:

  • kwas acetylosalicylowy (Aspiryna, UPS UPS);
  • paracetamol (Panadol, Efferalgan);
  • ibuprofen (Nurofen Solpaflex);
  • Nimesulid (Nise, Nimulid);
  • Askofen (złożony z kwasu acetylosalicylowego, paracetamolu i kofeiny);
  • Citramon (złożony z kwasu acetylosalicylowego, paracetamolu i kofeiny);
  • Solpadein (w składzie - paracetamol, fosforan kodeiny, kofeina);
  • Ketorolac (Ketanov, Ketorol);
  • deksketoprofen (Dexalgin 25, Depiofen) i inne.

Możliwe jest uzyskanie możliwie najszybszego efektu przeciwbólowego, jeśli przyjmowane są leki w postaci rozpuszczalnych (musujących) tabletek. Ze względu na fakt, że takie leki dostają się do organizmu w postaci rozpuszczonej, są łatwiejsze w trawieniu i działają szybciej niż zwykłe tabletki. W tej formie produkują:

Aby wziąć leki przeciwbólowe należy traktować poważnie: należy zapoznać się z instrukcjami, upewnić się, że nie ma przeciwwskazań, a także ściśle przestrzegać wskazanych dawek i odstępów czasu podawania.

Jak szybko powstrzymać środki stosowane w medycynie zęba?

Bez tabletek znieczulających w domu, możesz spróbować wyeliminować ból zęba, stosując następujące metody.

Płukanie sody i solanki

Procedura ta pozwala oczyścić jamę ustną, przestrzenie między zębami i próchnicą, z resztek jedzenia, co często jest przyczyną bólu. Do gotowania należy rozpuścić w szklance ciepłej wody z łyżeczką sody oczyszczonej i solą. Początkowo płukanie powinno być intensywne, wtedy powinieneś po prostu zaaranżować "kąpiele" dla chorego zęba, utrzymując roztwór w ustach przez 1-2 minuty.

Ziołowe płukanki

Aby spłukać na ból zęba, można również użyć wywarów z różnych roślin leczniczych (rumianek, szałwia, kora dębu , nagietek, itp.). Alternatywnie można stosować roztwory przygotowane na bazie wody z dodatkiem alkoholu nalewek nagietka, szałwii (1 łyżeczka nalewki na szklankę wody). Pomaga zmniejszyć stan zapalny.

Alkoholowe "tace"

Jest to dość skuteczny sposób na szybkie wyeliminowanie bólu zęba, co wiąże się z użyciem niewielkiej ilości dowolnego mocnego napoju alkoholowego (wódka, brandy, rum itp.). Aby to zrobić, musisz wziąć mały łyk w usta i przytrzymaj przez kilka minut w pobliżu bolesnego ogniska. Alkohol jest szybko wchłaniany przez błony śluzowe, a dotarcie do zakończeń nerwowych powoduje ich "odrętwienie".

Kompresuj

W obecności próchnicy można umieścić kawałek propolisu, zmiażdżony goździk lub cebulę, aby wyeliminować ból.

bóle zębów ludowych szybko

Lód

Ból zęba, któremu szczególnie towarzyszy obrzęk, można zmniejszyć za pomocą kawałka lodu. Aby to zrobić, należy go owinąć plastikiem i bawełnianą tkaniną, a następnie przymocować na kilka minut do policzka od strony zęba pacjenta.

Pamiętaj, że zmniejszenie lub eliminacja bólu nie oznacza eliminacji patologii, a ból może powrócić. Ponadto pod "maską" bólu zęba mogą być zupełnie inne choroby (na przykład zapalenie zatoki przynosowej lub nerwu trójdzielnego), dlatego w każdym przypadku należy skonsultować się ze specjalistą.