Nowy Rok to cudowne święto, a Ojciec Frost jest bez wątpienia najsławniejszą i najbardziej ukochaną postacią, znaną pod tą lub tamtą nazwą w większości krajów świata. Niemal każdy naród ma swoje własne imię i przedstawia je inaczej. Niemniej jednak, Mikołajskie klauzule we wszystkich krajach mają wspólne cechy, chociaż ich wizerunek zmienia się i jest uzupełniany przez wiele stuleci.

Niemniej jednak niewiele osób wie, jak stary jest Święty Mikołaj, kiedy i gdzie rozpoczęła się historia tej bajkowej postaci. Można długo dyskutować o tym, że Ojciec Frost pojawił się wcześniej, jest uważany za obecnego i jest protoplastą wszystkich innych, ale należy zauważyć, że historia pojawienia się Świętego Mikołaja sięga czasów, gdy ludzie byli poganami i wielbili duchy.

Rosyjski Święty Mikołaj

Ludy słowiańskie miały ducha chłodu, miał kilka różnych imion - Moroz, Studenets, Treskun. Obraz tej postaci jest bardzo podobny do współczesnego Świętego Mikołaja, którego jesteśmy przyzwyczajeni do widzenia w zimowe święta. "Najnowsza" historia Świętego Mikołaja zaczęła się, gdy nasi ludzie mieli tradycję świętowania Nowego Roku w zimie. To on przybył do każdego domu, niosąc torbę z prezentami i kijem, rozdawał prezenty, ale tylko ci, którzy zasłużyli na nieposłusznego Świętego Mikołaja, mogli go ukarać kijem.

Z biegiem czasu ten zwyczaj należy już do przeszłości. Dziś Święty Mikołaj jest pogodnym, dobrodusznym człowiekiem, zamiast trzymać w dłoni magiczną laskę, za pomocą której wykonuje cuda i bawi dzieci wokół drzewa noworocznego. Biorąc pod uwagę, że ta tradycja powstała wiele wieków temu, zdecydowanie niemożliwe jest określenie, ile lat stary Święty Mikołaj prawdopodobnie nie jest możliwy. Ciekawe, że Wnuczka Śnieżnej Dziewicy jest tylko z naszym Ojcem Mroźem, w innych krajach ta postać nie istnieje.

Prawdziwy przodek Świętego Mikołaja

Nawiasem mówiąc, historia pojawienia się Świętego Mikołaja ma bardzo realną podstawę. W czwartym wieku ne chrześcijański ksiądz, arcybiskup Nicholas, mieszkał w tureckim mieście pokoju. A po jego śmierci został podniesiony do rangi świętych za dobre uczynki, które wykonał za życia. Na początku drugiego tysiąclecia szczątki świętego zostały skradzione, a wieść o tym rozprzestrzeniła się w całym chrześcijańskim świecie. Ludzie byli oburzeni, a Święty Mikołaj był czczony w wielu krajach.

Dzień Świętego Mikołaja, jako święto obchodzone 19 grudnia, pojawił się w średniowieczu. Do dnia dzisiejszego jest rzeczą zwyczajną, że dzieci robią prezenty.

"Stara i nowa" historia Świętego Mikołaja w różnych krajach

W niektórych krajach, gdzie wierzą w istnienie gnomów, to ci bajeczni mężczyźni są uważani za dziadków Ojca Frosta. Istnieje również wersja, że ​​jego przodkowie są żonglerami, którzy występowali na świątecznych targach w średniowiecznych miastach i śpiewali kolędy.

Mieszkańcy Holandii z XIX wieku przedstawiają Świętego Mikołaja jako kominiarza i są przekonani, że dzięki kominom dostarcza prezenty dzieciom w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. История Деда Мороза Pod koniec tego samego wieku ojciec Frost ma dla nas zwykły ubiór - czerwony płaszcz z białym futrem, czapkę, rękawiczki.

Aby dowiedzieć się, jak stary Mikołaj musi wyglądać w 1773 roku, pojawiła się pierwsza wzmianka o tej postaci i został nazwany pod tym imieniem. Pierwowzorem amerykańskiego dziadka Frosta, który przynosi prezenty dla dzieci, był święty Mikołaj Merliki, a obecnie Święty Mikołaj jest szanowanym i szanowanym profesją. Istnieją nawet wyspecjalizowane akademie i szkoły. Tysiące i tysiące dobrych czarodziejów czyta listy od milionów dzieci z całego świata i przynosi prezenty pod drzewem noworocznym. I nie ma znaczenia, jak stary jest Święty Mikołaj - najważniejsze jest, aby uwierzyć, że on jest!