Masz uroczego zwierzaka - kota. Ciągle pamiętasz, jak był małym kotkiem, przerażonym każdym dźwiękiem i odkrywającym kąciki nowego domu, w którym właśnie został przywieziony. A teraz dorósł i stał się prawdziwym członkiem rodziny. I, oczywiście, interesuje cię pytanie: ile kotów żyje średnio?

Ile lat ma kot domowy?

Długość życia kotów zależy przede wszystkim od warunków mieszkaniowych i żywieniowych, a także od stosunku właścicieli do nich. Niestety na ulicach wciąż jest wiele bezpańskich zwierząt, których życie rzadko trwa dłużej niż 5-7 lat. Wynika to z dużej liczby niebezpieczeństw, które czekają na kota na ulicy: psy, samochody, nieświeże jedzenie. W sprzyjających warunkach utrzymania domu, długość życia znacznie się wydłuża, ponieważ nie ma wszystkich tych niebezpiecznych czynników. Na pytanie: ile zwykłych kotów żyje, lekarze weterynarii odpowiadają w następujący sposób: średnia długość życia wynosi średnio 10-12 lat, chociaż istnieją również długie wątróbki, które żyją po 20 lub więcej latach.

Ta informacja dotyczy nie tylko zwykłych kotów, ale także praktycznie wszystkich zwierząt z rodowodem. Pytania: ile żyć Brytyjczyków, Syjamów i szkockie koty - jeden z najczęściej zadawanych w recepcji lekarza weterynarii. Takie koty również żyją od 10 do 15 lat. Koty syjamskie różnią się nieco dłuższym życiem. Ich średnia długość życia w sprzyjających warunkach wynosi zwykle 15-17 lat.

Jak przedłużyć życie kota?

Aby kot mógł żyć tak długo, jak to tylko możliwe, i aby sprawić przyjemność swojemu społeczeństwu, należy uważnie monitorować jego stan zdrowia. Jeśli nie możesz sam gotować Ile kotów żyje średnio 1 kot pełne i zbilansowane odżywianie, lepiej karmić zwierzę suche jedzenie , w którym bilans użytecznych witamin, minerałów i składników odżywczych jest już zweryfikowany. Ogólnie rzecz biorąc, żywność powinna być bardzo uważnie monitorowana. Przejadanie się i otyłość nie powinny być dozwolone. To znacznie skróci żywot kota i może spowodować wiele chorób współistniejących.

Przynajmniej raz w roku zwierzę powinno zostać zabrane na badanie do kliniki weterynaryjnej. Pozwoli to zidentyfikować możliwą poważną chorobę u twojego zwierzaka i rozpocząć leczenie na czas. Nie zapominaj, że wykastrowane i wysterylizowane zwierzęta żyją zwykle 2-3 lata dłużej niż inne koty.