Zstępujący brzuch jest jednym z oznak zbliżającego się porodu. Ale jak zrozumieć, że żołądek jest obniżony? Szczególnie to pytanie niepokoi te kobiety, które po raz pierwszy przygotowują się do urodzenia dziecka. Czy dzieje się to stopniowo lub szybko i jakie odczucia pojawiają się, gdy żołądek spada? Postaramy się udzielić odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące objawów wypadu jamy brzusznej przed porodem.

Jak sprawdzić, czy brzuch jest w dół?

Niektóre kobiety w ciąży zauważają, że na krótko przed porodem łatwiej jest oddychać. Wyjaśnia to fakt, że dziecko już zaczęło poruszać się głębiej w miednicę, a teraz nie wywiera tak dużego nacisku na przeponę. Jest to wyraźny sygnał, że żołądek spada, chociaż nie zawsze jest widoczny wizualnie.

Wraz z ulgą w oddychaniu trudniej jest usiąść i chodzić ciężarnej kobiecie. Czasami wydaje się, że kości miednicy rozchodzą się po bokach. Tak właśnie jest - ciało przygotowuje się do zbliżających się narodzin. Ponadto częste oddawanie moczu staje się coraz częstsze. Teraz biegniesz do toalety sto razy, nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy.

Kolejnym znakiem i ulgą w oddychaniu jest zanik ataków zgagi. Zstępująca macica już nie naciska i nie silnie wspiera żołądka, co zmniejsza lub neguje przyczynę zgagi - uwalnianie pokarmu z żołądka do przełyku. Ponadto zanik zgagi wynika również z rosnącej produkcji progesteronu. Hormon ten ma również wpływ na łagodzenie objawów zgagi.

Aby sprawdzić, czy brzuch jest opuszczony, możesz położyć rękę między klatką piersiową a żołądkiem. Jeśli zostanie umieszczony w tym miejscu, żołądek obniża się. U niektórych kobiet pominięcie jamy brzusznej można zobaczyć, jak to mówią, gołym okiem. Ich opuszczony brzuch wygląda teraz nie jak koło czy owal, ale jak gruszka.

Zdarza się, oczywiście, że kobieta nie czuje i nie widzi żadnych oznak upadku jej żołądka. Można to sprawdzić na dowolnej gładkiej powierzchni (lusterka lub ościeżnicy drzwiowej) wiedzieć, czy spadł brzuch codziennie oznacz poziom pępka. Za pomocą tak prostego sposobu można śledzić dynamikę pominięcia.

W każdym przypadku możesz zapytać o pominięcie odwłoka u swojego lekarza. Zazwyczaj na każdym zaplanowanym badaniu mierzy wysokość dna macicy. A kiedy parametr ten zaczyna się zmniejszać, mówi wymownie, że żołądek stopniowo opada.

I pamiętaj, że każdy organizm ma swoje cechy. Dlatego jedna kobieta wyraźnie widzi i czuje, że jej żołądek jest opuszczony, a dla kogoś ta chwila już zdarza się podczas porodu.