Właściwa możliwość obliczenia dokładnego dnia owulacji jest bardzo ważną procedurą. Pomoże to kobiecie wybrać dni na pomyślne poczęcie lub uniknie niechcianej ciąży. Postaramy się opisać szczegółowo wszystkie możliwe metody prawidłowego obliczania dnia owulacji.

Jak dokładnie obliczyć dzień owulacji?

Jeśli czas cyklu miesiączkowego wynosi 28 dni, wówczas owulacja występuje w 13-14 dniu. Aby upewnić się, że występuje owulacja, możesz skorzystać z metody pomiaru temperatura podstawowa . Metoda ta jest dość prosta i polega na mierzeniu temperatury w odbycie codziennie rano, bez wychodzenia z łóżka. Uzyskane wartości zaznaczono na specjalnym wykresie, pomiary należy wykonywać przez trzy cykle.

W normalnym cyklu menstruacyjnym, przed owulacją, występuje nieznaczny spadek temperatury podstawowej do 36,5 ° C, a w dniu owulacji gwałtownie wzrasta do 37 - 37,1 ° C. Wynika to z uwalniania do krwi dużej ilości hormonu ciążowego - progesteronu, który działając na centrum termoregulacji w podwzgórzu, prowadzi do wzrostu temperatury.

Drugim sposobem prawidłowego określenia dnia owulacji jest test owulacji . Ich działanie jest podobne do działania testów ciążowych.

Prowadzenie ultradźwięków w dynamice podczas cyklu menstruacyjnego pozwala nam prześledzić wzrost dominującego pęcherzyka.

Subiektywne oznaki owulacji to łagodny ból w jajniku po stronie owulacji, a także wzrost liczby wyraźnych wydzielin śluzowych z dróg rodnych.

Jak obliczyć dzień owulacji w kalendarzu i tabeli?

Istnieją specjalne kalendarze on-line, które pomagają obliczyć dokładną datę wystąpienia owulacji. Aby to zrobić, w komórkach specjalnych wpisz datę ostatniej miesiączki i czas trwania cyklu miesiączkowego (jeśli jest regularny).

Istnieje również specjalna tabela, na której zaznaczona jest krzywa kontrolna - jest to dynamika podstawowej temperatury w normalnym cyklu menstruacyjnym. Na tym wykresie należy zanotować podstawową temperaturę, a następnie porównać ją ze sterowaniem.

jak obliczyć dzień tabeli owulacji

Tak więc, aby ustalić datę owulacji, należy zastosować kilka metod. Dokładność pomiaru zależy w dużej mierze od regularności cyklu miesiączkowego i wiarygodności wybranych metod. Po długich nieudanych próbach zajścia w ciążę powinieneś skonsultować się z kompetentnym specjalistą.