Każdy naród ma specjalną uroczystość, która poprzedzona jest dokładnymi przygotowaniami i dużą liczbą uroczystości. Żydzi mają również swoje wakacje pod nazwiskiem Purim. Historia święta Purim sięga dawno temu, kiedy Żydzi byli rozproszeni po całym Imperium Perskim, które rozciągało się od Etiopii do Etiopii. Indie .

O czym jest żydowskie święto Purim?

Historia Purim jest przedstawiona w Księdze Estery, którą Żydzi nazywają zwójką Megillat Ester. Fakty opisane w książce miały miejsce pod rządami króla Aswerusa, który rządził Persją od 486 do 465 pne. Król postanowił ucztować w stolicy stanu Susan, podczas którego chciał zademonstrować piękno swojej ukochanej żony, królowej Waszi. Kobieta odmówiła pójścia do zaproszonych gości, co bardzo uraziło Aswerusa.

Potem, zgodnie z jego rozkazem, do pałacu przywieziono najlepsze dziewczynki z Persji, a od wielu z nich podobała się dziewczyna pochodzenia żydowskiego o imieniu Ester. W tym czasie była sierotą i wychowała się w domu swojego brata Mordechaja. Król postanowił uczynić Esther swoją nową żoną, ale dziewczyna nie powiedziała mężowi o jej żydowskich korzeniach. W tym czasie została podjęta próba na cara, a Mordecai zdołał ostrzec Akhashverosha przez swoją siostrę, tym samym ratując go.

Po chwili król uczynił wszystkich Żydów Hamana swoim doradcą wroga. Przed nim, w strachu, skłonił głowę każdemu mieszkańcowi imperium, z wyjątkiem Mordechaja. Wtedy Aman postanowił zemścić się na nim i na wszystkich narodzie żydowskim, a używając intrygi i oszustwa, otrzymał od króla rozkaz zniszczenia całego ludu Persji, który ma żydowskie korzenie. Według losu miało to nastąpić 13 dnia miesiąca Adar. Wtedy Marhodei poinformował o tym swoją siostrę, która z kolei zwróciła się do króla o ochronę wszystkich Żydów, ponieważ ona sama była częścią tego narodu. Rozgniewany król nakazał egzekucję Hamana i podpisał nowy dekret, zgodnie z którym 13-go Żydzi zamieszkujący imperium mogą wykorzenić wszystkich swoich wrogów, ale nie odważą się obrabować swoich domów. W rezultacie zginęło ponad 75 000 osób, w tym dziesięciu synów Amana.

Po zwycięstwie Żydzi świętowali swoje magiczne zbawienie, a Markhodey został głównym doradcą króla. Odtąd żydowski Purim stał się świętem, które symbolizuje zbawienie wszystkich Żydów od śmierci i wstydu.

Tradycje świąteczne Purim

Dzisiaj Purim jest szczególnym dniem dla całego narodu żydowskiego, a obchody na jego cześć odbywają się w atmosferze dobrej zabawy. Oficjalne dni obchodów to 14 i 15 lat Adar. Daty nie są statyczne i zmieniają się co roku. Tak więc w 2013 r. Purim obchodzony był w dniach 23-24 lutego, aw 2014 r. 15-16 Marzec .

W dniu, w którym obchodzony jest Purim, zwykle wykonuje się następujące czynności:

  1. Czytanie zwojów . Podczas modlitwy w synagodze recytatorzy wypowiadają zwoje z Księgi Estery. W tym czasie ci obecni zaczynają tupać, gwiżdżąc, by hałasować specjalnymi grzechotkami. W ten sposób wyrażają pogardę dla pamięci o nikczemnych dekretach. Rabini jednak często protestują przeciwko takiemu zachowaniu w synagodze.
  2. Uroczysty posiłek . W tym dniu zwyczajowo jest pić dużo wina. Zgodnie z główną księgą judaizmu, musisz pić, dopóki nie przestaniesz rozróżniać, historia purim 1 Czy błogosławisz Mordechaja, czy przeklinasz Hamana? Na święta herbatniki pieczone są również w formie "trójkąta" z nadzieniem z dżemu lub maku.
  3. Prezenty . W dniu Purim zwyczajowo podaje się krewnym słodkie wypieki i rozdaje jałmużnę potrzebującym.
  4. Karnawał . Podczas posiłku rozgrywane są małe spektakle, oparte na legendach z książki Estery. W Purim zwyczajowo przebierać się w różne stroje, a mężczyźni mogą nosić ubrania dla kobiet i na odwrót. W zwykłej sytuacji takie działania są kategorycznie zabronione przez prawo żydowskie.