Wiele osób uważa, że ​​krwiak i siniak są jednym i tym samym. Rzeczywiście, czasami wyglądają bardzo podobnie. Ale wpływ na krwiak i siniak różnią się znacznie.

Krwiak to nagromadzenie krwi pod skórą w wyniku uszkodzenia tkanek miękkich. Najczęściej jest to spowodowane udarami i siniakami, podczas których dochodzi do pęknięcia naczyń krwionośnych. Czasami przyczyną krwiaka mogą być urazy, zwichnięcia, złamania. W zależności od stopnia uszkodzenia występuje podskórny krwiak lub krwiak narządów wewnętrznych.

Krwiak można określić za pomocą badania rentgenowskiego, ultrasonograficznego lub endoskopowego. Ale nawet bez wykonywania tych procedur krwiak można rozpoznać po następujących objawach: ból, obrzęk, nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśni, temperatura.

Spośród najbardziej niebezpiecznych rodzajów krwiaków można wyróżnić następujące:

  1. Krwiak mózgu lub krwiak domózgowy. Krwiak można określić przez badanie tomograficzne głowy. Najczęściej występuje w płatach skroniowych i czołowych mózgu.
  2. Krwotok podtwardówkowy. Występuje pomiędzy błoną stałą i pajęczynową mózgu. Ten typ krwiaka jest uważany za najbardziej niebezpieczny, ponieważ prowadzi do największych naruszeń aktywności ludzkiego mózgu. Najczęściej występuje u osób powyżej 60 roku życia.
  3. Krwiak zewnątrztwardówkowy. Jest to zakrzep krwi pod powierzchnią czaszki, w przestrzeni nadtwardówkowej.
  4. Retrochorial krwiak. Występuje u kobiet w ciąży podczas odrzucania płodowego jaja z kosmówki. W tym czasie tworzy się wnęka wypełniona skoagulowaną krwią Objawy krwiaków retrochuralnych są brązowawe. Krwiak retrochroniczny jest dość niebezpiecznym zjawiskiem, ponieważ może prowadzić do poronienia.

Leczenie krwiaków

Leczenie hematoma różni się w zależności od jego rodzaju. Kiedy krwiak na twarzy lub pod okiem, powinieneś jak najszybciej przymocować zimny przedmiot do uszkodzonego obszaru. Ta procedura zwęża naczynia krwionośne i nie pozwala na przepływ krwi. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie występowaniu dużych krwiaków.

W przypadku krwiaka na nodze najlepszy jest ciasny bandaż. W przypadku dużego krwiaka, krew jest pobierana w warunkach klinicznych. Następnie na uszkodzony obszar nakładany jest bandaż ciśnieniowy. Po pewnym czasie następuje resorpcja krwiaka. Jeśli stan się nie poprawi lub pojawi się ropień, konieczna jest natychmiastowa interwencja medyczna.

Leczenie krwiaka śródmózgowego polega na utrzymaniu prawidłowego ciśnienia wewnątrzczaszkowego i procedur fizjologicznych.

W przypadku pojawienia się krwiaka nadtwardówkowego lub podtwardówkowego, konieczna jest pilna hospitalizacja i usunięcie krwiaka. Następnie przepisane leki, a także procedury fizjologiczne.

Jak leczyć retrakcyjny krwiak, tylko lekarz powie ci. Jego wystąpienie Как лечить гематому indywidualnie dla każdej kobiety. Podczas leczenia ważne jest jak najszybsze zatrzymanie wzrostu krwiaka. Oprócz podstawowych leków, spróbuj zwiększyć spożycie witaminy E - poprawia ona krzepliwość krwi.

W krajowym leczeniu krwiaków dostępne są różne metody - płyny z wywaru z liści matki i macochy, ziele dzikiego rozmarynu, mumiyo.

Dzięki krwiakowi o niewielkich rozmiarach można łatwo poradzić sobie w domu. Do tej pory istnieje wiele leków i maści na krwiak. Ich działanie ma na celu złagodzenie obrzęków i bólu. Wczesne leczenie pozwoli Ci pozbyć się krwiaka w możliwie najkrótszym czasie.