Na południowym wschodzie Laos , na wysokości 1154 m nad poziomem morza znajduje się Niebiańskie Jezioro lub Fatomlecken.

Pochodzenie stawu

Góry Sanxay District (w prowincji Attapa) zdobią Niebiańskie Jezioro, znane również jako Nong Fa. Opinie naukowców na temat formowania tego jeziora zostały podzielone. Niektórzy badacze stosują się do wersji, według której zbiornik utworzył się w kraterze usypionego wulkanu. Zwolennicy drugiej teorii przypisują kosmiczne pochodzenie Fatomleckenowi. Naukowcy uważają, że Niebiańskie Jezioro pojawiło się na miejscu krateru pozostawionego przez upadły meteoryt.

Co dziś wiadomo o jeziorze?

Maksymalna głębokość Nong Fa zarejestrowana podczas oficjalnych badań sięga 78 m. Ludność tubylcza twierdzi, że nie można zmierzyć głębokości jeziora. Ustalono, że rzeka Paluata wypływa z Niebiańskiego Jeziora.

Нонг Фа Лаос

Starożytne legendy

Niezwykłe jezioro, podobnie jak jego otoczenie, jest często wspominane w legendach lokalnych mieszkańców. Najbardziej mistyczny z nich mówi, że potwór żyje w wodach Niebiańskiego Jeziora w Laosie. Potwór robi zdjęcie węża, potem świni i pożera wszystkich, którzy chcą pływać w Nong Fa.

Jak się tam dostać?

Jezioro Nong Fa w Laosie znajduje się w pobliżu granicy z Wietnamem. Do tego odległego miejsca można dojechać samochodem, kierując się współrzędnymi: 15 ° 06'25 ", 107 ° 25'26" lub taksówką.