Utrata słuchu - utrata słuchu - zmiana w zdolności postrzegania dźwięków. Ciężki ubytek słuchu powoduje trudności w komunikowaniu się z innymi ludźmi, jest przeszkodą w postrzeganiu wszelkiego rodzaju informacji, a nawet może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, na przykład podczas chodzenia po ulicy.

Przyczyny utraty słuchu

Zmniejszony słuch może być spowodowany kilkoma czynnikami. Zwracamy uwagę na główne.

Infekcje

Utrata słuchu następuje po zapaleniu ucha i innych chorobach zakaźnych (grypa, reumatoidalne zapalenie stawów kiła, zapalenie opon mózgowych itp.) Ropne zapalenie ucha często staje się przyczyną procesów adhezyjnych, uszczelek w sekcjach ucha. Pośrednio, niektóre choroby przewlekłe, takie jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie i nowotwory, wpływają na rozwój utraty słuchu.

Administracja lekami

Toksyczne działanie niektórych leków, głównie antybiotyków grupa aminoglikozydowa , diuretyki, chininy przeciw malarii.

Wrodzone patologie

Genetyczne patologie związane z niewłaściwą strukturą narządu słuchu lub naruszenia mózgu, postrzeganie informacji audio.

Wtyczka siarki

Nagromadzenie siarki w przewodzie słuchowym jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym. Codzienna higiena powinna koniecznie obejmować mycie uszu w celu terminowej eliminacji uwolnionej substancji. Powstały korek siarki jest korzystnym gruntem dla bakterii i grzybów i stanowi fizyczną przeszkodę dla przejścia dźwięku. Nadmierna akumulacja siarki może powodować stan zapalny, powodując uszkodzenie błony bębenkowej.

Wpływ dźwięku

utrata słuchu

Długotrwałe narażenie na hałas, w tym w pracy, podczas odwiedzania koncertów zespołów rock itp. Pojedynczy głośny dźwięk, taki jak wystrzał z pistoletu, może spowodować gwałtowny spadek słuchu.

Perforacja błony bębenkowej z powodu kontuzji

Niebezpieczeństwo to praktyka spadochroniarstwa, nurkowania, podnoszenia ciężarów, gdy występuje gwałtowny spadek ciśnienia.

Starzenie fizjologiczne

W starszym wieku obserwuje się spadek wrażliwości wszystkich narządów percepcyjnych, w tym pogorszenie słuchu.