Ten mięczak jest uważany za niebezpiecznego szkodnika upraw, ponieważ uwielbia jeść młode pędy roślin. Jego import do krajów Ameryki Północnej i Południowej jest prawnie zabroniony. A w wielu krajach europejskich to zwierzę, wręcz przeciwnie, stało się tak rzadkie, że organizacje ochrony przyrody musiały go chronić. Jednak w Europie i Rosji istnieją gospodarstwa, w których to mięczak jest hodowany na żywność. A jeśli w średniowieczu nawet najbiedniejsze klasy żywią się mięsem tego zwierzęcia, dziś uważa się je za przysmak.

Myślimy, że już zrozumiałeś, że jest to wspólny dla nas ślimak. Oprócz zainteresowania gastronomicznego, może być dobrym zwierzakiem dla Ciebie i Twoich dzieci - utrzymanie ślimaków nie jest trudne nawet dla dziecka.

Winogrono ślimaki domowe - cicho, bezpretensjonalnie, nie poświęcając wiele uwagi i czasu każdego dnia. Ślimak winogronowy w domu może żyć do 30 lat. Zajmie trochę miejsca w mieszkaniu, je trochę, a obserwowanie jej jest czystą przyjemnością.

Dom ślimaka

Do uprawy ślimaków potrzebują mięczaków. Nadaje się jako szkło terrarium dla żółwi i plastikowy pojemnik. Głównym wymaganiem pojemności - było to z pokrywką, ponieważ ślimaki lubią wspinać się na pionowych powierzchniach. W mięczakach muszą znajdować się otwory wentylacyjne: domowe ślimaki wykonują tylko jeden wdech - wydech na minutę i są bardzo wrażliwe na gromadzenie się dwutlenku węgla.

Substancja mięczakowa składa się z mokrego ziemi i węgla aktywowanego w granulkach (w stosunku 6,5: 1). Ziemia powinna być mokra, ale nie mokra. W skrajnych przypadkach zrobi to mokry piasek. Zaleca się wykonanie basenu małży w molluscarii, w którym wlewa się trochę wody.

Możliwe jest oświetlenie domku dla ślimaka za pomocą świetlówek, długość światła dziennego wynosi 12 godzin. Temperaturę należy utrzymywać na poziomie około 20 ° C.

Element zawierający wapń musi być obecny w mięczaku - na przykład skorupie mątwy. Wapń jest niezbędny ślimakom do budowania i utrzymywania porządku muszli.

Jeśli zrobisz mięczaka w przestronnym terrarium, dodaj kamienie, gałązki, zaczepy, fragmenty ceramicznego garnka (upewnij się, że nie ma ostrych frytek) - ślimaki lubią się chować pod nimi. Rośliny można również sadzić, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że ślimaki je zje.Następnie trzeba oczyścić resztki pokarmu z mięczaków, wytrzeć śluz i spryskać je sprayem, aby utrzymać wilgotność powietrza.

Karmienie i hodowla

Mięczaki są bezpretensjonalne w jedzeniu i można je karmić tymi samymi, które ślimaki jedzą w przyrodzie. Pomogą w tym winogrona, kapusta, szczaw, mniszek lekarski, koniczyna, śliwki, ogórki, pomidory i wiele innych roślin. Zimą praktyczne będzie sadzenie sałatki w garnku - ślimaki uwielbiają jej liście - i karmią ślimaka owocami cytrusowymi, dynią, ziemniakami. Istnieje wiele opcji niż karmienie ślimaka, ale zanim je nakarmisz, musisz pokroić jedzenie na małe kawałki.

ślimak w domu1

Przetrwanie ślimaków w domu jest skomplikowanym procesem, ponieważ aby rozpocząć hodowlę, ślimaki muszą spędzać zimowe miesiące w stanie hibernacji. Ślimaki z winogron są hermafrodytą, ale nadal potrzebują pary do krycia, po pokryciu i zapłodnieniu ślimaki kopią dziury w ziemi i składają w nich jaja. Po zakończeniu układania rodzice są usuwani. Za miesiąc małe ślimaki wyklują się i wykopią drogę na powierzchnię. Po sześciu tygodniach mogą zostać przeszczepione dorosłym. Około dwie trzecie osobników przeżywa od 30-40 jaj, ale zmuszanie ślimaków do hodowli w niewoli nie jest łatwe, dlatego w domu ślimaki rzadko się rozmnażają.