Gliceryna zyskała sławę skutecznego środka nawilżającego. Triatomowy alkohol, przezroczysty i bezwonny, jest higroskopijny i jest nieskończenie rozpuszczalny w wodzie.

Kosmetyczne właściwości gliceryny

"Wyciąga" wilgoć z otaczającego powietrza i nasyca ją skórą, tworząc rodzaj ochronnej pieluchy. Gliceryna jest jednak przydatna dla skóry twarzy tylko w warunkach wilgotnego klimatu (co najmniej 45-65%), w przeciwnym razie substancja będzie ciągnąć cząsteczki wody bezpośrednio z naskórka, przesuwając go do suchości i odwodnienia.

Niemożliwe jest stosowanie gliceryny w czystej, nierozcieńczonej formie - z tego powodu w preparatach kosmetycznych ta substancja (w stężeniu 5-7%) jest zawsze uzupełniana innymi składnikami.

Nawilż twarz

Kolejnym plusem gliceryny jest jej zdolność do ochrony skóry przed działaniem środowiska zewnętrznego, co jest bardzo ważne w zimie (ale nie w lecie w suchym klimacie, nie zapomnij!). W ochronnych "zimowych" kremach koniecznie trzeba mieć glicerynę, nawiasem mówiąc, od wczesnych zmarszczek, to narzędzie również pomaga się zabezpieczyć.

Właściciele problemowej gliceryny skóry pomogą pozbyć się trądziku. Łatwo jest przygotować balsam terapeutyczny, do którego będziesz potrzebować:

  • 1 łyżka amoniaku;
  • 2 łyżki wody kolońskiej (najlepiej najlepiej);
  • 1 łyżka stołowa gliceryny;
  • 4 łyżki wody.
Nie bądź leniwy

Kup gotowy krem ​​lub maskę, oczywiście, bardzo prosty. Ale czasami warto je przygotować własnymi rękami i nie wątpić w naturalność komponentów. Poniższe maski glicerynowe pomogą rozpieszczać skórę:

  • nawilżanie - łyżka gliceryny, 2 łyżeczki wody, żółtka jaja;
  • oczyszczanie - łyżka gliceryny, 3 łyżeczki wody, glinki kosmetyczne (niebieski, biały, zielony);
  • tonowanie - łyżka gliceryny, 2 łyżki wody, łyżka śmietany lub tłusta śmietana, plasterek cytryny (posiekany ze skórką).

Uwaga: Maskę na twarz glicerynę należy nakładać na skórę przez 15 minut.

Gliceryna również nawilża włosy. Maska z octem i gliceryną jest bardzo skuteczna w przypadku biczowanych i matowych włosów:

1 jajko, 2 łyżki oleju rycynowego (olej rycynowy), łyżka gliceryny, łyżka octu stołowego - wszystkie składniki są ubijane, nakładane na cebulki włosów; głowa powinna być owinięta w ręcznik i zmyć maskę po pół godzinie.

Długopisy Velvet

Powszechnym problemem wszystkich hostess jest sucha skóra dłoni, zgniecione pęknięcia i peeling z powodu kontaktu z wodą, kurzem i detergentami. Często nawet najlepsze kremy nie zapewniają właściwego efektu nawilżającego. Starożytną i sprawdzoną metodą jest płyn do rąk z gliceryną - "ślepa" śruba, składająca się z amoniaku, potrójnej wody kolońskiej i gliceryny (w równych proporcjach). Mieszankę nakłada się na klamki w nocy, na wierzchu lepiej jest nosić miękkie rękawiczki. Rano skóra będzie wyglądać zdrowo i jedwabisto. glicerynowy krem ​​do rąk Ostry zapach zniknie w ciągu pięciu minut po nałożeniu płynu na skórę.

Maski na długopisy

Jeśli nie lubisz sympatii do śmierdzącego - "smrodu", suchość pomoże pokonać maskę ręczną za pomocą gliceryny.

  1. Będziesz potrzebował: łyżki miodu, łyżeczki gliceryny, 2 łyżek wody, łyżki pszenicy lub płatków owsianych. Składniki miesza się, zawiesinę nakłada się na rączki przez 30 minut.
  2. Potrzeba: 1 gotowanego ziemniaka, 2 łyżek mleka, 1 żółtka jaja, 1 łyżki miodu i oleju roślinnego, łyżeczki gliceryny, 2 łyżek wody. Ziemniak należy kruszyć w tłuczonych ziemniakach, dodawać mleko i inne składniki. Trzymaj maskę przez 15 minut. Przepis jest szczególnie istotny w przypadku bardzo suchej skóry.

Jeśli maska ​​nie jest wystarczająco gorliwa, a uchwyty są głodne nawilżania, musisz przynajmniej zdobyć mydło glicerynowe i kupić krem ​​do rąk z gliceryną.