Wszelkie wysypki przeszkadzają nam i psują wygląd, ale szczególnie problematyczne są podskórne pryszcze na brodzie i ogólnie na twarzy. Czerwone strefy zapalne nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale też długo dojrzewają, powodując niepokój przez kilka dni, a nawet tygodni. Ponadto taki trądzik jest źle leczony i często pozostawia po sobie blizny, które można usunąć jedynie za pomocą laserowej renowacji powierzchni i innych skomplikowanych i kosztownych zabiegów kosmetycznych.

Trądzik wewnętrzny podbródka

Przyczyną tego trądziku jest zablokowanie kanałów gruczołów łojowych, aw konsekwencji ich stan zapalny, który widzimy w postaci czerwonych guzków. Ponieważ najsilniejsza skóra na twarzy w obszarze t-strefy (czoło, nos, podbródek), to z reguły najczęściej w tym obszarze występuje taki trądzik. Również ten problem może często być objawem zaburzeń metabolicznych i wszelkich chorób.

Wśród najczęstszych przyczyn pojawienia się trądziku podskórnego są:

  • nieprawidłowości w wydzielaniu sebum i zablokowaniu gruczołów łojowych;
  • niewłaściwe odżywianie i zaburzenia przewodu żołądkowo-jelitowego;
  • zaburzenia hormonalne (u kobiet trądzik na brodzie często pojawia się przed miesiączką);
  • choroby skóry i niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Jak pozbyć się trądziku na brodzie?

Jeśli trądzik w obszarze podbródka występuje dość regularnie, to jest powód do myślenia i podejścia do leczenia w kompleksie. Ale najpierw musisz zapamiętać kilka prostych zasad, które pomogą zapobiec dalszemu rozwojowi problemu.

  1. Przede wszystkim pamiętaj, że wyciskanie takiego trądziku na brodzie, nawet jeśli są już dojrzałe i ropne, nie jest zalecane, ponieważ po tym mogą pojawić się brzydkie blizny i blizny.
  2. Staraj się nie dotykać twarzy brudnymi, brudnymi rękami, ponieważ możesz dodać dodatkową infekcję.
  3. Nie używaj szorstkich peelingu i peelingu w obszarach problematycznych, co zwiększa prawdopodobieństwo dodatkowego podrażnienia i wysypki na skórze.

Leczenie pryszcze na brodzie

Właściwa pielęgnacja skóry przy regularnym stosowaniu łagodnych środków myjących i dezynfekujących. Bardzo dobry jako środek czyszczący. Trądzik na podbródku mydło smołowe . W celach prewencyjnych zaleca się przetrzeć skórę rozcieńczonym sokiem z cytryny (sok z cytryny pół szklanki ciepłej przegotowanej wody).

Do prania najlepiej używać wywarów takich ziół jak rumianek, nagietek, glistnik. Możesz także zrobić balsamy z wywaru z ziół na obszarach objętych stanem zapalnym.

Gdy pojawia się podskórny trądzik na brodzie, skuteczne są terapia ozonowa i darsonval.

W przypadku poważnego uszkodzenia skóry, należy skontaktować się z dermatologiem, który pomoże wybrać maści i antybiotyki do walki z infekcją.