Określenie "krwawienie z żołądka" jest powszechnie rozumiane jako uwalnianie krwi z naczyń znajdujących się w przewodzie żołądkowo-jelitowym w wyniku ich uszkodzenia. Zjawisko to dotyczy powikłań chorób tego narządu. Rozważ to bardziej szczegółowo, wymieniając przyczyny, przejawy, metody terapii i cechy pierwszej pomocy medycznej.

Krwawienie z żołądka - przyczyny

Ilość utraconej krwi w tej formie naruszenia może osiągnąć 2-3 litry. Biorąc pod uwagę ten fakt, stan wymaga natychmiastowej opieki i hospitalizacji. Możliwe jest uczenie się, rozpoznawanie choroby za pomocą wielu znaków. Zawsze podczas badania pacjenta z USG lekarze wykrywają krew w żołądku, którego przyczyny są następujące:

 1. Choroby i uszkodzenia narządów przewodu żołądkowo-jelitowego. Krew może zostać uwolniona do jamy brzusznej w przypadku wrzodu trawiennego, guzów, przepuklin, hemoroidów, a nawet w obecności robaków.
 2. Obecność nadciśnienia wrotnego. Ten stan obserwuje się w marskości wątroby, zapaleniu wątroby.
 3. Uszkodzenie naczyń krwionośnych. Obserwowane z żylakami przełyku.
 4. Choroby krwi - hemofilia, niedokrwistość aplastyczna, białaczka, małopłytkowość.

Krwawienie z żołądka - objawy

objawy krwawienia z żołądka

Ze względu na to, że stan wymaga natychmiastowej opieki medycznej, każdy powinien znać oznaki rozwoju takiego naruszenia. Duża utrata krwi jest obarczona śmiercią. Biorąc pod uwagę ten fakt, musisz być w stanie szybko zidentyfikować krwawienie z żołądka, którego objawy są następujące:

 • pojawienie się uczucia słabości;
 • zawroty głowy;
 • niebieska skóra, niebieskie wargi i koniuszki palców;
 • zimny pot;
 • wymioty;
 • zmienić stolec;
 • szybki puls.

Wyraźnym objawem zaburzeń, takich jak krwawienie z żołądka, jest obecność krwi w stolcu i wymioty. W wymiotach może występować zarówno w postaci niezmienionej (jeśli jest uwalniana z naczyń przełyku), jak i ulec zmianie, - wrzód żołądka. W tej chorobie lekarze używają terminu "wymioty w kolorze kawy". Taki odcień masy jest uzyskiwany w wyniku ekspozycji na kwas chlorowodorowy, który występuje w soku żołądkowym, jasnoczerwony kolor wskazuje miejscowe krwawienie.

Jeśli objętość utraconej krwi nie przekracza 100 ml, wówczas w kale będzie ona niska. Zaobserwowano z pokonaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego, wrzodów żołądka. Zmiana koloru wskazuje, że krwawienie odnotowano 4-10 godzin temu. Krzesło ma postać smoły, staje się prawie czarne. Przy niewielkich ilościach utraty krwi nie można odnotować zmian zabarwienia kału. Biorąc pod uwagę te fakty, łatwo jest przyjąć założenia dotyczące źródła utraty krwi.

Pomoc w nagłych wypadkach w przypadku krwawienia z żołądka

Przy najmniejszym podejrzeniu takiego naruszenia należy wezwać pogotowie ratunkowe. Pacjent musi być całkowicie unieruchomiony, dostarczony do placówki medycznej na noszach. Samolubstwo z naruszeniem nie powiedzie się, ale może zatrzymać krwawienie z żołądka, opiekę w nagłych wypadkach, algorytm, dla którego jest następujący:

 1. Połóż się na plecach, z podniesionymi nogami, aby zapewnić spokój.
 2. Nie podawaj napoju i nie jedz.
 3. Zastosuj zimny, suchy lód do obszaru brzucha. Konieczne jest trzymanie go przez 15-30 minut, z tymczasowymi przerwami 2-3 minut.
 4. W obecności leków możesz wziąć 2 tabletki Dicinona, wstępnie zmieląc je w proszek.
 5. Na utrata przytomności podążaj za pulsem, oddychaj.

Co zrobić z krwawieniem z żołądka?

Obawiając się wizyty w klinice, pacjenci z przewlekłymi chorobami przewodu żołądkowo-jelitowego zastanawiają się, jak zatrzymać krwawienie z żołądka w domu. Trzeba powiedzieć, że zrobienie tego jest problematyczne i trudne. Biorąc pod uwagę ten fakt, jeśli podejrzewasz, że konieczne jest krwawienie:

 • wezwać pogotowie;
 • zapewnić odpoczynek w łóżku;
 • wykluczyć spożycie żywności, wodę, leki;
 • zwiększyć przepływ tlenu;
 • połóż się na brzuchu.

Krwawienie z żołądka - leczenie

objawy krwawienia z żołądka

Podczas diagnozy, po znalezieniu krwi w żołądku, lekarze podejmują kroki, aby wyeliminować źródło. Pierwsza pomoc w krwawieniu z żołądka powinna być zapewniona na miejscu, nawet przed hospitalizacją. W takim przypadku terapia jest prowadzona zachowawczo i chirurgicznie. Pierwszy ma 3 kierunki:

 • hemostaza;
 • wykluczenie źródła utraty krwi;
 • terapia infuzyjna w celu przywrócenia normalnej objętości krwi krążącej.

Aby powstrzymać to naruszenie, używa się narkotyków, w tym:

 • Etamzilat;
 • Kwas aminokapronowy;
 • Trombina;
 • Vikasol .

Aby poprawić mikrokrążenie, aby wypełnić objętość krwi, użyj:

 • Reopoliglyukin;
 • Hemodez;
 • Albumina.

Wprowadź kroplówkę, dodając chlorek sodu i glukozę. Ciężkie krwawienie z żołądka wymaga wprowadzenia roztworów zastępujących osocze, transfuzji krwi dawcy z tej samej grupy i czynnika Rh. Objętość oblicza się na podstawie masy ciała pacjenta, 40 ml na kg masy ciała.

Perforowane wrzody powodują krwawienie z żołądka i wymagają leczenia chirurgicznego. Chirurgia awaryjna polega na zszyciu perforowanych odcinków ścian żołądka. Wczesny początek interwencji chirurgicznej prowadzi do pozytywnego rokowania i dalszej szybkiej rehabilitacji. Jednocześnie pacjenci okresowo poddawani są badaniom profilaktycznym, studiom sprzętowym w celu wykluczenia nawrotów.

Pokarm z krwawieniem z żołądka

Pacjenci powracają do przyjmowania pokarmu po 2 dniach od momentu ustania krwawienia i tylko za zgodą lekarza. Całe jedzenie musi być płynne lub półpłynne. Zacznij od puree z zup, płatków zbożowych, jogurtów. Fermentowane pokarmy mleczne są szczególnie korzystne dla krwawienia z żołądka. Tak więc na początku, gdy wolno zrozumieć jedzenie, pacjent otrzymuje 2-3 szklanki śmietany z mlekiem. Ten produkt wspomaga tworzenie skrzepu fibrynowego.

Dieta na krwawienie z żołądka

Pokarm po krwawieniu z żołądka powinien mieć dużą ilość tłuszczu zwierzęcego, co eliminuje rozwój powikłań. W tym samym celu zwiększają zawartość diet zawierających produkty zawierające witaminy C i P (soki warzywne i owocowe, wywary z owoców dzikiej róży), witaminę K, - śmietanę, masło. Produkty te wspomagają krwawienie z żołądka tkanek ciała, przyspieszając procesy regeneracji. Pacjent musi w pełni stosować się do zaleceń i instrukcji lekarza prowadzącego.

Dieta po krwawieniu z żołądka

Jedzenie po krwawieniu z żołądka powinno być zrównoważone. Lekarze nalegają na wykluczenie ostrego pokarmu, który jest trudny do strawienia, zwiększa motorykę jelit, zwiększając obciążenie przewodu żołądkowo-jelitowego. Preferuje się suflet mięsny, chude mięso, produkty mleczne. Każdy pacjent otrzymuje indywidualne zalecenia i wizyty po zwolnieniu. Ich przestrzeganie jest kluczem do szybkiego powrotu do zdrowia.