Zapalenie wyrostka robaczkowego nie jest groźną chorobą, jeśli oczywiście szukasz pomocy medycznej na czas. Ale ta dolegliwość ma powikłania, które mogą stanowić zagrożenie dla życia. Na przykład zgorzelinowe zapalenie wyrostka robaczkowego. Jest to nekroza tkanek wyrostka jelita ślepego, którego konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Przyczyny zgorzelinowego zapalenia wyrostka robaczkowego

Ostre zgorzelowe zapalenie wyrostka robaczkowego występuje, gdy zapalenie wyrostka robaczkowego pozostaje niezauważone przez ponad jeden dzień i zaczyna się śmierć tkanki, zgorzel. Z tego powodu zakończenia nerwowe tracą wrażliwość i ból ustaje. W rezultacie istnieje duże prawdopodobieństwo, że dana osoba zwróci się do lekarza o pomoc później, czując ulgę, a pacjent zdecyduje, że niebezpieczeństwo minęło. I to jest najpoważniejszy błąd - choroba może przekształcić się w zgorzelowo-perforowane zapalenie wyrostka robaczkowego, w wyniku czego zawartość procesu rozleje się do otrzewnej i rozpocznie się zapalenie otrzewnej .

Aby zapobiec takiemu wynikowi, należy skontaktować się ze szpitalem natychmiast po wystąpieniu następujących objawów:

  • ostre bóle w prawym biodrze, nawet jeśli minęły po kilku godzinach;
  • nudności i wymioty, nie przynoszą ulgi;
  • zawroty głowy;
  • kołatanie serca;
  • gorączka

Terminowa operacja zapobiegnie zgorzelinowemu zapaleniu wyrostka robaczkowego z zapaleniem otrzewnej.

Skutki zgorzelinowego zapalenia wyrostka robaczkowego

Jak już powiedzieliśmy, konsekwencje choroby mogą być bardzo nieprzyjemne - bez szybkiego usunięcia zapalenia wyrostka robaczkowego pacjent jest zagrożony:

  • zatrucie organizmu ;
  • zatrucie krwi;
  • ropiejące ropnie jamy brzusznej;
  • zakrzepowe zapalenie żył;
  • powstawanie nowotworów, a nawet śmierć.

Zagrożenie zgorzelinowym zapaleniem wyrostka robaczkowego polega właśnie na tym, że martwica, która zabija zakończenia nerwowe, utrudnia diagnozę. Nawet badanie krwi nie zawsze pomaga rozpoznać chorobę. U osób w podeszłym wieku, zgorzelinowe zapalenie wyrostka robaczkowego może rozwinąć się po zawale w kale, w którym to przypadku jest jeszcze trudniej wykryć chorobę - zespół bólu jest początkowo nieobecny, podobnie jak gorączka. Na szczęście zawał mięśnia sercowego jest bardzo rzadkim zjawiskiem.

Zapalenie wyrostka robaczkowego i okres pooperacyjny

Jeśli masz zgorzelinowe zapalenie wyrostka robaczkowego, okres pooperacyjny może być inny w czasie. To zależy od tego, na jakim etapie została wykonana operacja. Jeśli pacjent poprosił o pomoc w ciągu 3 godzin od wystąpienia bólu, powrót do zdrowia potrwa 2-3 dni i nie będzie różnił się od reżimu po zwykłej appendektomii. W przypadku, gdy perforacja rozpoczęła się, ale zawartość dodatku w otrzewnej nie miała czasu, zostanie przeprowadzone leczenie zachowawcze, które może potrwać od kilku tygodni do miesiąca. Zapalenie wyrostka robaczkowego z zapaleniem otrzewnej wymaga odpoczynku w łóżku i ścisłej diety przez 3-4 tygodnie.

Pacjentowi zaleca się porzucenie żywności pochodzenia zwierzęcego, tłuszczu, słodyczy i pieczenia. Muszę dużo jeść zgorzelinowe zapalenie wyrostka robaczkowego z zapaleniem otrzewnej pokarmy roślinne, produkty mleczne i zboża. Należy unikać kwaśnych jagód i sosów, świeżych owoców i ich soków, aby uniknąć powikłań wątroby, trzustki i zapalenia pęcherzyka żółciowego. Konieczne jest staranne traktowanie wszystkich narządów trawiennych.

Przez kilka miesięcy po zabiegu pacjent, który miał zgorzelinowe zapalenie wyrostka robaczkowego, nie może być obciążony wieloma godzinami pracy. Jednocześnie nie zaleca się poważnego ograniczenia ruchliwości fizycznej, ćwiczeń wysiłkowych, chodzenia i długiego pobytu na świeżym powietrzu.