Jeśli uważasz, że koronkowanie jest zajęciem dla starych kobiet, to bardzo się mylisz. Frywolitka we współczesnym świecie haftu jest bardzo popularnym hobby. Co więcej, ten rodzaj robótek nie jest wcale ograniczony ze względu na wiek, zarówno młode dziewczyny, jak i dorosłe kobiety są uzależnione od tego. Knitting frywolitki odbywa się za pomocą igieł do robienia na drutach, istnieją opcje do tkania na szpulkach, czółenkach. Przetłumaczone z francuskiego, ten hoby oznacza "światło" lub "nieważkość". To bardzo dokładnie opisuje wygląd produktu w technice frywolitki.

Podstawowe frywolitki dla początkujących

Oto, co musisz wiedzieć o frywolitce, jeśli zdecydujesz się opanować tę technikę:

 1. Materiał. Nici bawełniane są używane do tego rodzaju tkania. Odpowiedni nylon, wełna, len. Głównym kryterium wyboru nici jest jej wytrzymałość, dzięki czemu koronka nie pęka podczas tkania. Jeśli chodzi o kolor nici, tutaj fantazja jest nieograniczona.
 2. Narzędzia do pracy. Ozdoby w technice frywolitki tworzone są za pomocą kilku narzędzi. Rozważ kilka technik:
  • wahadłowce. W przypadku pierwszych kroków wystarczy jeden transfer, a następnie można pracować z dwoma. Zgodnie z materiałem produkcji, wahadłowce są podzielone na metalowe, plastikowe, drewniane. Rozmiary mogą wynosić od 5 do 8 cm, znajdują się haki z haczykami, haczyki wtykowe, z gładkimi lub przesuwnymi płytkami. Wielkość promu jest wybierana w zależności od grubości nici;
  • haki. Możesz kupić model wahadłowy z wbudowanym hakiem lub możesz kupić hak oddzielnie. W rozmiarze mają one numer 0.5 - nr 1.5. Hak służy do łączenia elementów w koronce;
  • igła do haftu. To narzędzie będzie potrzebne, jeśli musisz rozpuścić wadliwy węzeł lub zamknąć koniec nici.
 3. Koronkowe tatuaże składają się z naprzemienności głównych rodzajów guzków. Podczas tkania, wahadło jest trzymane w prawej dłoni pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Zawsze trzymaj wahadłowiec równoległy do ​​palców.

Przygotowujemy nić: bierzemy kciukiem i palcem wskazującym lewej ręki tę nitkę, która rozciąga się od wahadłowca, i pozostawiamy wolną sekcję 5 cm. Wiązamy palce lewej ręki i zaciska ją między palcem wskazującym a kciukiem. My bierzemy wahadłowiec w prawą rękę, a nić idzie od prawej do lewej. Ten wątek, który tworzy pętlę na lewej ręce, ma nazwę "działa", a nić przechodząca do wahadła nazywa się "prowadzeniem". Główne elementy nazywają się "węzeł", "pikot", "łuk". Do produkcji biżuterii frivolite używać tylko jednego węzła, ponieważ ma on nazwę "węzeł frivolite".

Frywolitkowe kolczyki

Nawet jeśli dopiero zaczynasz uczyć się techniki tkania koronek, możesz nauczyć się tworzyć biżuterię. Oto mała klasa mistrzowska na temat tworzenia kolczyków w technice frivolite dla początkujących.

Do pracy musisz przygotować następujące narzędzia:

 • nić poliestrowa №33;
 • koraliki;
 • kulki o średnicy około 5 mm, okrągłe i fasetowane odpowiednio 16 i 2 sztuk;
 • kulki w kształcie kropli 2 sztuki, nie dłuższe niż 10 mm;
 • drut do paciorków i dwa kolczyki.

Przede wszystkim powinieneś być przygotowany na to, że uczucie w palcach będzie inne niż podczas wykonywania koronki. Wszystkie przedmioty muszą frywolitkie kolczyki być twardym, rama. Włożyliśmy nitkę do wahadłowca. Do pracy potrzebujesz spinki do włosów, aby nawlec nitkę w koralik. Ta konstrukcja reprezentuje cienki drut złożony na pół. Wstawiamy koniec nici z promu w tę spinkę. Teraz wszystkie przygotowania są zakończone. Tkać kolczyki zgodnie z określonym schematem.

Zamiast ozdobnych pikosów na każdym pierścieniu splatamy jeden lub trzy koraliki. W miejscu, w którym splatamy koraliki zgodnie ze schematem, konieczne jest jego opuszczenie, uprzednio oddzielone od całkowitej liczby wybranych na wahadłowiec. Wszystkie pierścienie są wykonane zgodnie ze schematem: 8p "8p8p" 8. Co więcej, już wykończona baza koronki dla frywolitkich kolczyków jest uzupełniona koralikami. Okrągłe koraliki są osadzone w pierścieniach, kropla przymocowana jest do dna. Dalsze podstawy dekoracji możesz zrobić sam.