Problemy stomatologiczne u dzieci należy rozwiązywać w ramach opieki medycznej. W tym artykule rozważymy taką chorobę jak przetokę na dziąśle u dziecka, co jest szczególnie częste u dzieci przed pojawieniem się zębów stałych.

Przetoka na dziąśle u dziecka: objawy i przyczyny

Przetoka dziąsłowa z reguły występuje, gdy ząb nie jest w pełni leczony z powodu próchnicy. Bakterie chorobotwórcze pozostają pod nadzieniem, co, mnożąc się, prowadzi do powstania małego guza na dziąśle, wewnątrz którego gromadzi się ropa, która jest odprowadzana przez kanał przetoki. Również w dzieciństwie występują częste przypadki przetok z powodu zaniedbanego zapalenia przyzębia (zapalenie dziąseł wokół korzenia zęba dziecka).

Gdy przetoka występuje na dziąśle, pojawiają się następujące objawy: ból, nasilony przez ciśnienie, tworzenie kanału na dziąśle, przez który może przepływać płyn (ropa, krew) i ruchliwość zęba sąsiadującego z przetoką.

Co to jest niebezpieczna przetoka na dziąsłach? Ta choroba może mieć następujące skutki:

  • przede wszystkim, jeśli przetoka nie jest leczona, wówczas, jak każda choroba, może przekształcić się w postać przewlekłą i powodować dyskomfort dla dziecka, od bólu zębów po wzrost temperatury;
  • ropna zawartość, która okresowo przepływa przez kanał przetoki, nieuchronnie wchodzi do przewodu pokarmowego dziecka, powodując odurzenie i stopniowo zatruwając jego ciało;
  • i ostatecznie, przetoka może wpływać na rozwój zębów stałych, przetoki na objawy dziąseł których podstawy już znajdują się w mleczarni. Dlatego przetoka na dziąśle u dziecka jest z konieczności poddawana leczeniu stomatologicznemu.

Jak leczyć przetokę dziąseł?

U dzieci taka choroba jest w większości przypadków leczona przez ekstrakcję zęba. Jest to konieczne, aby uniknąć intoksykacji przed wnikaniem ropnych wyładowań do żołądka dziecka, a także aby jak najszybciej uratować stały ząb przed infekcją. Jednak możliwe jest, że jeśli poprosisz o pomoc na czas, unikniesz ekstrakcji zęba. W takim przypadku dentyści zwykle przepisują kąpiele solankowe, płukanki z płynem antyseptycznym, żele antybakteryjne i maści.