Odżywianie dziecka przed i po roku jest znacząco różne. W pierwszych miesiącach życia dziecko otrzymuje tylko mleko matki lub dostosowaną mieszankę, a następnie od 4-6 miesięcy zaczyna wypróbowywać nowe produkty dla siebie, stopniowo zastępując zwykłe karmienia przynętą. W ciągu roku dziecko zazwyczaj już zna większość potraw z asortymentu dziecięcego. Wraz z mlekiem zjada przeciery warzywne i owocowe, jogurt i twarożek, mięso i ryby, płatki zbożowe i zupy, sok z napojów i kompoty.

Po roku wzrasta ilość żywności otrzymywanej przez dziecko, ponieważ stale rośnie. Rozwijają się również smaki smaku dziecka: niektóre produkty bardziej lubią, inne mniej, a on już jest w stanie powiadomić rodziców o tym.

Dieta dziecka po roku

Wszyscy rodzice chcą wiedzieć, co najlepiej karmić dziecko po roku.

Mleko matki lub jego formuła nadal stanowią podstawę diety, ale liczba takich pokarmów powinna być stopniowo zmniejszana, aż do momentu, w którym regularna żywność "dorosła" całkowicie je zastąpi. Kiedy następuje ostateczne odsadzenie od karmienia piersią (sztucznego), rodzice decydują indywidualnie. Może się to zdarzyć w każdym wieku, najważniejsze jest to, że dziecko w tym czasie całkowicie karmiło się zwykłym jedzeniem.

Jednak wciąż jest zbyt wcześnie, aby dziecko mogło przejść do wspólnego stołu. Posiłki dla dzieci powinny pozostać dziecinne: nie powinny być zbyt tłuste, pikantne lub słone. Produkty do menu dla dzieci najlepiej gotować, piec, duszone lub gotować na parze.

W codziennej diecie dziecka musi być obecne mięso (kurczak lub filet z indyka, cielęcina, królik). Raz w tygodniu zamiast potraw mięsnych podawać ryby (pstrągi, okonie, dorsze, morszczuka). Nie zapomnij o naczyniach z wątroby, która jest bogata w żelazo.

Twaróg w diecie dla dzieci jest głównym źródłem wapnia. Zapiekanki lub twaróg i przecier owocowy - doskonałe śniadanie dla aktywnego, rocznego dziecka.

Warzywa gotowane na parze, o wiele więcej witamin, niż gotowane. Możesz również zrobić z nich pyszne gulasze. Warzywa puree dla dzieci po roku lepiej nie oferować, ponieważ mogą już żuć kawałki jedzenia i muszą ćwiczyć, aby rozwinąć tę umiejętność. Zbyt jednorodna konsystencja naczyń może wyrządzić wiele szkody.

W diecie dziecka po roku obejmują zboża z całych, niezmielonych ziaren. Ze zbóż można ugotować nie tylko owsiankę, ale zupę. Alternatywne zupy ze zbóż i warzyw.

Ta tabela pokazuje produkty, które muszą być obecne w diecie dziecka po roku, oraz normy ich codziennego spożycia. Oczywiście dziecko nie jest zobowiązane do przestrzegania tych liczb aż do gramu, są to jedynie średnie wskaźniki.

dieta dziecka po 1 roku

Dieta dziecka po roku

Jednoroczne dziecko nadal potrzebuje pięciokrotnej diety, jak wcześniej. Stopniowo, już o dwa lata, liczba karmień zostanie zmniejszona do czterech dziennie. Z biegiem czasu dziecko będzie jadło coraz więcej jedzenia na raz, niż karmić dziecko po roku a trawienie zajmie więcej czasu.

Jeśli chodzi o nocne karmienie, po roku dziecko nigdy nie przestaje ich potrzebować, jeśli wcześniej regularnie jedzą w nocy. Dlatego, dopóki nie odzwyczajasz go od piersi lub butelki, nie powinieneś rezygnować z karmienia nocnego. W końcu są "czyszczone", zastępując nocne karmienie napojem lub anulując w ogóle.

Krótko mówiąc, żywienie dzieci po roku jest etapem pośrednim między wprowadzeniem żywności uzupełniającej a ostatecznym przejściem do wspólnego stołu. Twoim zadaniem jest teraz sprawienie, by dziecko cieszyło się zdrowym jedzeniem, spożywało potrawy przygotowane przez matkę z przyjemnością i dużym apetytem.