Jako środek antyseptyczny w okulistyce, oprócz innych leków, stosuje się krople do oczu jodku potasu, które mają działanie przeciwkaszlowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Produkt sprzedawany jest w wygodnej butelce z dozownikiem do pipet, koszt to około 1,2 USD.

Skład i działanie

W każdym mililitrze leku zawiera 30 mg głównej substancji - jodku potasu, krople zawierają również szereg pomocniczych składników:

  • tiosiarczan sodu;
  • dioctan chlorheksydyny;
  • chlorek sodu;
  • woda

Lek przyspiesza resorpcję krwawień w ciele szklistym, co zdarza się ze zwiększoną tendencją do krwotoków różnego pochodzenia (na przykład nadciśnienie, wysoki stopień krótkowzroczności cukrzyca).

Krople do oczu w postaci jodku potasu i procesy resorpcji (wchłaniania) ulegają poprawie, co jest ważne w przypadku zaniku nerwu wzrokowego w obecności kiły lub w parenchymalnym zapaleniu rogówki.

Często okuliści przepisują ten lek jako dodatek do leczenia zapalenia rogówki (zapalenie rogówki) i zapalenia spojówek (zapalenie błony śluzowej oka) o etiologii grzyba.

Zastosowania i przeciwwskazania

Krople jodku potasu, zgodnie z zaleceniami, są podawane w 1 do 2 kropli worka spojówkowego, a częstotliwość wkraplania wynosi 2 do 4 razy dziennie. Leczenie powinno być przepisane przez okulistę - samodzielne stosowanie leku może uszkodzić wzrok, niektórzy pacjenci będą musieli zaprzestać stosowania roztworu jodku potasu - krople do oczu nie mogą być stosowane do:

  • nadwrażliwość na jakiekolwiek preparaty zawierające jod;
  • łagodne nowotwory gruczołu tarczowego, w tym wola guzkowego;
  • nerczycę i zapalenie nerek;
  • toksyczne gruczolaka tarczycy ;
  • skaza krwotoczna;
  • ropne zapalenie skóry, furunculosis, trądzik.
Przedawkowanie i działania niepożądane instrukcja jodku kropli potasu

Jeśli krople do oczu zawierają jodek potasu, 3% lub 2% stosuje się zgodnie ze wskazaniami, wtedy wkraplanie jest dobrze tolerowane. Czasami natychmiast po wkropleniu pacjent może poczuć lekkie pieczenie w oczach.

Jeśli używasz narkotyku przez długi czas i niekontrolowanie, tzw. jod (efekt uboczny jodu), który wyczuwa się poprzez obrzęk powiek, zaczerwienienie śluzowych oczu i łzawienie, zapalenie skóry, rumień, trądzik.

Krople do przedawkowania mogą wystąpić tylko w przypadku przyjmowania doustnego - wówczas występuje obrzęk strun głosowych, zapalenie oskrzeli, jama ustna staje się brązowa. Aby zwalczyć ten stan, warto spożyć kleik z mąki, wywar z kukurydzy lub płatków owsianych. Skuteczne mycie żołądka tiosiarczanem sodu (1% roztwór) ze skrobią.