Czasami ludzie muszą ustalić, czy są spokrewnieni z krwią. Najczęściej badanie to przeprowadza się w celu udowodnienia ojcostwa.

Nowoczesne technologie umożliwiają test na ojcostwo krwi, śliny, włosów i innych tak zwanych materiałów biologicznych. Jest to wspólna analiza, która jednak może znacznie wpłynąć na nasze życie. Egzamin DNA dla ojcostwa jest przeprowadzany w celu potwierdzenia praw rodzicielskich, prawa do dziedziczenia, a czasem nawet do sprawdzenia skłonności do poważnych chorób dziedzicznych.

Jak przeprowadzić analizę DNA dla ojcostwa?

Zdobycie dowodu ojcostwa dzisiaj jest dość proste. Aby to zrobić, musisz skontaktować się z kliniką, która świadczy takie usługi, i przekazać analizy materiału biologicznego domniemanego ojca dziecka i dziecka. Najprostszym sposobem jest pobranie wymazu z ust (od strony wewnętrznej policzka), podczas gdy materiał DNA uzyskuje się ze śliny. Alternatywnie, możliwe jest przeniesienie włosów (koniecznie wyciągniętych "z korzenia"), zębów, paznokci, woskowiny. Badanie krwi jest również odpowiednie do testowania ojcostwa, ale lekarzom łatwiej jest pracować ze śliną, ponieważ badanie krwi może być nieocenione po transfuzji, transplantacji szpiku kostnego, itp. Wynik badania DNA na ojcostwo dowiesz się za kilka dni. W takim przypadku test może być negatywny, gdy mężczyzna nie ma ojca dziecka 100% lub pozytywny. Prawdopodobieństwo tego ostatniego wynosi zwykle od 70 do 99%. Należy zauważyć, że dane z badania DNA mają wagę dowodową w sądzie tylko wtedy, gdy prawdopodobieństwo ojcostwa wynosi 97-99,9%.

Test na ciążę w ciąży

jak robić DNA i ojcostwo

Czasami konieczne jest wykonanie testu DNA przed narodzinami dziecka. Technologia ta pojawiła się stosunkowo niedawno - zanim genetyczna analiza ojcostwa była możliwa dopiero po urodzeniu dziecka.

Test przeprowadza się w następujący sposób: potencjalny ojciec pobiera test krwi z żyły, a próbki DNA płodu pobierane są z krwi matki, gdzie już w 9-10 tygodniu ciąży ilość tego materiału jest wystarczająca do zbadania. Istnieją inne metody gromadzenia materiału biologicznego płodu, na przykład nakłucie owodni (odbiór płynu z pęcherza płodowego). Ta metoda określania ojcostwa DNA ma taką samą dokładność, ale jest o wiele bardziej niebezpieczna z powodu zagrożenia powikłaniami, a nawet aborcją, więc lekarze zwykle zalecają powstrzymanie się od takiej interwencji.