Śledziona może być słusznie uważana za największą węzeł chłonny w naszym ciele. Pełni ważne funkcje hematopoetyczne. Jednak często zdarza się, że z jakiegoś powodu następuje powiększenie śledziony. Oprócz problemów z tym narządem, ta okoliczność może wpływać na sąsiednie narządy: wątrobę, nerki, żołądek i jelita. W tym artykule dowiesz się, o czym mówi powiększona śledziona.

Stopień powiększenia śledziony

Ilość powiększonej śledziony określa się czterema stopniami:

 1. Palpacja śledziony jest określona przez jej dolny biegun, wystaje spod dolnego żebra do jednego palca.
 2. Organ przenosi się do centrum między pępkiem a podbrzuszem.
 3. Śledziona osiąga linię środkową.
 4. Śledziona dociera do prawej strony jamy brzusznej lub wchodzi w rejon miednicy.

Przyczyny powiększenia śledziony u dorosłych

Wzrost tego narządu jest z pewnością oznaką problemów w ciele. Powody, dla których śledziona ulega powiększeniu, są wszechstronne i są związane głównie z postępującą chorobą. Możesz wymienić choroby, w których powiększona jest śledziona:

 • nowotwory i torbiele śledziony lub wątroby;
 • choroby zakaźne lub pasożytnicze (na przykład lamblioza );
 • niewydolność krążenia;
 • białaczkowe, hematologiczne, ziarniniakowe i inne choroby krwi.

Z tego czy innego powodu, śledziona może rosnąć i kurczyć się, odpowiednio, gromadząc w nim krew lub uwalniając ją do naczyń krwionośnych. Jeśli odkryjesz, dlaczego śledziona jest powiększona u jednego lub drugiego pacjenta, staje się jasne, że narząd początkowo działał, aby utrzymać ciało. Jednakże, jeśli skurcz śledziony nie powoduje negatywnych konsekwencji, wówczas jego wzrost i wstrzyknięcie do niej większej ilości krwi może prowadzić do nadmiernego niszczenia krwinek czerwonych, białych krwinek i płytek krwi. To obniży ogólny poziom tych komórek we krwi i nieuchronnie doprowadzi, jeśli nie do anemii, następnie do zwiększonej wrażliwości organizmu na infekcje.

Metody leczenia powiększonej śledziony

W rzeczywistości leczenie śledziony w przypadku jej zwiększenia nie jest tak bardzo. Przede wszystkim zaczyna się walka z pierwotnym źródłem choroby. Wtedy powstaje pytanie: co zrobić, jeśli śledziona jest jeszcze powiększona? W tym przypadku, we wczesnym stadium choroby, przy niewielkim wzroście narządu, możesz spróbować wyleczyć go za pomocą leków. Jednak taka metoda z reguły nie daje żadnych gwarancji i nie pomaga wszystkim pacjentom. Co więcej, odzyskiwanie śledziony trwa wystarczająco długo, co czasami zwiększa ryzyko uszkodzenia sąsiednich narządów. Ponieważ bardzo często jedynym właściwym rozwiązaniem jest usunięcie śledziony, a im szybciej, tym lepiej. Jest produkowany przez chirurgię. Istnieją dwa sposoby przeprowadzenia operacji:

 1. Klasyczna metoda polega na usunięciu narządu poprzez szerokie nacięcie w otrzewnej za pomocą standardowych narzędzi chirurgicznych.
 2. co mówi powiększona śledziona
 3. Laparoskopia - usunięcie śledziony za pomocą kilku specjalnych narzędzi (laparoskopii) z kamerą na końcu, a jednocześnie laparoskopy są wkładane pod skórę przez małe otwory (nacięcia).

Chociaż laparoskopia ma zalety, jeśli mówimy o wynikach leczenia pacjentów, ale jednak takie operacje są o wiele bardziej ryzykowne niż klasyczne. Powodem tego jest fakt, że chirurg nie widzi bezpośrednio tkanek i narządów, a także nie działa dłońmi, lecz instrumentami, ponieważ trudniej jest mu obliczyć swoje działania. To czasami powoduje uraz sąsiednich narządów podczas operacji.