Kilka lat temu w szpitalach położniczych podjęto decyzję o porodzie każdej kobiety w trakcie porodu przed porodem w sali zabiegowej. Do chwili obecnej ta obowiązkowa praktyka nie jest przestrzegana, istnieje raczej indywidualne podejście. Jednemu podaje się lewatywę oczyszczającą przed narodzinami do woli, inni według wskazań. Lub lekarz, który przyjmuje poród, jest wyraźnym zwolennikiem takiej procedury.

Czy potrzebuję lewatywy przed porodem?

Pytanie - czy lewatywa jest położona przed porodem - dostaje prawie co druga kobieta przed wejściem do szpitala. Faktem jest, że kilka tygodni przed porodem organizm zaczyna się przygotowywać. W ciele kobiety wytwarzane są prostaglandyny, substancje, które wprowadzają do mięśni gładkich, w tym jelit. W rezultacie u kobiety w ciąży, w około 24-12 godzin, pojawiają się luźne stolce, a jelita samoistnie ustępują. W takim przypadku lewatywa absolutnie nie jest potrzebna.

Dlaczego lewatywa przed porodem?

Lewatywa przed porodem jest przepisana z następujących powodów:

 1. Lewatywa jest przepisywana w przypadku, gdy kobieta nie ma fotela co najmniej dzień przed porodem. Odbywa się to nie tylko ze względów estetycznych, ale również ze względów medycznych. Faktem jest, że z powodu zaparć, stwardniały kał może wywierać presję na dziecko podczas jego narodzin i przeszkadzać w postępie głowy przez miednicę.
 2. Lewatywa może stymulować proces porodu po nasileniu się skurczów.
 3. Estetyczna strona problemu. Kobieta będzie bardzo zawstydzona, gdy poczuje, że podczas prób wychodzi z kału.
 4. Po porodzie, twoje jelita pozostaną czyste, co złagodzi twoje stolce, jeśli zastosujesz szwy.
 5. Lewatywa przed porodem pomoże uniknąć przedostawania się kału do kanału rodnego.
 6. Pełne jelito może zakłócać skurcze macicy i normalne porody.

Jak lewatywa przed porodem?

Lewatywa musi być położona przed rozpoczęciem porodu lub na pierwszym etapie pracy. Lewatywa podczas skurczów i z silnym otwarciem szyjki macicy jest całkowicie przeciwwskazana.

Jeśli zdecydujesz się na lewatywę przed narodzinami domu we własnym zakresie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem na temat możliwości zabiegu w twoim przypadku. I pamiętaj, że po skróceniu lewatywy mogą się nasilić.

O wiele bezpieczniej jest przeprowadzić zabieg w szpitalu położniczym w sali zabiegowej pod nadzorem położnej lub pielęgniarki. W takim przypadku otrzymasz lewatywę, a będziesz w szpitalu, na wypadek znacznego nasilenia się skurczów.

Jak umieścić lewatywę przed porodem - procedura:

 • Aby przeprowadzić lewatywę, musisz wziąć kubek Esmarcha;
 • napełnić zbiornik ciepłą, przegotowaną wodą lub słabym roztworem rumianku, temperatura wody nie powinna przekraczać 37 ºС;
 • w celu wypuszczenia powietrza z rury, w tym celu konieczne jest połączenie niewielkiej ilości wody;
 • nasmaruj plastikową część końcówki mydłem lub olejem, aby zmiękczyć wkład;
 • leżeć po lewej stronie i umieścić zbiornik wody na wysokości 1-1,5 metra, ponad miejscem, gdzie leży ciężarna kobieta; również procedura może być przeprowadzona na wszystkich czwórkach;
 • podczas napełniania jelita wodą należy oddychać głęboko, aby uniknąć dyskomfortu z zabiegu;
 • jak zrobić lewatywę przed porodem
 • po napełnieniu 1-1,5 litrów płynu w jelitach natychmiast udaj się do toalety.

Niektóre matki preferują leki na wypróżnianie. Jednak w przypadku poważnej stagnacji w jelicie, lewatywa znacznie skuteczniej poradzi sobie z tym zadaniem.

Jeśli kobieta rodząca jest kategorycznie przeciwna lewatywom, nikt nie może zmusić cię do jej wykonania. Aby jednak uniknąć nieprzyjemnych chwil, lepiej uprzedzić lewatywę przed porodem lub odmówić tej procedury. Nie spiesz się z wnioskami, zważ wszystkie plusy i minusy, skonsultuj się z lekarzem i zdecyduj: "Czy potrzebujesz lewatywy przed porodem?".