Endometrioza jest chorobą ginekologiczną, w której komórki endometrium wyrastają w sąsiednie narządy i tkanki. Ich obecność jest ustalana na otrzewnej, jajnikach, jajowodach, a nawet w pęcherzu moczowym, odbytnicy. Przyjrzyj się chorobie bardziej szczegółowo, dowiemy się, czy endometrioza i ciąża są zgodne.

Czy mogę zajść w ciążę z powodu endometriozy?

Wiele kobiet z podobną chorobą często jest zainteresowanych odpowiedzią na pytanie, czy ciąża jest możliwa z endometriozą. Wszystko zależy od ciężkości zaburzenia i lokalizacji ognisk wzrostu tkanki endometrium. Często kobiety doświadczają problemów z poczęciem w tym naruszeniu. Odpowiadając na pytanie, czy ciąża jest możliwa z endometriozą macicy, ginekolodzy zwracają uwagę na:

 1. Brak owulacji. W takich przypadkach kobiety mogą rejestrować pojedyncze epizody miesiączkowania, które są pozbawione zasad, nie mają regularności, często są bolesne. Procesy owulacyjne w tym przypadku mogą być nieobecne, z powodu czego koncepcja staje się niemożliwa. Jest to obserwowane, gdy wpływają na jajniki.
 2. Zaburzenia wszczepienia. Obserwowane w adenomioza , gdy wewnętrzna skorupa macicy jest poważnie uszkodzona. Jednocześnie możliwe jest nawożenie, pojawia się ciąża, ale jest ona przerywana na krótko, 7-10 dni po poczęciu. Płodowe jajo nie może przyczepić się do ściany macicy, w wyniku czego umiera i jest uwalniane na zewnątrz.
 3. Zaburzenia w układzie hormonalnym. Takie zjawiska prowokują rozprzestrzenianie się endometriozy do sąsiednich narządów i tkanek, porażkę całego układu rozrodczego.

Według danych statystycznych prawdopodobieństwo ciąży z endometriozą wynosi około 50%. Połowa pacjentów ma problemy z poczęciem. Należy zauważyć, że około 30-40% przypadków diagnozuje się bezpośrednio podczas ciąży. Jest to potwierdzenie możliwego poczęcia w obecności choroby. Wszystko zależy od tego, co bezpośrednio dotyczy. Jeśli gruczoły płciowe lub jedna z nich funkcjonuje normalnie, istnieje prawdopodobieństwo zapłodnienia.

эндометриоз яичников можно ли забеременеть

Ciąża i endometrioza jajników

Mając do czynienia z tym, co jest endometriozą jajników, czy można w tym przypadku począć, należy zauważyć, że w praktyce jest to bardzo problematyczne. Częściej endometrioidalne formacje w gruczołach płciowych wyglądają jak torbiel - wnęka wypełniona płynną zawartością. Ich średnica waha się od 5 mm do kilku centymetrów, w tym przypadku można połączyć kilka formacji w jeden. W rezultacie zaangażowana jest cała tkanka gonad i proces owulacja staje się niemożliwe. Same tkanki endometrium mogą wchodzić do jajników na następujące sposoby:

 • gemptogeniczny - z przepływem krwi;
 • limfogeniczny - poprzez limfę.

Ciąża i endometrioza macicy

Jak już wspomniano powyżej, możliwa jest ciąża z endometriozą macicy. W tym przypadku często diagnoza jest diagnozowana bezpośrednio podczas badania kobiety w ciąży. Lekarze w tym przypadku zajmują się czekaniem i widzą taktykę. Oceniając stopień uszkodzenia, jego lokalizację, ginekolodzy podejmują dalsze decyzje dotyczące rodzaju terapii. Jednak często sama endometrioza staje się przyczyną braku ciąży.

Po pomyślnym zapłodnieniu jajo na jajowodzie jest wysyłane do jamy macicy w celu implantacji. Utrwalenie płodowego jaja w ścianie narządu płciowego jest kluczowym momentem w nadchodzącej ciąży. Jeżeli skorupy wewnętrzne są poważnie uszkodzone, nie może normalnie przenikać przez ścianę macicy, w wyniku czego umiera po 1-2 dniach. Ciąża nie nadchodzi, a kobieta naprawia krwawe wydzielanie, które zajmuje miesiączkę.

Endometrioza i ciąża po 40 latach

Endometrioza i ciąża po 40 są praktycznie niezgodnymi pojęciami. Liczba takich przypadków jest niewielka, ale nie można całkowicie wyeliminować tego zjawiska. Specyfika patologii polega na rozprzestrzenianiu się skupienia na pobliskie narządy i układy. Ponadto owulacja w tym wieku nie jest stała, więc prawdopodobieństwo zapłodnienia maleje kilkakrotnie.

Kiedy kobieta wykazuje endometriozę i ciążę w tym samym czasie, lekarze zalecają przerwanie ciąży. Istnieje wysokie ryzyko poronienia, które wynika z funkcjonalnych i anatomicznych zmian w układzie rozrodczym. Leczenie choroby obejmuje interwencję chirurgiczną, która jest również niezgodna z ciążą. Wśród możliwych powikłań ciąży w tym wieku:

 • ciąża zanika;
 • naruszenie procesów rozwoju embrionalnego dziecka;
 • przedwczesna dostawa;
 • uraz porodowy.
возможна ли беременность при эндометриозе

Jak zajść w ciążę z endometriozą?

Często ginekolodzy mówią kobiecie, która ma problemy z poczęciem, że ciąża i szyjkowa endometrioza macicy nie wykluczają się wzajemnie. Czyniąc to, zawsze zwracają uwagę na możliwość normalnego przebiegu ciąży. Nawet w przypadkach nawożenia ciąża nie rozpoczyna się z powodu braku prawidłowej implantacji. Aby zajść w ciążę i znieść tę chorobę, lekarze zalecają:

 • przejść przez pełny cykl leczenia nawet przed planowaniem ciąży;
 • wyeliminować istniejące procesy przewlekłe i zapalne;
 • obserwuj otrzymane rekomendacje.

Ciąża po leczeniu endometriozy

Ciąża po endometriozie nie różni się od tej, która występuje, gdy nie ma choroby. Przywrócenie wewnętrznej warstwy macicy umożliwia implantację. Poza tym, po zakończonym kursie terapii, procesy owulacji są normalizowane. Ta koncepcja jest możliwa w pierwszym miesiącu. W praktyce przy odpowiednio dobranym leczeniu występuje on w ciągu 3-5 cykli.

Planowanie ciąży w endometriozie

Ciąża w endometriozie jest niepożądana. Jeśli dojdzie do naruszenia przepisów, zaleca się, aby lekarze poddali się kuracji przed planowaniem dziecka. Po leczeniu chirurgicznym zaleca się podawanie leków hormonalnych. Takie leczenie zajmuje dużo czasu - 4-6 miesięcy. Leki hormonalne wprowadzają układ rozrodczy w tryb "odpoczynku", dlatego lepiej nie próbować zajść w ciążę. Dopiero po zakończeniu kursu, egzaminu końcowego, lekarze zezwalają na planowanie ciąży.

W jaki sposób endometrioza wpływa na ciążę?

Kobiety, które prawie codziennie dowiedziały się o endometriozie i ciąży są zainteresowane pytaniem o to, jak przebiega ciąża w endometriozie. Lekarze nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi, ostrzegając przed możliwymi powikłaniami procesu ciążowego. Wśród typowych naruszeń:

 • spontaniczna aborcja na wczesnym etapie;
 • przedwczesna dostawa;
 • pęknięcie macicy;
 • zmniejszenie czynności skurczowej macicy podczas porodu;
 • krwawienie z macicy po porodzie.

Jak ocalić ciążę w endometriozie?

Po ujawnieniu endometriozy podczas ciąży we wczesnym stadium, lekarze przeprowadzają dynamiczną obserwację dla przyszłej matki. Wynika to z wysokiego ryzyka powikłań - zamrożona ciąża poronienie. Aby ich uniknąć, ciężarna kobieta musi stosować się do zaleceń i zaleceń lekarskich. Często leki hormonalne są przepisywane w celu wspierania ciąży. Aby uratować ciążę, matka oczekująca powinna:

 • odwiedzaj ginekologa przynajmniej raz w miesiącu;
 • przechodzą wyznaczone egzaminy;
 • przestrzegaj zalecanej codziennej rutyny;
 • brać leki w przepisanej dawce, obserwując wielość i czas trwania.

Czy endometrioza ciąży traktuje?

Lekarze twierdzą, że wcześniej występująca endometrioza w czasie ciąży jest mniej widoczna i prawie nie przeszkadza kobiecie. Jest to spowodowane wzrostem poziomu progesteronu, co niekorzystnie wpływa na wzrost ognisk. Bardzo mały może całkowicie zniknąć. W takich przypadkach kobiety twierdzą, że wyleczyły endometriozę i wkrótce nadejdzie przyszła ciąża. Częściowo to prawda - obraz kliniczny znika, pacjent nie ma już problemu. Jednak po porodzie konieczne jest poddanie się badaniu, aby całkowicie wyeliminować chorobę.