Praktyczne gospodynie coraz częściej wybierają do swojej kuchni nowomodny kuchenki indukcyjne . Zasada ich pracy różni się od zwykłych pieców gazowych i elektrycznych. Do ich użycia potrzebne są specjalne naczynia do kuchenek indukcyjnych. Nie wszystkie patelnie i patelnie zrobią, a nie chodzi o zalecenia czy zakazy. Wystarczy uruchomić płytę, aby spełnić określone warunki.

Jakie naczynia są potrzebne do gotowania indukcyjnego?

Zjawisko indukcji elektromagnetycznej polega na tym, że zmienne pole magnetyczne wytwarzane przez cewkę miedzianą staje się źródłem prądu indukcyjnego. Cewka ta znajduje się pod powierzchnią talerza i aby podgrzać jedzenie, należy postawić patelnię z metalowym dnem nad nią. Stanie się przewodnikiem, prąd indukcji wirowej z płytki przesunie elektrony dna ferromagnetycznego, co spowoduje uwolnienie ciepła. Jeśli chcesz powiedzieć więcej o tym, jakie naczynia do gotowania indukcyjnego są potrzebne, jak wybrać odpowiednią opcję, potrzebujesz naczyń namagnesowanych.

Odpowiednie naczynia do nowoczesnych kuchenek indukcyjnych:

 • żeliwo;
 • stal;
 • Emalia i ceramika z metalową podstawą;
 • miedź z dnem ferromagnetycznym;
 • nierdzewny.

Charakterystyka, że ​​naczynia do indukcyjnych płyt kuchennych i talerzy powinny mieć:

 1. Grube dno . Jego grubość powinna wynosić od 2 do 6 cm.
 2. Średnica dna jest nie mniejsza niż 12 cm . Ten rozmiar jest minimalny dla bezpiecznego użytkowania kuchenki.
 3. Właściwości ferromagnetyczne dna . Bez tego stanu naczynia nie mogą doprowadzić do pracy piekarnika.
ikona naczyń indukcyjnych

Ikona naczynia indukcyjnego

Żeliwne naczynia do kuchenek indukcyjnych

Tak więc, pytając, które naczynia nadają się do kuchenek indukcyjnych, z przyjemnością dowiesz się, że jedna z najlepszych opcji jest patelnie żeliwne , czajniki i patelnie. Jeśli je masz, nie musisz się ich pozbywać. Żeliwne ma doskonałe właściwości magnetyczne, które można łatwo zweryfikować poprzez przymocowanie do spodu zwykłego magnesu z lodówki. Jak wiadomo, takie naczynia są trwałe, doskonale rozprowadzają ciepło, przechowują je przez długi czas. We wszystkich wskazaniach, żeliwne naczynia są najlepsze dla kuchenki indukcyjnej.

чугунная посуда для индукционных плит

Naczynia ceramiczne do kuchenek indukcyjnych

Czysto ceramiczne naczynia kuchenne w przypadku kuchenek indukcyjnych nie nadaje się - nie nagrzewa się. W sprzedaży są produkty z ceramiki z dodatkiem specjalnych metali, które dają im niezbędne właściwości. Inne naczynia odpowiednie do kuchenek indukcyjnych są metalowe, pokryte ceramiką od strony zewnętrznej i wewnętrznej. W takich patelniach i patelni żywność nie spala się nawet bez oleju, powłoka nie pochłania zapachu, nie dopuszcza do kontaktu substancji szkodliwych z metalu z żywnością, nie pęka i zachowuje swój wygląd przez długi czas.

керамическая посуда для индукционных плит

Naczynia emaliowane do kuchenek indukcyjnych

Powszechnie emaliowane naczynia są metalowe, pokryte warstwą emalii. Fakt, że ten rondel jest odpowiedni, będzie oznaczony ikoną na naczyniach do kuchenek indukcyjnych. Wygląda jak pozioma spirala i często jest podpisany przez słowo Induktion. Możesz to zobaczyć na dole naczyń. Jeśli nie ma znaku, wykonaj prosty test z magnesem. Naczynia emaliowane, np. Ceramiczne, długo służą bez żadnych skarg. Należy zachować ostrożność: bez ściernych detergentów i żelaznych szczotek. Niedopuszczalne jest podgrzewanie żywności w takim garnku zbyt długo - może to prowadzić do pękania szkliwa.

эмалированная посуда для индукционных плит

Naczynia ze stali nierdzewnej do kuchenek indukcyjnych

Stal nierdzewna nadaje się do pieców indukcyjnych nie gorszych od żeliwa. Jego wadą jest prawdopodobne uwolnienie niklu, które nie jest zbyt przydatne dla zdrowia. Ponadto powierzchnia stali nierdzewnej spala żywność częściej. Jednak takie naczynia są częściej używane w kuchni przez innych ze względu na przystępną cenę. W garnki ze stali nierdzewnej można przechowywać gotowane jedzenie bez utraty smaku i przydatnych właściwości. Zastanawiając się nad tym, jakie naczynia mogą być używane w kuchenkach indukcyjnych, wystarczy zajrzeć do szafki kuchennej w poszukiwaniu zwykłych garnków i patelni ze stali nierdzewnej.

нержавеющая посуда для индукционных плит

Miedziana zastawa stołowa do kuchenek indukcyjnych

Wcześniej naczynia miedziane nie były odpowiednie dla kuchenek indukcyjnych, ale współcześni producenci byli w stanie dostosować miedź do tych celów. W takim naczyniu dno jest wykonane ze stopu ferromagnetycznego, co czyni go kompatybilnym z indukcją. Jeśli nie masz pewności, które przybory użyć w kuchence indukcyjnej, poszukaj odpowiedniego oznakowania lub spróbuj namagnesować zwykły magnes na spodzie miedzianych naczyń.

медная посуда для индукционных плит

Wyroby szklane do kuchenek indukcyjnych

Jeśli lubisz naczynia szklane i potrzebujesz przyborów kuchennych do kuchenek indukcyjnych, wyjście będzie specjalnym produktem ze szklanymi ścianami, ale z ferromagnetyczną podstawą. Inną opcją jest użycie stalowej tarczy pod spodem. Dzięki niemu można gotować w absolutnie dowolnych naczyniach, ponieważ nagrzewanie odbywa się za pośrednictwem tego dysku. Nawiasem mówiąc, ta prosta adaptacja pomoże rozwiązać jeszcze jeden problem związany ze średnicą dna, która nie zawsze osiąga wymagane 12 cm.

стеклянная посуда для индукционной плиты

Średnica naczyń do kuchenek indukcyjnych

Podczas badania kwestii, jaki rodzaj naczyń dla kuchenki indukcyjnej jest odpowiedni, należy zwrócić uwagę nie tylko na materiały do ​​produkcji, ale także na wymiary dna. Więc jego średnica nie powinna być mniejsza niż połowa średnicy palnika. Średnio wskaźnik ten wynosi 12 cm, są talerze z palnikami o mniejszej średnicy - 15 cm, w tym przypadku wystarczy, że dno naczyń osiągnie średnicę 8 cm. Jeśli ta zasada nie zostanie zaobserwowana, istnieje duże prawdopodobieństwo, że naczynia i jedzenie po prostu się nie nagrzewa.

Jakich naczyń nie można użyć na kuchence indukcyjnej?

Jak już wspomniano powyżej, dla dokładnego określenia ważności istnieje oznaczenie naczyń dla kuchenek indukcyjnych. Nawet jeśli nie ma takiej odznaki, niektóre wcześniejsze dania nadają się do tego celu. Wyjątkowo nie będzie możliwe używanie naczyń szklanych, ceramicznych, miedzianych, aluminiowych, jeśli nie zawierają one specjalnych stopów metali lub jeśli nie ma podłoża ferromagnetycznego. Wyjściem z tej sytuacji jest stalowy dysk z rączką.

стальной диск для индукционной плиты

Dlaczego kuchenka indukcyjna nie widzi naczyń?

Oprócz nieodpowiedniego materiału i małej średnicy, powodem, dla którego naczynia do kuchenek indukcyjnych nie pasują może być to, że dno jest zbyt cienkie (mniej niż 1,5-2 cm grubości) lub nierówne. Faliste dno czasami powoduje niezrozumiałe dudnienie podczas gotowania, lub kuchenka odmawia w ogóle reagowania na takie przybory. Najlepszym sposobem na uniknięcie tych wszystkich problemów są specjalne naczynia do kuchenek indukcyjnych. Kupując taki zestaw, na pewno nie napotkasz takich problemów.

почему индукционная плита не видит посуду

Wysokiej jakości naczynia do gotowania indukcyjnego

Dzisiejsze potrawy do kuchenek indukcyjnych prezentowane są w najszerszym zakresie, więc nie ma problemów z wyborem odpowiedniego, biorąc pod uwagę gust i możliwości finansowe. Niemniej jednak lepiej jest przeznaczyć pewną sumę pieniędzy na zakup dobrego zestawu, gdzie na daniach jest oznaczenie kuchenki indukcyjnej, aby uratować się od dalszych problemów i wyszukiwań. Preferowani powinni być sprawdzeni producenci.

Naczynia do kuchenek indukcyjnych Rondell

Ta niemiecka firma stała się wiarygodnym producentem, biorąc pod uwagę wszystkie cechy naczyń do kuchenek indukcyjnych. Oprócz tego, że są przystosowane do tego typu powierzchni, naczynia Rondella są wyposażone w wiele wygodnych i przyjemnych drobiazgów, takich jak uchwyty mocujące pokrywę, dziobek do odprowadzania cieczy, silikonowa pokrywa rączki, zapobiegające poślizgnięciu i ogrzewaniu, i wiele innych.

посуда для индукционных плит rondell

Naczynia do kuchenek indukcyjnych Gipfel

Kolejna niemiecka firma, która zasługuje na uwagę ze względu na wysoką jakość swoich produktów - Gipfel. Jeśli nie możesz zdecydować, które potrawy wybrać do kuchenek indukcyjnych, możesz bezpiecznie zatrzymać się w stylowej i wysokiej jakości serii specjalnie zaprojektowanej do takich celów. W gotowych zestawach są wszystkie niezbędne przedmioty - patelnie o różnych średnicach, rondle, chochle, patelnie. Wszystkie spełniają podstawowe wymagania płyt, pracując na zasadzie indukcji.

посуда для индукционных плит gipfel

Wskazówki dotyczące używania naczyń do kuchenek indukcyjnych

Aby zapewnić, że naczynia i piekarnik będą służyć prawidłowo i tak długo, jak to możliwe, należy przestrzegać kilku prostych zaleceń dotyczących obsługi:

 1. Zawsze umieszczaj naczynia na środku palnika i upewnij się, że jego spód pokrywa co najmniej połowę jego średnicy. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, piec emituje promieniowanie, które jest szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i w pobliżu elektrotechniki.
 2. Upewnij się, że podstawa naczynia jest dopasowana do płyty kuchennej. Zapewni to równomierne ogrzewanie żywności.
 3. Nie używaj garnków i patelni z węglem. Będzie to zakłócać normalną pracę płyty i prowadzić do zanieczyszczenia jej powierzchni szklano-ceramicznej. Ponadto depozyt zapobiega równomiernemu nagrzewaniu potraw i jedzenia.
 4. Podczas pracy nie należy zbliżać rąk do powierzchni. Z bliskiej odległości promieniowanie z pieca jest niebezpieczne.
 5. Nie ma potrzeby korzystania z pieców indukcyjnych dla osób z rozrusznikami serca i innymi mechanizmami elektronicznymi.