Wstręt to uczucie obrzydzenia dla kogoś lub czegoś. Według naukowców to uczucie jest niczym innym jak owocem cywilizacji i wzrostem samoświadomości. Teorię tę potwierdza przykład z dzieciństwa. Podczas gdy dziecko jest małe i nierozsądne, jest pozbawione tego uczucia, wciąga je w usta, wszystko, co ma pod ręką, może z łatwością umyć ręce w zawartości swojej doniczki, ale gdy dorośnie, zaczyna lekceważyć wszystko, co pachnie źle i wygląda. Uczucie obrzydzenia i obrzydzenia jest więc tak zwanym mechanizmem obronnym, powstającym w procesie ewolucji. Osoba na poziomie instynktownym, zanim zwróci się do umysłu, dostrzega podejrzliwy zapach lub rodzaj produktu jako sygnał niebezpieczeństwa. I właśnie ta nieświadoma obrzydza chroni nas przed wieloma nieprzyjemnymi chorobami. Przedmiotami obrzydzenia mogą być: jedzenie, węch, bakterie, nieprzyjemny wygląd czegoś itp.

Oddzielna rozmowa - niesmak i seks. Zdaniem psychologów odrzucenie czegoś w łóżku jest próbą oderwania się od psychologicznej presji partnera. Często zdarza się, gdy życzenia partnera powodują wewnętrzny protest, ale osoba, z racji swojej miłości lub niechęci do urażania, wykonuje dla niego nieprzyjemną ofertę. To odrzucenie kumuluje się, aż staje się uczuciem obrzydzenia wobec partnera seksualnego. Kolejnym powodem może być zbyt ścisłe wychowanie. Kiedy uczą się od dzieciństwa, że ​​seks jest czymś wstydliwym, ich seksualne emocje powinny być łagodzone i rozwiązywane tylko w nocy, pod kocem i bez fantazji. W zasadzie dorosły, nowoczesny człowiek rozumie, że to nonsens, ale na poziomie podświadomości boi się i unika intymnych związków. Ponadto, wzrost niechęci do seksu może wystąpić z powodu awersji do własnego zapachu i ciała.

Jak radzić sobie z niesmakiem?

Jak już powiedziano, wybredność jest mechanizmem ochronnym i nie zawsze wymaga korekty. Jeśli jego poziom mieści się w normalnym zakresie, nie jest konieczne skupianie się na tym. Ale jeśli uczucie niesmaku powstaje od zera, a po każdym wyjściu na ulicę przechodzi się pełną dezynfekcję, to trzeba podjąć działanie. Jak więc pozbyć się zwiększonej chytrości? Po pierwsze, konieczne jest zrozumienie przyczyn tego uczucia. Jeśli jest on osadzony w tobie od dzieciństwa na poziomie podświadomości, być może potrzebujesz pomocy specjalisty. Po drugie, spróbuj przezwyciężyć to uczucie obrzydzenia, zrozum, dlaczego ten lub inny przedmiot powoduje, że odrzucasz, analizujesz, dlaczego go nie tolerujesz. Być może, rozumiejąc wszystko szczegółowo, przekonasz siebie, że nie ma w tym przedmiocie nic obrzydliwego.

Rodzaje wybredności

Istnieją dwa rodzaje obrzydzenia - fizyczne i moralne. Jeśli fizyczne jest coraz mniej jasne, wówczas pojęcie moralnej wybredności należy rozważyć bardziej szczegółowo. Jego istotą jest nieakceptowanie wszystkiego, co jest nieukierunkowane i wulgarne, od tego zależy wrażliwy seks moralne ucho człowieka. Jako przykład obrzydzenia moralnego można wysunąć argument z jakiejkolwiek klasycznej pracy literackiej, w której bohater walczy z hańbą i niemoralnością narzuconą mu przez system lub innych ludzi. Niestety, w naszych czasach problem obrzydzenia moralnego jest niezwykle pilny. Młodzi ludzie wolą klasykę lekkostrawnej, taniej literatury. Musimy walczyć z prymitywną pseudokulturą, która zachęca do niskiej jakości i uznaje ją za niebezpieczną dla społeczeństwa.

Tak więc, osoba musi pozbyć się zwiększonego fizycznego odrazy i kultywować obrzydzenie moralne w sobie.