Choroby skóry przynoszą człowiekowi nie tylko fizyczne cierpienie, ale także moralne, z powodu ich zewnętrznych przejawów. Jakie są choroby ludzkiej skóry? Stany z objawami skórnymi są liczne. Niektóre z nich można skutecznie leczyć. Najważniejsze jest postawienie właściwej diagnozy i ustalenie przyczyny choroby.

Przyczynami chorób skóry mogą być:

 • naruszenia narządów wewnętrznych;
 • naruszenia statusu hormonalnego;
 • choroby zakaźne;
 • urazy;
 • alergie;
 • dysbioza;
 • zakłócenia układu sercowo-naczyniowego i limfatycznego;
 • stres i inne.

Jedną z głównych przyczyn chorób skóry człowieka jest infekcja. Czynniki infekcyjne powodują zapalenie, zatruwają organizm toksynami, wywołują reakcje alergiczne, są alergenami. W rezultacie skóra staje się patologiczna poprzez usunięcie alergenów i toksyn z organizmu. Drugą główną przyczyną chorób skóry są choroby wewnętrzne. Objawy skórne mogą być jednym z ich objawów.

Rodzaje chorób skóry ludzi:

 • dziedziczna;
 • zakaźne, w tym wirusowe, grzybowe i pasożytnicze;
 • onkologiczny;
 • alergiczny;
 • pourazowe;
 • troficzne;
 • hormonalny;
 • jako reakcja na stres itp.

Dziedziczne choroby skóry

Наследственные болезни кожи

Wrodzone choroby skóry są najczęściej związane z zaburzeniami rogowacenia, ale mogą im towarzyszyć zmiany w tkance łącznej, zwiększona wrażliwość na światło, dysplazja, upośledzona pigmentacja i inne objawy. Głównymi chorobami o etiologii polifaktorów, w tym związanymi z dziedzicznością, są łuszczyca, neurodermit, bielactwo. Często guzy skóry dziedziczone przez typ autosomalny dominujący i umiejscowione w twarzy są związane z nowotworami narządów wewnętrznych.

Choroby onkologiczne skóry ludzkiej

Do tej grupy chorób skóry należą guzy łagodne, złośliwe i graniczne. Od łagodnych należą najczęstsze brodawki, tłuszczaki, naczyniaki krwionośne. Wśród złośliwych komórek podstawnych nabłonek (rak płaskokomórkowy skóry), czerniak - guz o wysokim stopniu złośliwości i śmiertelności. Osoba powinna znać wszystkie swoje formacje na skórze, aby zauważyć wszelkie zmiany w czasie, ponieważ jeśli nie zdiagnozują i nie leczą chorób skóry na czas, mogą doprowadzić do śmierci. We wczesnych stadiach złośliwych nowotworów skóry nowotwory są dobrze leczone i mają korzystne rokowanie.

Choroby zakaźne skóry

Do tej grupy chorób należą:

 1. Choroby krostkowe wywołane przez gronkowce i paciorkowce. Najczęstsze z nich: czyraki, carbuncles, trądzik, itp.
 2. Choroby grzybicze skóry (infekcje grzybicze), wśród których często występują: łupież, mikrosporia, trichofitoza i inne.
 3. Kandydoza wywołana przez grzyby drożdżopodobne i wpływająca na skórę, śluz i narządy wewnętrzne.
 4. Wirusowe choroby skóry powodujące odroplistą wysypkę (odrę, różyczkę, mononukleozę zakaźną), wysypkę podobną do szkarłatnicy (enterowirus, adenowirus), pęcherzyki (ospę wietrzną, opryszczkę) i inne.
 5. Pasożytnicze choroby skóry wywołane przez pasożyty zewnętrzne (pediculosis) i endopasożyty (świerzb, nużyca).

Inne rodzaje chorób skóry

Виды болезней кожи

Reakcje alergiczne organizmu często towarzyszą swędzącym wysypkom na skórze. Stan poprawia się wraz z przyjmowaniem leków przeciwhistaminowych i przeciwalergicznych. Wraz ze zmianami w równowadze hormonalnej w organizmie, w szczególności w okresie dojrzewania, może wystąpić trądzik, zwykle na twarzy, klatce piersiowej, plecach. Przy oparzeniach trzeciego stopnia na skórze pojawiają się pęcherze, które po erupcji tworzą nadżerki i owrzodzenia, które w niektórych przypadkach wymagają operacji plastycznej. Po urazach z uszkodzeniem skóry mogą pozostać blizny, w tym bardzo szorstkie, które powodują dyskomfort u osoby, zwłaszcza jeśli znajdują się w otwartych przestrzeniach ciała. Z zaburzeniami krążenia w kończynach dolnych na nogach i stopach mogą powstawać owrzodzenia troficzne, które są trudne do leczenia, ponieważ Powodów, które doprowadziły do ​​ich wykształcenia, z reguły nie można wyeliminować. Stresujące sytuacje mogą objawiać się również u osób z chorobami skóry.

W każdym razie nie powinieneś sam się leczyć. Jeśli znajdziesz jakieś skórki na skórze - jest to okazja do skontaktowania się z dermatologiem, który postawi dokładną diagnozę i przepisze niezbędne leczenie.