Rozlane łysienie jest jedną z postaci łysienie , w którym występuje jednolita intensywna utrata włosów na całej powierzchni skóry głowy bez utraty mieszków włosowych. Ta patologia występuje u mężczyzn i kobiet, a pod względem rozpowszechnienia zajmuje drugie miejsce po łysieniu androgenowym.

Przyczyny i rodzaje rozproszonego łysienia

Rozlane łysienie wskazuje na naruszenie funkcjonowania całego ciała i jest konsekwencją niepowodzenia programu wzrostu i rozwoju włosów. Istnieją dwa rodzaje tej choroby - telogen i anagen.

Rozlane łysienie telogenowe zdiagnozowane jest częściej. W tej formie większość mieszków włosowych (około 80%) przestaje produkować włosy, przedwcześnie opuszczając fazę spoczynku (telogen). Przyczyny tego mogą być następujące:

  • Nerwowe wstrząsy stres ;
  • zakłócenia układu hormonalnego (w wyniku ciąży, chorób tarczycy, terapii hormonalnej itp.);
  • długotrwałe stosowanie niektórych leków (antybiotyków, leków przeciwdepresyjnych, neuroleptyków itp.);
  • ciężkie przewlekłe i ostre choroby zakaźne;
  • interwencje chirurgiczne;
  • brak przyjmowania istotnych substancji.

Rozlane anagenowe łysienie jest związane z wpływem intensywnych czynników o wysokiej prędkości - promieniowania radioaktywnego, chemioterapii, zatrucia silnymi truciznami itp. W rezultacie mieszki włosowe nie mają czasu, aby przejść do fazy spoczynkowej, a włosy wypadają natychmiast po fazie wzrostu (anagen).

Objawy rozproszonego łysienia

Dzięki tej patologii włosy stają się słabe, kruche i wyciągane przy najmniejszym wysiłku. Przerzedzenie włosów obserwuje się na całej powierzchni głowy z mniej więcej taką samą intensywnością.

Leczenie rozproszonego łysienia

Przyczyny rozlanego łysienia

Leczenie rozproszonego łysienia ogranicza się głównie do znalezienia i wyeliminowania przyczyny, która je spowodowała. To wymaga diagnozy całego ciała. Po zniknięciu czynnika negatywnego, włosy zostają przywrócone w ciągu 3 do 9 miesięcy.

Wymaga również odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy i włosów, stosowania zewnętrznych czynników, które korzystnie wpływają na mieszki włosowe, które poprawiają krążenie krwi w skórze głowy. W celu szybkiego powrotu do zdrowia skuteczne są różne metody fizjoterapeutyczne. Znaczącą rolę przypisuje się diecie, aby uzupełnić zapasy pierwiastków śladowych i witamin.