Jak dobrze rozwija się jajo płodu podczas USG. Zwykle komórka jajowa jest owalna lub okrągła. W niektórych przypadkach zapłodnione jajo ma zdiagnozowany nieregularny kształt, ale czy warto uznać to za patologię? W naszym artykule przyjrzymy się, co oznacza zdeformowane. płodowe jajo Jakie są jego przyczyny i możliwe konsekwencje?

Rodzaje anomalii komórki jajowej

Utworzenie komórki jajowej rozpoczyna się po fuzji komórki jajowej z plemnikiem i jest sekwencyjnym podziałem komórek. Czwartego dnia zarodek przenosi się do jamy macicy, gdzie nadal dzieli i powiększa swój rozmiar. W badaniu ultrasonograficznym jajo w macicy można zobaczyć dopiero w 5 tygodniu.

Anomalie komórki jajowej mogą obejmować:

  • pęcherz pęcherzykowy, w którym kosmki kosmówki są zastępowane przez pęcherzyki, a pomiędzy włóknami kosmówkowymi są częściami błony komórkowej;
  • kosmówka kosmówki jest złośliwym nowotworem, który pochodzi z kosmków kosmówkowych;
  • wielowodzie - zwiększona ilość wód płodowych;
  • anembryonia - To puste jajo embrionalne.

Deformacja komórki jajowej - przyczyny i konsekwencje

Są przypadki, kiedy zapłodnione jajo zmienia swój kształt, co niekoniecznie jest patologią. Tak więc odkształcenie komórki jajowej (jaja o nieregularnych konturach) może być spowodowane zwiększonym napięciem macicy. Wydłużona komórka jajowa i owal mogą wskazywać na groźną aborcję, gdy za nią utworzy się krwiak (a kobieta może skarżyć się na krwawe wydzielanie z dróg rodnych i bóle w dolnej części brzucha). Jeśli podczas badania ultrasonograficznego wykryte zostanie jajowate jajowate o nieregularnym kształcie, a kobieta nie boli się bolesnymi odczuciami w podbrzuszu i plamie, wówczas nie ma potrzeby martwić się i biegać do lekarza w celu umówienia się na wizytę. W większości przypadków u kobiet z niewielkimi deformacjami komórki jajowej ciąża przebiega normalnie i bezpiecznie kończy się porodem. W przypadku groźnej aborcji matka oczekująca otrzymuje leki na jej zachowanie (Duphaston, Utrozhestan).

Jak widać z powyższego, zmiana kształtu komórki jajowej nie zawsze wskazuje na patologię ciąży. Najczęściej deformację komórki jajowej można zaobserwować wraz ze wzrostem napięcia macicy, w której normalizacji można zastosować środki przeciwskurczowe (No-spa) i Magne B-6.