W Kenia w obrębie Afrykańskiej Doliny Rift jest dość nietypowy, ale nie mniej interesujący Jezioro Turkana . Pod względem wielkości zajmuje czwartą pozycję wśród słonych jezior, ustępując mórz kaspijskim i aralskim, a także nad jeziorem Issyk-Kul.

Mieszkańcy okolicznych wsi z wielką przyjemnością za niewielką opłatą są gotowi zorganizować wycieczkę, przy pomocy której można przyjrzeć się bliżej i zapoznać się z wszystkimi funkcjami tego miejsca. I oczywiście żaden przewodnik nie zignoruje tak zabawnego fenomenu natury, jak trzy wulkaniczne wyspy, które myją wody Turkana. Największy z nich to Wyspa Krokodyli.

Więcej o wyspie Crocodile Island

Już od samego nazwiska możemy wywnioskować, że mówimy o krokodylach. Tak, Crocodile Island ma swoją nazwę właśnie ze względu na ogromną liczbę tych drapieżnych zwierząt, które żyją w pobliżu jego brzegów. Ponadto wyspa nazywa się Środkowa, a wraz z północą i południem jest jedną z najbardziej znanych wysp na jeziorze, które tutaj, wśród wód Turkana, jest wiele.

Crocodile Island to wulkaniczna wyspa. Co więcej, jest to czynny wulkan, a jego zbocza zbudowane są z bazaltu i fonolitu. Czasami manifestuje się aktywność fumaroli, a dokładnie nad kraterem można obserwować chmury siarki, które nie niosą ze sobą szczególnego niebezpieczeństwa. Struktura wyspy jest taka, że ​​na jej terytorium znajdują się trzy małe jeziora o różnej koncentracji soli: Jezioro Krokodyl, Jezioro Flamingo i Jezioro Tilapia.

Вид на остров

W okolicy Crocodile Island jest bardzo mały - tylko 5 metrów kwadratowych. km. Jednak pomimo tak niewielkich rozmiarów, tutaj znajduje się Park Narodowy Central Parku, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest częścią chronionego obszaru jeziora Turkana. Świat zwierząt tutaj jest wyjątkowy i bogaty w egzotykę. Wśród ptaków na pewno spotkają się flamingi i pelikany, aw miejscach przy brzegu można spotkać duże skupiska krokodyli nilowych. Sama konstrukcja parku składa się z kilkunastu kraterów i stożków. Ponadto wyspa ma formacje lawy, które naukowcy odnoszą się do okresu holocenu, a jeziora są bogate w różne gatunki fitoplanktonu i zooplanktonu.

Wyspa Crocodile jest uważana za niezamieszkaną, ale dla fanów egzotyki są trzy opcje osiedla: Oasis Lodge, Allia Bay Guesthouse i Camp Lobolo Tented Camp. Nie należy jednak oczekiwać, że hotele te oferują wysokiej jakości usługi i szeroki zakres usług.

Jak się tam dostać?

Najwygodniejszy sposób zaplanowania trasy do miasta Lodwar w Kenia . Jest tu małe lotnisko, więc dotarcie tam samolotem nie jest trudne. Aby przeprawić się przez wody rzeki Turkana, konieczne jest wynajęcie łodzi. Ponadto od Nairobi loty czarterowe do Parku Narodowego Central Parku.

Пейзажи островаФламинго у берегов озера