Dzisiejsze obiektywy są dość popularne. Mogą drastycznie zmienić wizerunek kobiety, zwłaszcza jeśli wcześniej nosiła okulary. Kontakt soczewki potrafią spokojnie dostosować widzenie, a także zmieniają kolor oczu lub nadają im niezwykły kolor. Zastanawiając się, czy używać soczewek, musisz najpierw poznać ich zalety i wady. Ale najpierw porozmawiamy o przeciwwskazaniach.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek

Soczewki kontaktowe mają dość szeroką gamę przeciwwskazań do noszenia. Zabrania się noszenia z następującą diagnozą:

W takim przypadku należy poddać się kuracji zaleconej przez lekarza. Nierzadko zdarza się to w przypadku tych chorób i interwencji chirurgicznej, więc te przeciwwskazania są uważane za poważne i nie należy ich lekceważyć.

Ponadto, jeśli cierpisz na pterygium lub pingwulę, będzie ci trudno wybrać soczewki, ponieważ wymienione formacje będą utrudniać ruch soczewki. W takich przypadkach zaleca się również operację.

Kolejnym przeciwwskazaniem jest dystrofia rogówki, w której przepisywany jest MKL. Ale w tym przypadku lekarz może zaakceptować ostateczną decyzję, dopiero po próbnym założeniu soczewek.

Z ogólnych przeciwwskazań należy wymienić:

  • choroba psychiczna;
  • cukrzyca;
  • ciąża;
  • menstruacja;
  • menopauza.

Zalety soczewek kontaktowych

Pomimo złożoności procesu selekcji soczewek, wciąż mają wiele zalet. Przede wszystkim należy zauważyć, że za pomocą ich korekcji wzroku występuje ona bardziej naturalnie niż przy noszeniu okularów. Jednak proces ten nie powoduje żadnego dyskomfortu i innych niedogodności. Wynika to z faktu, że soczewka kontaktowa porusza się wraz z ruchem źrenicy, więc nie ma zniekształceń obrazu.

Ponadto soczewki kontaktowe są znacznie wygodniejsze niż okulary w życiu codziennym. Możesz uprawiać sport, zrelaksować się w naturze lub iść do pracy, całkowicie zapominając o problemach wizualnych. Ta zaleta jest bardzo ważna dla aktywnych osób, które nie chcą regularnie poprawiać swoich okularów lub starają się o nich nie zapomnieć. Także podczas noszenia soczewek kontaktowych pogoda nie będzie dla ciebie ważna, co nie można powiedzieć o okularach.

Wiele ważnych "plusów" dla kobiet - to estetyka. W końcu okulary nie zawsze przyciągają wizerunek kobiety. Ponadto nie każdy przedstawiciel słabszej płci chce wykazać zaburzenia widzenia.

Z medycznego punktu widzenia soczewki kontaktowe są bardziej zgodne z wymaganiami medycznymi w obecności wysokiego stopnia anizometropii, krótkowzroczności i nadwzroczności.

Brak soczewek kontaktowych

Pomimo dużej listy korzyści, soczewki nadal mogą być szkodliwe. Lek ma następujące wady:

    szkodzi soczewek kontaktowych
  1. Soczewka może podrażniać oko, co może powodować różnego rodzaju problemy, w tym pogorszenie wzroku lub rozwój choroby zakaźnej. Dlatego konieczne jest ścisłe przestrzeganie instrukcji i wybór odpowiedniego leku.
  2. W przypadku niewłaściwej wymiany soczewek można uzyskać obrażenia, które niekorzystnie wpływają na stan widzenia. Jednocześnie sam proces jest trudny do nazwania przyjemnym, więc na początku wiele osób ma problemy ze zmianą obiektywu, ale z czasem można się do tego przyzwyczaić.

Podsumowując, możemy zauważyć, że soczewki kontaktowe przynoszą wiele korzyści i szkód, których można uniknąć, wybierając odpowiednie soczewki i postępując zgodnie z instrukcjami, aby dokładnie je stosować. Ponadto, w przypadku niektórych chorób konieczne jest preferowanie soczewek, a nie okularów.