Różnica między gruszką w kształcie kolumny a zwykłą odmiany w tym jest to drzewo karłowate, którego główny pień w okresie żniwnym jest gęsto pokryty skróconą formacją owocową, na której owoce dojrzewają jesienią. Na drzewie nie ma gałęzi, dlatego cięcie nie jest konieczne.

Ta kultura jest skoroplodna, daje bardzo dobre zbiory przez 15-18 lat. Pierwsze owocowanie pojawia się w trzecim roku po posadzeniu. Z każdego takiego drzewa, którego wysokość nie przekracza 2 metrów, przez rok można zebrać 3-8 kg gruszek. Zbioru jest bardzo wygodne, ponieważ owoce są niskie i tuż przy pniu.

Rodzaje i rodzaje gruszki kolumnowej

Wszystkie odmiany gruszek kolumnowych dzielą się na lata-jesień, zimę i jesień, a także wczesne i późne, a dokładniej, wczesną jesienią i późną jesienią.

Jednocześnie odmiany wczesno-jesienne owocują dużymi owocami, których waga sięga 400 g. Mają bogatą żółtą barwę i soczystą, smakowitą papkę. Późną jesienią dwa razy mniej, o doskonałym smaku, pomarańczowej i tłustej skórze.

Odmiany lata-jesieni mają owoce średniej wielkości (100-150 g), bardzo słodkie, ich jasnożółta skóra pokryta jest dużą liczbą pomarańczowych plamek. Jesienne odmiany owocują delikatną tłustą skórką, ich waga wynosi około 250-300 g. Masa zimowych owoców osiąga 200 g, owoce są jasnożółte, z bardzo słodką miodową miazgą.

Najpopularniejsze odmiany kolumnowych gruszek dla środkowego zespołu:

  1. "Szafir" - odnosi się do jesienno-zimowych odmian odpornych na mróz. Jego owoce mają przyjemny, słodki smak i są przechowywane przez bardzo długi czas.
  2. "Noc Werth" - doskonale toleruje obniżenie temperatury do -25ºС. Owocowanie zaczyna się w drugim roku. Owoce są dość duże, piękne, z czerwonawą stroną.
  3. "Wystrój" o lekko kwaśnym smaku. Gruszki są jasnożółte, ważą do 200 gramów, miąższ jest soczysty i aromatyczny. Jednak nie są przechowywane przez długi czas.
  4. rodzaje kolumnowych gruszek dla środkowego zespołu
  5. "Sanremy" - bezpretensjonalny dla gleby i wysoko wydajnego drzewa, odporny na wiele chorób. Owoce są bardzo duże (do 400 g), pachnące, piękne.
  6. "Miód" - mrozoodporna, bezpretensjonalna odmiana, owoce rosną duże, do 400 g, słodkie, niezależnie od gleby.

Zaletą kolumnowych gruszek jest to, że świetnie sprawdzają się na małych powierzchniach. Pozwalają one intensywnie, czyli blisko siebie, sadzić. A jeśli weźmiesz pod uwagę ich wczesne owocowanie i różne okresy dojrzewania, wyglądają jak idealni pretendenci do sadzenia w ogrodzie.