Nowoczesna produkcja jest rozwijana na takim poziomie, że nie trudno jest hodować piękne kwiaty w pomieszczeniach lub sadzonki w szklarni. Ostatnio znaczna pomoc dla plantatorów roślin ma tak zwane substraty kokosowe. Jednak ta nowość nie może wzbudzić zaufania do niedoświadczonych ogrodników i ogrodników. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, powiemy Ci, jak używać substratu kokosowego i, oczywiście, tego, co jest rzeczywiście potrzebne.

Do czego służy podłoże kokosowe?

Podłoże z orzecha kokosowego jest w rzeczywistości pozostałościami skórki orzecha kokosowego, zmielone i zmieszane z włoskami z włókna kokosowego. W rezultacie uzyskano naturalną reakcję kwasowości i absolutnie neutralny materiał, bez żadnych chemicznych zanieczyszczeń. Ze względu na swoją wewnętrzną porowatość, substrat kokosowy ma tak doskonałą właściwość jak doskonałe zatrzymywanie wody, co jest bardzo ważne dla dobrego rozwoju systemu korzeniowego roślin. Ponadto mikroelementy zawarte w włóknach kokosowych i skórki sprawiają, że substancja jest użyteczna. Tak więc substrat kokosowy można uniwersalnie stosować do przygotowania doskonałej gleby gruntowej dla prawie wszystkich roślin: uprawy roślin uprawnych, kwiatów wewnętrznych, sadzonek.

Substrat kokosowy - instrukcje użytkowania

Jeśli zajmujesz się hodowlą sadzonek, prawdopodobnie znasz torf błotny, który jest częścią substratu. Podłoże kokosowe może stać się doskonałym analogiem torfu, przewyższającym jego jakość. I to nie tylko mikroelementy. Torf w trakcie podlewania stopniowo ulega skurczowi, kokosowi - nie, a przez to bardziej ekonomiczny.

Zgodnie z instrukcją substrat kokosowy przygotowuje się do mieszaniny gleby w następujący sposób:

  1. W tym celu przemysł wytwarza specjalne brykiety - tłoczone włókno kokosowe. Powinien być umieszczony w wiadrze lub innym pojemniku na spodzie.
  2. Następnie wlej 5 litrów ciepłej wody (w zimnym pływaku włókien i bardzo długo moczy). Stopniowo brykiet absorbuje wodę, pęcznieje, zmiękcza i staje się rodzajem gleby. Z jednego brykietu uzyskuje się zwykle do 8 litrów gleby.
  3. Pozostaje sadzić nasiona w podłożu.

Nawiasem mówiąc, oprócz brykietów są produkowane wygodne tabletki kokosowe. Jeśli chcesz się rozwijać kiełki wyłącznie w podłożu z orzecha kokosowego, zalecamy systematyczne wykonywanie opatrunków górnych słabym roztworem złożonych nawozów.

Wielu ogrodników zaleca stosowanie substratu kokosowego do uprawy sadzonek wraz z żyzną glebą. Są one mieszane w tej samej ilości lub w stosunku 1: 2, 1: 3.

Jeśli mówimy o używaniu podłoża z orzecha kokosowego podczas rozcieńczania kwiatów w pomieszczeniach, to wszystko jest również całkiem proste. Te rośliny, które preferują lekkie, luźne gleby, są po prostu sadzone w podłożu kokosowym bez żadnych zanieczyszczeń. To prawda, że ​​powinna być okresowo karmiona złożonymi nawozami. W przypadku innych domowych zwierząt domowych substancja jest stosowana jako część mieszaniny gleby, zmieszana z glebą i piaskiem w równych proporcjach. W każdym razie, system korzeniowy twoich kwiatów będzie się intensywnie rozwijać, co oczywiście nie wpłynie negatywnie na ogólną kondycję kwiatu.

jak używać substratu kokosowego

W innych przypadkach podłoże kokosowe często stosuje się w uprawie roślin. Po pierwsze, substancja doskonale nadaje się do rozmnażania, zwłaszcza że przedstawiciele flory, która doświadcza tego procesu jest trudna. Do uprawy masowej stosuje się maty wykonane z substratu kokosowego, owinięte w folię. Łatwo je umieścić w szklarni lub na zewnątrz. Rośliny lub ich sadzonki umieszcza się w płycie w rzędach, wykonując otwory w folii.

Ponadto zmiękczone podłoże kokosowe jest doskonałym materiałem ściółkowanie zarówno rośliny domowe, jak i ogrodowe. Może być również używany jako cieplej do korzeni roślin na zimę.