Kościoły katolickie są ozdobą wielu miast i państw. Jeśli chcesz odkryć całe piękno architektury Kolumbia , rozpocznij wizytę w tym wielostronnym kraju z wizytą w kościele Las Lajas. To nie tylko wspaniała konstrukcja i popularny cel turystyczny, ale także ulubione miejsce dla samych Kolumbijczyków.

Znajomość ze świątynią

Geograficznie, kościół Las Lajas należy do Departamentu Kolumbii Narinjo i znajduje się w pobliżu granicy z Ekwador . To jest około 7 km na południowy wschód od miasta Ipiales w kanionie rzeki Guaita.

Z budową świątyni wiąże się piękna legenda, zgodnie z którą wcześniej na jej miejscu rzeka obmywała nieuporządkowaną jaskinię, której starannie unikali mieszkańcy. Tak było do 15 września 1754 roku, gdy w kamiennym łuku podczas burzy jedna biedna kobieta Maria Mueses z plemienia indiańskiego i jej głuchoniema Różyczka była samą Dziewicą. Potem na powierzchni skały pojawiła się święta twarz Dziewicy z dzieckiem. Dziewczyna została uzdrowiona i zaczęła mówić, a przepływ pielgrzymów od tego czasu nie wysychał i nie rósł.

Здание собора

Etapy budowy świątyni Las Lajas

Najpierw pierwsi parafianie zbudowali małą kapliczkę przy kamiennej ikonie, gdzie można było włożyć świece i kwiaty, i poprosić o pomoc i uzdrowienie. W ciągu następnych 60 lat stopniowo pojawiała się druga, a następnie trzecia kolumbijska świątynia Las Lajas: założenie kaplicy nie mogło już pomieścić wszystkich chętnych.

Каменная икона

Nieco później, w 1916 roku, zebrano znaczną ilość darowizn od wdzięcznych wiernych i zdecydowano zbudować czwartą świątynię, której projekt bardziej przypominał prawdziwy zamek. Podczas budowy obecnej twierdzy wiary katolickiej zrealizowano ideę nowego mostu. Obie strony wąwozu łączą teraz wspaniały kamienny most łukowy o wysokości 30 m. Otwarcie kościoła Las Lajas dla zwiedzających miało miejsce w sierpniu 1948 roku. Społeczności kolumbijskie i ekwadorskie zgłosiły się na ochotnika do opieki nad świątynią, jako jeden z dowodów przyjaźni dwóch sąsiednich narodów.

Своды собора Лас-ЛахасВитражи Лас-Лахас

Co jest ciekawego w katedrze Las Lajas?

Zgodnie z rodzajem konstrukcji, kościół Las Lajas nawiązuje do bazyliki - struktury prostokątnej z nieparzystą liczbą naw bocznych. Katedra Las Lajas w Kolumbii jest neogotycką budowlą i stoi na koronkowym mostku przez rzekę.

Базилика в ущелье

Ołtarz kościoła i najważniejsza relikwia, tak jak poprzednio, jest kamienną ikoną. Nigdy nie został przywrócony ani urządzony. Ale nawet dziś można z zadziwieniem podziwiać jego jasność i wyrazistość obrazu. Przez około 250 lat wokół świątyni Las Lajas pielgrzymom instalowano kilka tysięcy małych tabliczek z wyrazami wdzięczności. Wierzący wierzą, że twarz Dziewicy leczy i szereg współczesnych chorób, a także cudzołóstwa i narkomanii.

Таблички благодарности

Ikona skały, Senora de las Lajas i wiara w cud, popychają ludzi do pokonania tysięcy kilometrów, by odwiedzić święte miejsce. Tylko niektórzy z turystów odwiedzają katedrę ze względu na niezwykłą architekturę i znane europejskie piękno. Kościół Las Lajas jest uważany za jeden z siedmiu cudów Kolumbii.

Панорама ущелья

Jak odwiedzić świątynię?

Najprostszym sposobem dotarcia do kościoła Las Lajas i uchwycenia go na zdjęciu jest taksówka z miasta Ipiales. Nie ma połączeń autobusowych do katedry. Możesz także zostać uczestnikiem zorganizowanego wycieczki z przewodnikiem lub spróbuj samodzielnie dotrzeć do miejsca wynajętego samochodu.