Aronia - pachnące i smaczne jagodowe nasycone granatowo. Jest znany wielu, ponieważ często można go spotkać w parkach i na wielu działkach gospodarstwa domowego, jako roślina ozdobna. Ale oprócz wizualnego piękna, ta jagoda ma unikalny skład przydatnych substancji, więc jeśli nie masz przeciwwskazań do stosowania popiołu, to może być również stosowany jako lekarstwo.

Skład Aronia

Wszystkie właściwości lecznicze i przeciwwskazania aronii wynikają z jej składu. Ta jagoda jest prawdziwym magazynem różnych substancji. Zgodnie z zawartością witaminy C popioły górskie są liderem na tle wielu roślin owocowych. Jest w nim dużo witaminy P: jedząc tylko 1 gram jagód każdego dnia, zapewnisz sobie dzienną dawkę tej mega użytecznej substancji. Ponadto w aronii jest:

 • witaminy E, A i K;
 • witaminy z grupy B.
 • magnez;
 • żelazo;
 • mangan;
 • miedź;
 • molibden.

Aronia jest ceniona przez ludzi nie tylko za to, że szkodzi ludzkiemu ciału, ale także odżywia ją jodem. W swoich owocach jest cztery razy więcej niż w truskawkach, agrestu czy malinach. Ponadto jagody jarzębiny są bogate w aminokwasy i różne rodzaje cukrów, pektyn i garbników.

Przydatne właściwości czarnej aronii

Ze względu na wysoką zawartość jodu, jagody jarzębiny są niezwykle przydatne do jedzenia ludzi z dolegliwościami, które wpływają na tarczycę, na przykład, z rozproszonymi lub wola toksyczna . Ponadto owoce tej rośliny doskonale stymulują procesy trawienne, oczyszczają jelita. Substancje pektynowe, które są w składzie popiołu górskiego, dobrze stonowane ściany jelita i szybko eliminują procesy stagnacyjne w jelicie grubym, usuwając nadmiar skurczów żółci i wygładzających.

Jeśli nie masz przeciwwskazań do jedzenia owoców jarzębiny, zjedz je codziennie. To jest świetna prewencja nadciśnienia tętniczego, a nawet miażdżycy. Również regularne spożywanie takich jagód ma pozytywny wpływ na pracę całego układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Owoce jarzębiny są skutecznym środkiem immunostymulującym. Poprawiają one ogólny stan nawet zdrowego ciała i zwiększają odporność na różne infekcje.

Również jarzębina jest przepisana na:

 • cukrzyca;
 • alergie;
 • krwawienie;
 • problemy endokrynologiczne;
 • choroby wątroby.

Świeżo przygotowany sok z jarzębiny Aronia będzie również korzystny, gdy leki zawierające arsen są uszkodzone przez organizm ludzki. Jedną z najbardziej znanych właściwości leczniczych jej owoców jest zdolność usuwania metali ciężkich, produktów rozkładu i substancji radioaktywnych. Dlatego zaleca się codzienne uwzględnianie w menu tych, którzy żyją w obszarach o niekorzystnych warunkach ekologicznych.

Systematyczne stosowanie aronii pomaga walczyć z otyłością. Ma antocyjany, które wspierają optymalny poziom glukozy i doskonale blokują wzrost tkanki tłuszczowej.

Przeciwwskazania do stosowania czarnej aronii

czarne przeciwwskazania jarzębiny

Pomimo tak dużej liczby właściwości leczniczych, jarzębina ma przeciwwskazania. Ze względu na fakt, że jej owoc zawiera dużo kwasu askorbinowego, jest on całkowicie zabroniony w przypadku problemów z limfą i układem krążenia, ponieważ może to spowodować tworzenie się skrzepów krwi. Z tego samego powodu popiołu nie można spożywać z zakrzepowym zapaleniem żył.

Przeciwwskazaniem do stosowania czarnego ashberry jest wrzód trawienny żołądka i dwunastnicy, ponieważ w przypadku tych chorób zwiększa się kwasowość soku żołądkowego. Ponadto powstrzymanie się od tego kosztuje osoby cierpiące na chroniczne zaparcia i silne alergie pokarmowe .