Próchnica nazywa się proces patologiczny, który niszczy tkankę zęba i prowadzi do rozwoju powikłań w otaczających tkankach.

Istnieje kilka klasyfikacji tej choroby - przez lokalizację, zasady topograficzne, nasilenie i występowanie tego procesu. Ale dentyści są przyzwyczajeni do stosowania klasyfikacji Blek lub klasyfikacji według lokalizacji próchnicy (lokalizacja). Piątą klasą w tej klasyfikacji jest próchnica szyjna. Ten rodzaj próchnicy jest jednym z najniebezpieczniejszych, właśnie ze względu na swoje położenie.

Przyczyny próchnicy szyjki macicy

Próchnica szyjna tworzy się w okolicy szyi zęba, blisko dziąsła i bliżej granicy szkliwa z korzeniem. Anatomicznie, to miejsce jest gorsze do czyszczenia, ponieważ bliskość dziąseł stwarza zwiększone ryzyko urazu tkanek miękkich. Ponadto między dziąsłem a tkankami zęba powstaje osobliwa kieszeń, w której wypchane są resztki jedzenia. Następnie pozostałości te zaczynają się rozkładać i uwalniać kwas mlekowy. Prowadzi to do demineralizacji szkliwa i powstawania ubytków próchniczych. A biorąc pod uwagę, że grubość szkliwa w szyjce zęba jest znacznie cieńsza niż na powierzchni żującej korony, proces ten rozwija się szybciej.

Etapy rozwoju próchnicy szyjki macicy

Próchnica obszaru szyjki macicy przechodzi przez kilka etapów jej rozwoju:

  1. Początkowa próchnica lub stadium mięty. Ten etap nie towarzyszą żadne objawy, ale zewnętrznie określone jest część szkliwa o zmienionym kolorze, bez wrodzonego blasku i szorstkości podczas badania instrumentalnego. Leczenie takiej próchnicy szyjnej jest zazwyczaj zachowawcze.
  2. Powierzchowna próchnica. Ten etap towarzyszą już pierwsze skargi, ponieważ integralność szkliwa już się zepsuła. Pacjent może skarżyć się na krótkotrwały ból z gorących lub zimnych, słodkich, kwaśnych i słonych smaków. Na tym etapie proces porusza się dość szybko i przechodzi do następnego etapu.
  3. Średnia próchnica. To jest zniszczenie w szkliwie. Wnęka jest już wyraźnie wizualizowana podczas kontroli. Objawy bólowe są pogarszane, jedzenie zaczyna utknąć w zębie. Średnią próchnicę szyjną rozpoznaje się z głębokiej i klinowatej wady poprzez badanie, prześwietlenie lub barwienie specjalnymi barwnikami.
  4. Głęboka próchnica. Stadium charakteryzuje się jeszcze większym wzrostem objawów, ząb może nawet reagować na zimne powietrze. Carious proces rozszerza głębiej szkliwo, na zębinie, wnęka może rozprzestrzenić się na korzeń zęba, pod gumą. Na szczęście każdy stomatolog wie, jak leczyć szyjkę macicy na tym etapie.

Jak leczyć próchnicę szyjki macicy?

Leczenie drugiego, trzeciego i czwartego etapu próchnicy szyjnej przebiega według podobnego scenariusza:

  1. Przy pomocy wiertła stomatologicznego dentysta usuwa uszkodzoną tkankę. Można to zrobić przy znieczuleniu lub bez znieczulenia, z małą wrażliwością.
  2. Następnie jama zęba zostaje przywrócona materiałami wypełniającymi. Ponieważ w dzisiejszych czasach dostęp do szyjki macicy jest utrudniony zapobieganie próchnicy szyjki macicy Dentyści używają najbardziej zaawansowanych materiałów. Zapewniają one nie tylko funkcję estetyczną, ale również zapobiegają występowaniu próchnicy wtórnej w tym obszarze.

Zapobieganie próchnicy szyjki macicy

Metody zapobiegania próchnicy szyjki macicy są proste. Należą do nich:

  • regularna higiena jamy ustnej (dwa razy dziennie myć zęby odpowiedni pędzel i pasta do zębów oraz między przekąskami za pomocą płukania gardła, nici dentystycznej i gumy dentystycznej; dwa razy w roku profesjonalne czyszczenie przez dentystę);
  • redukcja prostych węglowodanów w diecie;
  • zrównoważona dieta (wystarczająca ilość białka, tłuszczu, węglowodanów, minerałów i witamin).