Krym jest powszechnie znany ze swoich nadmorskich kurortów, malowniczych górskich krajobrazów i wspaniałych zespołów architektonicznych. Naturalne zabytki Krymu - jaskinie, kaniony i wodospady - są również w stanie przyciągnąć uwagę najbardziej wymagających i doświadczonych podróżników.

Pierwsze jaskinie na Krymie zaczęły odkrywać ich niepowtarzalne piękno nie tak dawno temu, w połowie ubiegłego wieku. Od tego czasu wysiłki speleologów odkryły i szczegółowo zbadały tysiące podziemnych naturalnych jam, z których pięćdziesiąt uznano za pomniki przyrody. Warto zauważyć, że tylko nieliczne jaskinie na Krymie są dostępne dla turystów nieprzygotowanych bez specjalnego sprzętu i wystarczającego doświadczenia. Jednak bez wątpienia najbardziej atrakcyjne podziemne atrakcje Krymu z pewnością odkryją dla Ciebie ich niepowtarzalne piękno, ich sekrety i cichą historię. Przede wszystkim są to największe i najbardziej uczęszczane jaskinie na Krymie: Czerwony i Mamontow.

Czerwona Jaskinia na Krymie (Kyzył-Koba) to największe w Europie wydrążenie wapienia: całkowita długość już zbadanej części wynosi ponad 20 km. Przez tysiące lat podziemna rzeka Kyzylkobinka, wykrawając swoją drogę, utworzyła sześciopoziomowy labirynt z mnóstwem jezior i syfonów (galerie całkowicie zalane wodą). W hali Czerwonej Jaskini jest jeden z największych w Europie stalaktytów o długości 8 metrów.

czerwony

WyposaŜona trasa wycieczki wynosi około 500 metrów. Pamiętaj, że Czerwona Jaskinia na Krymie jest jedną z najtrudniejszych do przejścia, niezależne wizyty w labiryncie są surowo zabronione. Średnia temperatura powietrza wewnątrz jaskini wynosi 8-10 stopni i 100% wilgotności, więc nawet w najgorętszy dzień nie zapomnij przynieść ciepłych rzeczy.

Jaskinia Mamona na Krymie (Emine-Bair-Khosar) jest słusznie uznawana za najpiękniejszą jaskinię w Europie. Został nazwany na cześć wyjątkowej kolekcji szczątków prehistorycznych zwierząt (mamuta, niedźwiedzia jaskiniowego, nosorożca włochatego i innych), dobrze zachowanych w sprzyjających warunkach lochów. Niektóre z tych znalezisk są reprezentowane w małym muzeum paleontologicznym w Tiger Hall. Szczególną chlubą Jaskini Mamutów na Krymie jest jasny biały stalagmit zwany Kapeluszem Monomacha. Przyczyny specyficznej substancji, tzw. "Mleka księżycowego" na jej powierzchni, wciąż nie są znane.

mamut

Dostępna trasa to około 700 metrów (trasa trwa około 2 godzin). Przed wejściem do jaskini jest wypożyczalnia ciepłych rzeczy (w zakresie temperatur od 5 do 7 stopni).

Miłośnikom spokojnej, zacisznej kontemplacji piękna przyrody, którzy nie chcą być poruszeni wśród turystów spragnionych wrażeń, polecamy odwiedzić nieco mniej popularne, ale równie imponujące jaskinie: Skelskaya i Zmeina.

Jaskinia Skelskaya na Krymie znajduje się na zboczu doliny Baidar, długość jej eksplorowanej części wynosi 670 metrów. Niektóre z hal dostępnych dla turystów są pełne różnych postaci kroplówki białego i czerwono-różowego marmurkowego wapienia. Całkiem wyobraźnia, a zobaczysz czaszkę smoka i bajecznego feniksa, rycerza z włócznią i delfina. Poza pięknem zamarzniętym w kamieniu jaskinia Skele znana jest z największej liczby żyjących stworzeń zamieszkujących ją, a większość z nich to endemici żyjący wyłącznie w tej okolicy.

Skelsk

Szczególnym miejscem wśród jaskiń pokrytych legendami jest jaskinia - sanktuarium starożytnych ludów zamieszkałych niegdyś na Krymie - Jaskinia Wężowa . Miała swoje imię dla wielu gałęzi zawiłego labiryntu, jak nora węża. Ta jaskinia krasowa o długości 310 metrów jest całkowicie sucha, nie ma tam stalaktytów i innych strumieni. Jaskinia Wężowa jest zamieszkana przez wyjątkową populację rzadkich nietoperzy o rozpiętości skrzydeł do 40 cm.

wąż

Niektóre jaskinie na Krymie słyną również ze swoich leczniczych właściwości. Naturalne jaskinie solne na Krymie, z nasyconym powietrzem minerałami, pomagają leczyć alergiczny i choroby płuc. Odwiedzanie takich miejsc jest cudowne uspokaja system nerwowy , daje osobie nową siłę i energię.