Zaćma jest chorobą, w której soczewka oka lub jej kapsułka traci swoją przezroczystość. Choroba ta rozwija się w większości przypadków jako naturalny proces starzenia się organizmu, jednak niektóre choroby oczu, które zaburzają skład wilgoci w przedniej i tylnej komorze, również mogą do niej prowadzić. Ta wilgoć jest jedynym źródłem odżywiania soczewki, ponieważ pozbawiony jest nerwów i naczyń krwionośnych, dzięki czemu może otrzymywać składniki odżywcze z krwi.

Objawy zaćmy oczu

Pierwsze objawy zaćmy występują zwykle w ciągu 40-50 lat, kiedy na soczewce pojawiają się zmętnienia, z powodu których światło jest słabo postrzegane przez siatkówkę, a zatem zmniejsza się widzenie.

O zaćmie mówią te symptomy:

  • zmniejszona ostrość wzroku;
  • uczucie zamglenia i zamglenia podczas próby skoncentrowania się na temacie;
  • zmienić kolor źrenicy (staje się jaśniejszy lub nawet biały);
  • kiedy pojawia się jasne źródło światła, pojawia się oślepiająca aureola;
  • rozwój krótkowzroczności.

Te same objawy są również charakterystyczne dla wtórnej zaćmy, w której występuje zmętnienie tylnej torebki soczewki.

Nowoczesne metody leczenia zaćmy

Ostatnio jedynym leczeniem z powodu zaćmy była operacja, ale dzisiaj medycyna ma wiele innych metod, które mogą być również skuteczne.

Operacja usunięcia zaćmy

Obecnie jedną z nowoczesnych metod chirurgicznych jest leczenie zaćmy za pomocą lasera. Ta operacja nie zajmuje dużo czasu, odbywa się w znieczuleniu miejscowym, w której jakości stosuje się krople. Podczas operacji pacjenta zastępuje się soczewką krystaliczną, oczyszczając przed tym włókna nieprzezroczyste (fragmentacja zachodzi za pomocą wiązki laserowej, której optymalna długość wynosi 1,44 μm). Obecnie interwencja chirurgiczna jest uważana za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia tej choroby, ale obecnie lek ma wszystkie warunki, aby operacja była przeprowadzana bez ryzyka i przy maksymalnym komforcie dla pacjenta, co czyni tę metodę bardziej akceptowalną.

Inną nowoczesną chirurgiczną metodą leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa. Jego istotą jest to, że kruszenie soczewki odbywa się pod działaniem ultradźwięków, po czym fragmenty te są zasysane z oka za pomocą aspiracji.

Leczenie zaćmy z homeopatią

Środki homeopatyczne są stosowane w początkowych stadiach rozwoju zaćmy, a jedynie spowalniają proces pojawiania się plam. Jedną z nich jest Silicea Silica, która odżywia tkankę według niektórych homeopatów.

Leczenie farmakologiczne

Ta metoda leczenia, jak również homeopatia, nie jest w stanie całkowicie wyleczyć zaćmy, ale za pomocą leków można nieco spowolnić rozwój patologii. Aby to zrobić, użyj różnych witamin i kropli, które zasilają soczewki. We wrześniu 2011 r. Stało się wiadome, że grupa naukowców z Australii, we współpracy z Calpain Therapeutics, stworzyła lek, który jest naprawdę zdolny do spowolnienia rozwoju zaćmy, o czym świadczy testowanie leku.

Leczenie zaćmy w zależności od stadium choroby

Leczenie dojrzałych zaćmy

Objawy oka zaćmy

Wskazane jest usunięcie chirurgiczne zaćmy dojrzałej: w tym czasie włókna soczewki są mętne i łatwiej je oddzielić od kapsułki. Możemy założyć, że jest to jedyna metoda, która może wyeliminować wszystkie ograniczenia wynikające z późnej fazy zaćmy.

Leczenie niedojrzałej zaćmy

Zaćmo, które powstało stosunkowo niedawno i towarzyszy mu nieznaczny spadek widzenia, można próbować leczyć homeopatię i leki, to jest regularnie podtrzymywać terapię wspomagającą. Jeśli oczekiwanie całkowitej utraty wzroku z powodu zaćmy jest niedopuszczalne, wówczas lepiej jest wykonać operację laserową, ponieważ jest ona używana do pracy z twardymi jądrami, w przeciwieństwie do ultradźwięków.