Nie tak dawno temu dowiedzieliśmy się o rzeźbieniu - sztuce, wymyślonej na Wschodzie tysiąc lat temu. To jest cięcie sztuki. Przetłumaczone z angielskiego słowa carving i oznacza "cut". Możesz wycinać z drewna i kamienia, z mydła i lodu, z warzyw i owoców, sera i czekolady - w skrócie, z dowolnego wystarczająco giętkiego materiału, który można ciąć.

Ta sztuka wymaga wysokich umiejętności, ponieważ obsługa narzędzi do rzeźbienia nie jest tak łatwa. Do cięcia używane są specjalne ostre noże "tajskie", jak również wszelkiego rodzaju siekacze, formy, pogłębiacze i szablony.

W naszej kulturze wykorzystano rzeźbę kulinarną: dekorację świątecznego stołu z fantazyjnie wyciętymi owocami (innymi słowy, rzeźbienie owoców ) i warzywa. Zwykle wybieraj warzywa o jasnych, soczystych kolorach: żółtym, zielonym, czerwonym, pomarańczowym. Są to pomidory i marchewki, papryka i dynia, jabłka i pomarańcze. Za pomocą techniki rzeźbienia możesz udekorować dowolne danie, czy to danie główne czy deser.

Jeśli chcesz nauczyć się artystycznego krojenia jedzenia, możesz nawet w domu. Aby to zrobić, dużo i ciężko trenować, a wynik nie będzie zbyt powolny. W międzyczasie oferujemy ci małą klasę mistrzowską na temat rzeźbienia dla początkujących, aby opanować tę interesującą sztukę.

Rzeźba w warzywnictwie: klasa mistrzowska dla początkujących

 1. Najpierw przygotuj produkty: kilka białych główek sałaty, widelec kapusty (biały lub pekiński) i jedną marchewkę średniej wielkości. Wszystkie warzywa powinny być czyste i suche: jest to bardzo ważny punkt w rzeźbieniu. Z narzędzi wystarczy niewielka
  Rzeźba dla początkujących 1
 2. Wybierz tak płaskie, jak to możliwe, a nawet liście kapusty. Będzie naśladować liść lotosu leżący na wodzie. Jeśli to konieczne, można odciąć nierówne części, ale lepiej jest bez niego i zostawić liść kapusty w oryginalnej formie.
 3. Rzeźba dla początkujących 2
 4. Teraz przejdź bezpośrednio do rzeźbienia. Przeciąć żarówkę na dwie równe części, a jednym z nich wyciąć mały segment nożem.
 5. Rzeźba dla początkujących 3
 6. Kontynuuj wycinanie segmentów o tym samym rozmiarze, poruszając się po okręgu. Kiedy bańka rozpadnie się na kilka warstw o ​​różnych rozmiarach, połóż je razem, delikatnie przesuwając każdą warstwę w stosunku do poprzedniej. Zatem twoja żarówka zacznie przypominać biały kwiat lotosu.
 7. Rzeźba dla początkujących 4
 8. Kolejnym etapem prac będzie przekształcenie kawałka marchwi w środek kwiatu. Aby to zrobić, pokrój warzywa na plastry o grubości 3-4 mm i wybierz te najpiękniejsze i duże. Nadaj mu kształt ośmiokąta, ścinając krawędzie o kilka milimetrów. Na tym kawałku marchwi powinieneś wykonać kilka cięć wzdłuż i pod kątem prostym - "siatkę".
 9. Rzeźba dla początkujących 5
 10. Upewnij się, że środek przyszłego kwiatu lotosu jest nieco większy niż otwór w żarówce - nie powinien wpaść do wnętrza.
 11. Rzeźba dla początkujących 6
 12. Ta dekoracja stołu nadaje się na świąteczną ucztę lub romantyczną kolację. Ten wzór rzeźbienia nie jest przeznaczony do jedzenia i odgrywa raczej dekoracyjną rolę, chociaż w razie potrzeby można go zjeść. Tak więc, korzystając z technologii opisanej powyżej, wyciąć kilka kwiatów lotosu (nie więcej niż 2-3 na jednej płytce) i ostrożnie umieścić je na arkuszach kapusty wcześniej położonych na powierzchni wody. Lepiej wybrać dania możliwie szerokie i płaskie.
Rzeźba dla początkujących 7

Podobny produkt dla początkujących można wykonać w technice rzeźbienia owoców. Pamiętaj też, że możesz tworzyć kreacje Rzemiosło z marchwi cukinia i nawet bez papieru. Cięcie sztuki, bez względu na materiał, jest bardzo pięknym, twórczym zajęciem. Życzymy powodzenia w nauce carvingu!