Początek cyklu menstruacyjnego jest ważnym wydarzeniem w życiu każdej dziewczyny, nowym etapem dorastania i początkiem inicjacji ekscytujących kobiecych sekretów. Pomimo faktu, że dzisiaj nie jest trudno znaleźć szczegółowe informacje na temat tego zjawiska, lepiej jest, gdy matka przygotowuje młodą dziewczynę na to wydarzenie. Konieczne jest mówienie w miękki i ufny sposób o tym, co dzieje się z ciałem, o tym, jak te zmiany są odbijane na nim, jakie uczucia przeżyje dziewczyna podczas transformacji. I oczywiście trzeba powiedzieć o cechach higieny w "tych" dniach.

W przypadku uszczelek z reguły wszystko jest niezwykle proste - pozostaje tylko wybrać znak handlowy i stopień absorpcji. Zupełnie inna jest sytuacja z tamponami - te produkty higieniczne pokryte są licznymi mitami, czasami absurdalnymi i bezpodstawnymi. Ale główne pytanie, które dotyczy większości młodych dziewcząt, brzmi: czy dziewice mogą używać tamponów?


Mity o dziewictwie i tamponach

Obawy związane z używaniem tamponów przez dziewczynki na początku cyklu miesiączkowego dotyczą głównie możliwości uszkodzenia błonnika. Najczęściej są one bezpodstawne, ponieważ 90% dziewcząt w błystce ma fizjologiczny otwór o średnicy około 15-20 mm, a maksymalna możliwa grubość tamponu wynosi 15 mm. Ponadto, podczas menstruacji, pod wpływem hormonów, błona dziewicza staje się bardziej elastyczna, co minimalizuje ryzyko jej zerwania. Tak więc na pytanie, czy tampon może stracić dziewictwo, można odpowiedzieć: nie, z jego poprawnym wprowadzeniem.

czy dziewczyny mogą używać tamponów

Specjaliści, czy dziewczyny mogą używać tamponów

Większość ginekologów nie widzi problemu, czy dziewczyny mogą nosić tampony. Ale pomimo faktu, że producenci twierdzą, że tampony o małych rozmiarach mogą być używane od pierwszej miesiączki, lekarze nadal zalecają używanie ich kilka lat po rozpoczęciu. Do tego czasu cykl stanie się regularny, ilość wydzielin będzie przewidywalna i będzie można wybrać odpowiednie produkty higieniczne.

Jeśli chodzi o to, czy możesz używać tamponów dziewiczych, lekarze również nie widzą przeszkód, z zastrzeżeniem instrukcji. Wcześniej, jak wstawić tampon dziewica powinna dokładnie przestudiować szczegółowy podręcznik, który towarzyszy każdemu opakowaniu produktu, który szczegółowo określa położenie i kąt, pod którym powinien być włożony tampon. Ponadto należy postępować zgodnie z ogólnymi wytycznymi dotyczącymi ich stosowania - zmieniać je co 4-6 godzin i na przemian z uszczelkami.