W Argentyna , w prowincji Tucuman, jest Park Narodowy Campo de los Alisos (w języku hiszpańskim, Parque Nacional Campo de los Alisos).

Informacje ogólne

Jest to federalny obszar chroniony, który obejmuje dżunglę i las górski. Rezerwat znajduje się we wschodniej części góry Nevados del Aconquija w departamencie Chicligasta.

Park narodowy Campo de los Alisos powstał w 1995 roku i początkowo miał powierzchnię 10,7 ha. W 2014 roku jego terytorium zostało rozszerzone, a obecnie wynosi 17 hektarów. Natura tutaj zmienia się wraz z wysokością. Średnie roczne opady wynoszą od 100 do 200 mm.

Flora rezerwatu

Park narodowy można podzielić na trzy części:

  1. W dżungli , które znajdują się u podnóża gór, rośliny takie jak Alnus acuminata, różowe drzewo (Tipuana tipu), Jacobanda mimosifolia, laur (laurus nobilis), seiba (Chorisia insignis), gigantyczny mol (Blepharocalyx gigantea ) i inne drzewa. Z epifitów wyrastają tu różne gatunki orchidei.
  2. Na wysokości od 1000 do 1500 m rozpoczyna się górska dżungla , charakteryzująca się gęstymi lasami. Tutaj można zobaczyć orzech włoski (Juglans Australis), cedr Tucuman (Cedrela lilloi), bzu czarnego (Sambucus peruvianus), chalchal (Allophylus edulis), matu (Eugenia pungens).
  3. Na wysokości powyżej 1500 m rosną lasy górskie, w których rosną rzadkie gatunki Podocarpus parlatorei i olcha olcha (Alnus jorullensis).

Zwierzęta z Parku Narodowego

Od ssaków po Campo de los Alisos można spotkać wydry, guanaki, andyjskiego kota, pumę, peruwiańskie jelenie, umierającą żabę górską, oceloty i inne zwierzęta. Rezerwat obejmuje wiele obszarów przyrodniczych, dlatego też żyje tutaj ogromna liczba ptaków. Niektóre z nich żyją tylko na terenie Parku Narodowego: kondor andyjski, diadem siewnika, kaczka udręczona, czapla biała, guan, papuga Maximilian, amazonka błękitna, karakara zwyczajna, papuga mitroporyczna i inne ptaki.

Co słynie z Parku Narodowego Campo de los Alisos?

W rezerwacie odkryto ważne stanowiska archeologiczne - historyczne ruiny miasta zbudowane przez imperium Inków i znane jako Pueblo Viejo lub Ciudacita. Kiedyś były główne sale i inne budynki. Jest to jeden z najbardziej wysuniętych na południe budynków tej kultury, który znajduje się na wysokości 4400 m nad poziomem morza.

Obszar rezerwatu nazywany jest również strefą o podwyższonym klimacie andyjskim. Tutaj w ciągu roku występują obfite opady śniegu, dlatego turyści mogą tu wejść tylko z pomocą doświadczonego przewodnika.

W Parku Narodowym Campo de los Alisos miejscowi ludzie i turyści lubią spędzać wolny czas. Przyjeżdżają tu na cały dzień, aby podziwiać malownicze krajobrazy, oddychać świeżym powietrzem, słuchać śpiewu ptaków i obserwować dzikie zwierzęta. Podczas wizyty w chronionym obszarze należy zachować ostrożność, ponieważ w niektórych miejscach droga jest wąska i śliska. Możesz podróżować samochodem lub rowerem.

Jak dostać się do rezerwy?

Od miasta Tucuman do Parku Narodowego można dojechać samochodem wzdłuż Nueva RN 38 lub RP301. Odległość wynosi około 113 km, a podróż trwa około 2 godzin.

Podczas podróży do Campo de los Alisos, nosić wygodne sportowe ubrania i buty, przynieś ze sobą repelenty i aparat fotograficzny, aby uchwycić otaczającą przyrodę.

Горная лягушкаГорыДеревья заповедника
ДжунглиЖивописные местаОлень