Piękna, wieloletnia roślina zielna - dzwon Karpacki - przyciąga widok na kwitnące wzgórze alpejskie. Gęste krzewy tej odpornej na zimę rośliny mają niebieskie, fioletowe i białe kwiaty o średnicy do 5 cm, przypominające eleganckie porcelanowe kubki. Roślina kwitnie nieprzerwanie od czerwca do września, odporna na szkodniki i choroby.

W przyrodzie dzwon Karpat jest rozrzucony na wapiennych skałach górskich regionów Europy i Karpat. Uwielbia słoneczne miejsca, a także lekki półcień. Do gleby roślina jest mało wymagająca, ale nadal preferuje luźną glebę, żyzną i bezkwasową. Do uprawy dzwonu w Karpatach lepiej wybrać miejsca chronione przed wiatrem. W jednym miejscu dzwon Karpat może dorastać do sześciu lat. Przydatne jest dla niego wytwarzanie popiołu, wapna, mąki dolomitowej. Nie można nawozić rośliny świeżym nawozem ani humusem, może to spowodować chorobę i śmierć rośliny. Nie toleruje stagnacji dzwonu wodnego, ale jeśli wilgoć nie wystarczy, natychmiast wpływa na roślinę: kwiaty stają się mniejsze i tracą piękny kolor. Na zimę roślina nie wymaga żadnego schronienia. Troska o dzwon Karpacki minimalizm: regularnie trzeba poluzować glebę i chwasty. A jeśli stale usuniesz suszone i zwiędłe kwiaty, możesz znacznie wydłużyć kwitnienie dzwonu.

Najczęstsze odmiany dzwonów karpackich: "Alba" (białe kwiaty), "Isabel" (niebieskie kwiaty), "Blaumeise" (niebieskie kwiaty), "Carpatenkrone" (fioletowe kwiaty). Seria dzwonów "Clip" z Karpat - niska roślina z mnóstwem białych kwiatów, nieprzerwanie kwitnąca przez całe lato. Doskonały do ​​uprawy w doniczkach.

Jak sadzić dzwon karpacki?

Kwiat jest rozmnażany przez karpacki dzwon przez sadzonki lub dzielący krzew. Roślina ma bardzo silne korzenie, które bardzo głęboko wnikają w ziemię, dlatego nie można przeszczepić dorosłej rośliny - nie zapuści ona korzeni w nowym miejscu. Jeśli roślina jest zasadzona, to kwitnie dopiero w drugim roku. Nasiona kiełkują przez długi czas, więc zaszczepienie dzwonka karpackiego powinno być powierzchowne. Aby uzyskać sadzonki, nasiona wysiewa się w otwartym terenie na sadzenie łóżek lub w pomieszczeniach pod szkłem lub folią, aby utrzymać wysoką wilgotność. Codziennie usuwaj szkło lub folię w celu wentylacji. Kiedy pojawiają się pierwsze prawdziwe liście, sadzonki należy zanurkować w skrzyniach, a po około pięciu tygodniach sadzonki można sadzić w otwartym terenie. Krzewy karpackiego dzwonka kwitną za około dwadzieścia tygodni.

Dzwonek karpackiego gnoma

Jednym z najbardziej bezpretensjonalnych rodzajów karpackich dzwonów jest biały lub niebieski karzeł. Roślina ma zaokrąglone, zwarte krzaki z ciągle kwitnącymi pojedynczymi niebieskimi lub białymi kwiatami w kształcie lejka. Uprawa dzwon Karpacki karzeł jest możliwy tylko poprzez sadzonki. W kwietniu-maju nasiona wysiewa się poprzez siew powierzchniowy pod szkłem lub folią. A pędy pojawią się za dwadzieścia dni. Sadzonki są sadzone w stałym miejscu w sierpniu. On kocha dzwon Karpacki krasnolud luźną i żyzną glebę.

Dzwon karpacki z kwiatów

Karpacki dekoracyjny dzwonek służy do ozdabiania mixbordersów i skalniaków. Żaden ogród skalny nie może obejść się bez tego cudownego kwiatu. Wysokie odmiany są dobrze sadzone w środku klombów i niewymiarowe - na krawędzi, tworząc ich krawężnik. Długi okres kwitnienia stosowany jest w opakowaniach z wieloma roślinami i kwiatami. Uwielbia sąsiedztwo pelargoniami, mankietami, goździkami, piwonami, irysami. Kwiaty karpackiego dzwonka można ozdobić balkonem, loggią lub tarasem.

Umieść te niebieskie dzwonki w swoim ogrodzie lub na balkonie i pozwól im zabawiać Ciebie i Twoich gości swoim niebiańskim gongiem.