Wybierz płytki łazienkowe - Zadanie nie jest łatwe. Rzeczywiście, oprócz pięknych właściwości estetycznych, musi on również mieć pewne cechy funkcjonalne. A wśród wielu rodzajów płytek warto zwrócić uwagę na mozaikę, która sprawdziła się jako dekoracyjne wykończenie łazienki.

Z pomocą mozaiki w łazience możesz wprowadzić w życie dowolne ze swoich kreatywnych pomysłów. Czarną, białą lub kolorową mozaiką można ozdobić zarówno ściany w łazience, jak i zbudować z niej wykładzinę podłogową, a nawet ozdobić nią sufit. A łazienka, ozdobiona mozaikami, będzie wyglądać stylowo, efektownie i niecodziennie.

Powierzchnia pod mozaiką powinna być absolutnie płaska i sucha. Mozaika może być układana na betonie i gipsie, drewnie i metalu.

Mozaika jest montowana na ścianach za pomocą wysokiej jakości kleju odpornego na wilgoć o wysokich właściwościach adhezyjnych. Co więcej, ten klej musi koniecznie być biały dla większej ekspresji cząsteczek szklanej mozaiki. Jeśli mozaika jest zamontowana na ścianie, klej musi mieć wystarczającą lepkość, aby elementy mozaikowe dobrze się trzymały i nie zsuwały się. Ale do instalacji płytek podłogowych klej musi być elastyczny, a następnie układy mozaiki nie wypadną.

Rodzaje mozaiki do łazienki

Mozaika wykonana ze szkła, kamienia, ceramiki, smalta, muszli i innych materiałów. Bardzo często szklana mozaika jest używana do łazienki ze względu na jej właściwości hydrofobowe, ponieważ struktura szklana nie ma porów. Ponadto ta mozaika jest bardzo trwała i trwała, nie boi się wysokich temperatur, odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Szklane płytki mozaikowe są bardzo odporne na działanie różnych kwasów i innych chemikaliów, które tworzą detergenty. Mozaika w łazience pozostanie spektakularna i niezwykła przez bardzo długi czas, a kolory mozaiki nie znikną z czasem. Bogata gama kolorystycznej mozaiki szklanej pozwala tworzyć z tego materiału do łazienki różnorodne obrazy i piękne panele. Czarne, białe lub kolorowe panele łazienkowe z mozaiki będą stosunkowo niedrogie.

Łazienka - mozaika1Łazienka - mozaika2Łazienka - mozaika3

Odmiana szkła to mała mozaika. Jest bardziej trwały dzięki specjalnej metodzie produkcji. Charakterystyczną cechą mozaiki smaltowej jest efekt jej blasku. Panel mozaiki o smalcie z innym oświetleniem wygląda niesamowicie, ale zupełnie inaczej.

Łazienka - mozaika4Łazienka - mozaika5Łazienka - mozaika6

Mozaika ceramiczna do łazienki jest nieco droższa od szkła. Design z mozaiką ceramiczną - klasyczna wersja projektu łazienki. Taki materiał wykończeniowy charakteryzuje się różnorodnością reliefowych tekstur: plam, wybrzuszeń, pęknięć, wielokolorowych inkluzji. Płytki ceramiczne pokryte specjalną glazurą mają doskonałą odporność na wilgoć, są trwałe i odporne na zużycie ścierne. Szczególnie odporna na ścieranie różnorodność mozaiki ceramicznej - płytki porcelanowe.

Łazienka - mozaika7Łazienka - mozaika8Łazienka - mozaika9

Mozaika z kamienia wykonana jest z niedrogich materiałów naturalnych i kamieni półszlachetnych. Polerowana lub postarzana mozaika ma spektakularny efekt. Podłoga w łazience z elementami kamiennej mozaiki wygląda luksusowo i jednocześnie dokładnie. Ze względu na swoją twardość mozaiki kamienne są praktycznie wieczne.

Łazienka - mozaika10Łazienka - mozaika11Łazienka - mozaika12

Innym rodzajem mozaiki używanej na podłodze w łazience jest metal. Ona absolutnie nie boi się żadnych mechanicznych uszkodzeń. Metalowa mozaika jest często wykonana z mosiądzu lub stali nierdzewnej. To tylko dbałość o taką powłokę powinna być dokładniejsza, ponieważ taka mozaika nie lubi chemicznych odczynników.

Łazienka - mozaika13Łazienka - mozaika14Łazienka - mozaika15

Nadal istnieją niektóre rodzaje mozaiki, na przykład z tworzyw sztucznych, ale są one bardzo rzadko stosowane w łazience.