temperatura podstawowa Pod pojęciem "temperatura podstawowa" rozumie się zwykle najniższą wartość. Jest wskaźnikiem zmian zachodzących na wewnętrznych genitaliach kobiety, obserwowanym pod wpływem produkcji hormonów. Prawidłowy pomiar daje kobiecie możliwość określenia początku procesu owulacji i czasu trwania z wysokim prawdopodobieństwem.

Jak poprawnie mierzyć temperaturę podstawową?

Nawet te kobiety, które wiedzą, co oznacza podstawowa temperatura, nie zawsze wiedzą, jak poprawnie ją zidentyfikować.

Najbardziej odpowiednią opcją do ustawienia wartości jest pomiar jego odczytów w odbytnicy, tj. przez włożenie termometru do odbytu. Postępując zgodnie z tym, pamiętaj o przestrzeganiu następujących zasad:

  1. Wszystkie pomiary są wykonywane wyłącznie rano, po przebudzeniu i przed wejściem z łóżka, jeśli to możliwe w tym samym przedziale czasowym. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę fakt, że ten moment musi być poprzedzony przedłużonym, bez przebudzenia, snem (około 6 godzin).
  2. Manipulację należy wykonywać wyłącznie w pozycji leżącej na plecach.
  3. Aby uniknąć błędów, najlepiej jest używać tego samego urządzenia pomiarowego na stałe.
  4. Czas trwania podstawowego pomiaru temperatury powinien wynosić co najmniej 5 minut.

Zacznij mierzyć i ustalać wartości najlepiej od pierwszego dnia cyklu. Jeśli mówimy o tym, co jest konieczne, aby zmierzyć temperaturę podstawową, najbardziej odpowiednim urządzeniem jest zwykły termometr rtęciowy. Możliwe jest również stosowanie analogów elektronicznych, ale ze względu na ich cechy konstrukcyjne często wykazują one błędne temperatury.

Jak poprawnie ocenić wyniki pomiarów?

Po zrozumieniu, jak i kiedy należy zmierzyć temperaturę podstawową, kobieta powinna być w stanie prawidłowo ocenić uzyskane wartości. W takim przypadku najlepiej jest polegać na wykresie temperatury prawidłowego cyklu miesiączkowego.

Tak więc, w okresach miesięcznych, temperatura od pierwszego do ostatniego dnia wyładowania stale spada, z 37 do 36,3-36,5 stopni. Około do połowy czasu cyklu miesiączkowego normalna temperatura wynosi zwykle 36-36,5. W czasie, gdy proces dojrzewania jaja, następuje wzrost wskaźników temperatury do 37-37,4. Z reguły takie wartości wskazują, że w tej chwili obserwuje się owulację.

W fazie 2 cyklu temperatura podstawowa wynosi 37-37,5 ° C i tylko 2 dni przed rozpoczęciem miesiączki zaczyna spadać.

Co może oznaczać odchylenie wskaźników od normy?

Powyższe dane są wskaźnikami normy. Jednak w praktyce temperatura może się znacznie różnić. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, o czym zasadniczo mówi zmiana temperatury bazowej i co na nią wpływa.

Na przykład niewielki spadek do 36,5 temperatury podstawowej przed miesiączką i podniesienie jej powyżej 37-37.2 może wskazywać na obecność endometritis.

jaka jest podstawowa temperatura W przypadkach, gdy obserwuje się wzrost temperatury w fazie pęcherzykowej cyklu, brak estrogenu w ciele.

Zmiany temperatury mogą być oznaką ciąży. Tak więc, jeśli dziewczyna ma opóźnienie w miesiączce, a podstawowa temperatura w tym samym czasie przez 10-14 dni jest utrzymywana na poziomie 36,8-37, to nie będzie zbędne wykonanie testu ciążowego. Ponadto, przez cały okres ciąży, temperatura również wzrasta, ponieważ żółty organizm intensywnie wytwarza hormon progesteronu.