Jednym z najczęstszych rodzajów nowotworów jest rak skóry. Według statystyk niewiele więcej niż 20 przypadków tej choroby przypada na 100 000 osób. W tym artykule przyjrzymy się chorobie nazywanej podstawową skórą komórkową, dowiemy się o przyczynach jej rozwoju i metodach leczenia.

Rak skóry podstawnej komórki - co to jest?

Ta choroba dotyczy złośliwych typów nowotworów, ale nie ma jednego charakterystycznego objawu raka - przerzutów. Choroba rozwija się bardzo długo, z biegiem lat, ale atakuje tylko podstawowe lub powierzchowne warstwy skóry (naskórek).

Rodzaje choroby:

 1. Powierzchnia wielokoncentryczna.
 2. Włókniak-nabłonek.
 3. Twardzina.

Ponadto podstawowa komórka jest klasyfikowany zgodnie z formami wzrostu do przejściowego, wrzodowego i nowotworowego.

Podstawowa skóra twarzy - objawy

Z powierzchowną postacią choroby objawia się w postaci kilku małych guzków na skórze, które stopniowo się łączą. Formacje lekko wznoszą się ponad powierzchnię skóry, mają gęstą strukturę i jasny kolor. Po pewnym czasie podstawowa skóra komórkowa twarzy powiększa się, staje się podobna do małej szorstkiej budowy szarej lub żółtawej barwy. Krawędzie takiej płytki są wyraźne, ich kontur jest nierówny. Z uwagi na to, że pacjent zwykle nie szuka pomocy w ciągu pierwszych kilku miesięcy po wystąpieniu objawów lub próbuje samodzielnie usunąć formację, w centrum narośli powstaje erozja, której włóknista i twardzinowa podstawna powierzchnia komórkowa charakteryzuje się obecnością gęstych sęków o szerokiej podstawie. Ich powierzchnia pokryta jest guzkami i skorupami. Podobny guz może urosnąć w głębsze warstwy skóry.

Podstawowa skóra - przyczyny

Jednym z głównych czynników wywołujących początek choroby jest przedłużone naświetlanie promieniowanie ultrafioletowe, zwłaszcza jeśli dana osoba ma jasną skórę. Dlatego podstawowa twarz twarzy częściej dotyka ludzi z obszarów wiejskich i ludzi, których zawód jest związany z pracą na świeżym powietrzu pod słońcem.

Kilka innych powodów:

 • będąc pod wpływem promieniowania radioaktywnego;
 • stały kontakt z truciznami (arsen, toluen, benzen);
 • predyspozycje genetyczne;
 • zaburzenia układu odpornościowego.

Podstawowa kuracja skóry twarzy

Rozpoznane metody leczenia danej choroby:

 • usunięcie chirurgiczne;
 • leczenie narkotyków;
 • radioterapia;
 • napromieniowanie laserowe;
 • niszczenie kriogeniczne.

Jak pokazuje praktyka, najbardziej pozytywne wyniki to całkowite usunięcie guza. Jednocześnie kriogeniczne zniszczenie jest uważane za najbardziej łagodną metodę działania. Metoda ta nie wymaga znieczulenia, niszczy guz nawet o dużych rozmiarach ze względu na możliwość regulacji czasu i intensywności krioekspozycji. podstawowe leczenie skóry komórkowej Warto zauważyć, że po operacji nie ma dużych blizn z koniecznością długiego okresu rehabilitacji.

Radioterapię stosuje się tylko w początkowych stadiach bazyliozji, kiedy nowotwór nie osiągnął imponujących wymiarów, a depresja erozyjna nie pojawiła się w centrum płytki nazębnej. Ostatnio leczenie laserowe jest częściej stosowane ze względu na szersze możliwości kontrolowania operacji i mniej traumatyczną naturę metody otaczającej skóry.

Podstawowa skóra twarzy - prognoza

Dzięki terminowemu wykryciu i rozpoznaniu nabłonka podstawnokomórkowego z reguły możliwe jest osiągnięcie absolutnego wyleczenia, brakujące formy skóry podstawnej twarzy twarzy również mają pozytywne rokowanie, pod warunkiem, że konsultuje się specjalistę i wybierany jest odpowiedni sposób leczenia.