Zdarzają się takie zwroty jak "Jestem tak przywiązany do tej osoby", co oznacza współczucie i szczere usposobienie. Ale czasami ludzie mylą przywiązanie i bardziej poważne uczucia, a to może prowadzić do niepożądanych konsekwencji. Na przykład, czy wiesz, jak miłość różni się od przywiązania do osoby?

Rodzaje przywiązań

Uczucie uczucia jest odczuwane przez każdą osobę od wczesnego dzieciństwa. Po pierwsze manifestuje się na poziomie instynktów - przywiązania do matki, do pewnych rzeczy (ubrań, zabawek). Następnie niektóre przywiązania zastępują innych, ale samo uczucie towarzyszy nam przez całe życie.

Istnieje kilka rodzajów załączników, eksperci wyróżniają 3 (niektóre autorów 4) odmiany. Ale ze względu na zrozumienie wykorzystamy podział na 2 rodzaje załączników: bezpieczny i bolesny.

Bezpieczne, to znaczy normalne, może być podstawą przyjaźni lub miłości. W tym przypadku osoba, która rozstaje się z przedmiotem przywiązania, nie doświadcza poważnych niepokojów. Możesz odczuwać łagodny smutek i smutek, ale nie histerię lub depresję.

Ale bolesne przywiązanie emocjonalne wywoła takie właśnie uczucia. Może być skierowany zarówno do osoby (przywiązanie do faceta), jak i obiektów (przywiązanie do rzeczy). Mówią, że ta ostatnia nie jest tak silna jak uczucia, ale zdarzają się przypadki, gdy człowiek nie może rozstać się z rzeczami bliskimi jego sercu. A wszystkie prośby krewnych powodują tylko agresję, ponieważ człowiek nie może sobie wyobrazić życia bez tej konkretnej rzeczy. Ale przywiązanie do obiektów nie jest tak niebezpieczne, ponieważ łatwiej je wykryć. Osoba, która zaśmieca jego mieszkanie rzeczami, których nie zamierza użyć w najbliższej przyszłości (kiedyś zrobię półki z tych tablic, a stare gazety przydadzą się, jeśli mam zamiar dokonać napraw), to jest zjawisko uczucia. Sytuacja jest inna w relacjach międzyludzkich, bardzo trudno jest zrozumieć przywiązanie lub miłość. Po prostu trzeba rozróżnić te dwie koncepcje, ponieważ miłość otwiera drogę do szczęścia, a silne przywiązanie (chore, samolubne) sprawia, że ​​człowiek jest nieszczęśliwy.

Jak odróżnić miłość od uczucia?

Jak wspomniano powyżej, uczucia mogą być podstawą miłości, a to jest normalne, złe, kiedy to uczucie zastępuje miłość. Przywiązanie nie może być podstawą długotrwałych relacji, mogą być uczucia lub miłość bardziej żywy i pozostawi poważny ślad na twojej duszy, ale gdy tylko przywiązanie zniknie, okazuje się, że osoba po drugiej stronie łóżka jest dla ciebie całkowicie obca.

Jak odróżnić miłość od uczucia do osoby?

Musisz ocenić swój związek, pomoże to w następujących pytaniach.

  1. Co dokładnie przyciąga Cię w partnera? Przywiązanie charakteryzuje się zamiłowaniem do wyglądu, z miłości jest przede wszystkim uczucie emocjonalnego pokrewieństwa, a dopiero potem atrakcja fizjologiczna.
  2. Czy pamiętasz, kiedy zdecydowałeś, że nie możesz żyć bez tej osoby? Jeśli pamiętasz, jak rozwinął się Twój związek, jest to znak miłości. Jeśli nagle "jesteś chory", to jest to oznaka uczucia.
  3. Jakie cechy przyciągają Cię w partnera? Oddawanie czci uzależnia się od czegoś, czego jeden - głos, uśmiech i miłość oznaczają wiele cech u drogiej osoby.
  4. Czy Twoje zainteresowanie partnerem jest stałe? Wraz z przywiązaniem zainteresowanie następnie zanika, a następnie miga jak szczyty na kardiogramie. Miłość jest bardziej wyrównana, więc charakterystyczne są tylko drobne wahania jej zainteresowania.
  5. Czy zmieniłeś wiele pod wpływem tego uczucia? Załącznik uniemożliwia normalne życie. Miłość wręcz przeciwnie pomaga zebrać myśli i pokazać swoje najlepsze cechy.
  6. Co myślisz o innych ludziach? Jeśli masz uczucie, to centrum wszechświata będzie twoim partnerem, a reszta ludzi będzie irytującymi przeszkodami na drodze do niego. Miłość podkreśla także jedyną rzecz, ale nie przesłania pozytywnych uczuć wobec innych ludzi.
  7. Jak przenosisz rozstanie? Przywiązanie: separacja to śmierć za związek, chociaż na początku jest to bardzo bolesne i chcę wspiąć się na mur. Miłość: rozstanie jest poważnym testem, ale możesz go przeżyć.
  8. Czy często kłócisz się z partnerem? Przywiązanie nie może obejść się bez kłótni i skandali, z których każdy ma rozbijane płyty. Bez kłótni jesteście znudzeni, robicie z tego grę. Miłość nie jest pozbawiona kontrowersji, ale szukasz kompromisów, kłótnie mają na celu rozwiązanie problemu.
  9. Czy widzisz dalszy rozwój relacji? Przywiązanie nie daje możliwości przedstawienia wspólnej przyszłości, miłość tworzy wspólne plany.
  10. Samolubstwo lub bezinteresowność? Przywiązanie robi wszystko, aby zaspokoić własne potrzeby. silne uczucie Miłość skłania do opieki nad ukochaną osobą.

Jak pozbyć się przywiązania?

Najpierw dowiedz się, co dokładnie masz - miłość lub uczucie. Zdając sobie sprawę z zależności od osoby, podejmiesz pierwszy krok do odzyskania. A potem będziecie musieli ciągle widzieć wszystko, co ta osoba wniosła do waszego życia - ból i urazę, rozczarowanie i strach. Nie jesteś masochistą, by zostać z kimkolwiek, kto przynosi ci tylko zło? Być może nie da się od razu pozbyć się przywiązania, więc zróbcie małe kroki. Po pewnym czasie nie pamiętasz, że byłeś tak uzależniony.