Podczas całkowitego wzrostu cen ludzie starają się żyć bardziej ekonomicznie. Dotyczy to również mediów, które są dostarczane w bardzo wysokich stawkach, które rosną z roku na rok. Najbardziej przedsiębiorczy na pierwszym miejscu ogrzać dom i instalują powietrzny kolektor słoneczny, który pozwala wykorzystać własną energię elektryczną i częściowo ogrzewać zarówno dom mieszkalny, jak i pomieszczenia gospodarcze.

Co to jest kolektor powietrzno-solarny?

Ta prosta konstrukcja to kanał, wewnątrz którego znajduje się reflektor, oraz sam rurociąg, w którym powietrze jest ogrzewane z powodu efektu cieplarnianego. Zimne powietrze z ulicy lub pokoju wchodzi do kolektora, a dzięki promieniom słonecznym nagrzewa się. Następnie przez kołnierze wchodzi do konwertera, a następnie energia akumulowana jest w akumulatorze, po czym może zostać wydana według uznania właściciela.

I chociaż kolektor powietrza słonecznego do ogrzewania w regionach północnych nie może w pełni stać się alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania z powodu zbyt niskich temperatur i krótkich godzin światła dziennego, może być stosowany jako metoda pomocnicza. Oznacza to, że jest to kolektor, który zajmie połowę, pod warunkiem, że jego wymiary odpowiadają zużyciu.

Rodzaje powietrznych kolektorów słonecznych

Istnieje kilka rodzajów słonecznych urządzeń grzewczych. Można je podzielić na skumulowany, płaski płyn i powietrze. Ponadto różne kolektory i warunki temperaturowe są:

  • słaby - do podgrzewania wody i oświetlenia;
  • średnia - do ogrzewania domu;
  • Potężny - zastosowanie w pomieszczeniach produkcyjnych.

Obliczanie kolektora słonecznego

W przypadku zasysania powietrza kolektor słoneczny-powietrzny będzie wymagał wentylatora. Jego moc zależy od obszaru pomieszczenia i wielkości samego pudełka Powietrzny kolektor słoneczny do ogrzewania kolekcjoner. Średnio należy wybrać taki, który ma pojemność około 250 m³ / h.

Oprócz wentylatora konieczne jest również prawidłowe obliczenie wielkości kolektora, a jeśli nie jest możliwe samodzielne obliczenie wszystkiego, lepiej powierzyć to specjaliście. Istotnie, w tym przypadku ważny jest każdy szczegół - warstwa izolacji, grubość ścianek pudełka i szkła, kolor, w którym malowany jest kolektor.

Czas obsługi takiego kolektora wynosi około 20 lat, więc wydając niewielką kwotę raz, możesz uzyskać jego zwrot w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.