Uderzenie w głowę jest bolesnym lub bezbolesnym obrzękiem. Najczęściej guz jest wynikiem siniaka, ale czasami powstaje, wydaje się, bez przyczyny. Postarajmy się zrozumieć, dlaczego może powstać bryłka iw jakich przypadkach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, iw jakich przypadkach należy szukać pomocy medycznej.

Przyczyny grudek na głowie

Najczęściej uderzenie w głowę pojawia się po uderzeniu. Nie zauważaj, że efekt traumatyczny jest prawie niemożliwy (z wyjątkiem przypadków, gdy nastąpiła utrata przytomności), więc w tym przypadku ofiara rzadko wątpi w powód tej manifestacji. Ponadto, guzek od siniaka:

  • szybko rosnące (dosłownie na naszych oczach);
  • różni się kolorem od otaczającej powłoki skóry (początkowo czerwona, następnie niebieskawa, w końcowym etapie uzyskuje żółtawo-zielonkawy odcień);
  • dość bolesne.

Mały guzek na głowie ( kaszaka ) może być wynikiem zablokowania porów skóry, gdy sekret gruczołów łojowych jest zbierany pod naskórkiem. Stosunkowo miękki w dotyku guz i zaczerwienienie wokół niego wskazuje na powstanie ropnia. Najczęściej ropieje topnienie jest głębokie, a powierzchnia wychodzi na wierzch. Przy silnym zapaleniu guzek twardnieje, a osoba może odczuwać dość bolesne odczucia i gorączkę.

Lipoma lub tłuszcz - luźny wzrost wynikający z rozprzestrzeniania się tłuszczu podskórnego. Często takie guzki pojawiają się na głowie od tyłu, bliżej szyi lub uszu. Lipoma jest całkowicie nieszkodliwa, ale jest uważana za nieestetyczną kosmetyczną wadę.

Fibroma ma podobny wygląd do tłuszczaka, z tym że ma "nogę", przez którą karmione są tkanki formacji.

Jasnoczerwona guzka (naczyniak krwionośny) jest spowodowana przez akrecję naczyń krwionośnych. Edukacja jest zagrożeniem dla zdrowia ze względu na dalszy rozwój i niszczenie pobliskich tkanek. Najczęściej naczyniaki krwionośne zlokalizowane są za uszami, w okolicy oczu i na powierzchniach śluzowych.

Bardzo ścisłe w dotyku guzy na głowie, w tym w tył głowy, mogą być przejawem raka skóry, na przykład czerniaka.

Leczenie stożków o różnej etiologii

Pierwsze 10-15 minut po urazie głowy stosuje się przeziębienie w celu leczenia guzów. Najlepiej jest używać pakowanego (owiniętego w szmatę) lodu, ale odpowiedni jest także ręcznik zwilżony zimną wodą lub ubranie pod ręką. Aby uzyskać lepszy efekt podczas zwilżania ręczników, możesz użyć roztworu soli (na 1 litr zimnej wody 3 łyżki soli). W konsekwencji używamy resorbowalnych i spuchniętych maści i żeli:

  • Ratownik;
  • Troxevasin;
  • Bodyyard;
  • Bruise-off itp.

Jeśli guz pojawił się w wyniku rozwoju miażdżycy, należy odwiedzić lekarza, który po odpowiednich testach określi rodzaj zakażenia i zaleci odpowiednie leczenie, w tym antybiotyki, specjalne leczenie edukacyjne guzy na głowie powoduje maści. Stopiony ropień powinien być otwierany chirurgicznie z dalszym leczeniem rany środkami antyseptycznymi i nakładaniem jałowych opatrunków.

Aby się pozbyć tłuszczaki lub mięśniaki muszą również szukać pomocy u specjalisty, który w znieczuleniu miejscowym usunie edukację. Ostatnio metoda kriodestrukcji (niszczenie niskimi temperaturami) i skleroterapia (blokowanie krążenia krwi) są stosowane w celu pozbycia się łagodnych nowotworów. Nieautoryzowane otwarcie guza może prowadzić do zapalenia, a nawet degeneracji tkanek do postaci złośliwej.

Usunięcie naczyniaka może wykonać tylko chirurg. Guz usuwa się przez wycięcie tkanki lub laserem. Podczas stosowania metody usuwania laserem znieczulenie nie jest wymagane.

Złośliwe formacje wymagają długotrwałego leczenia systemowego pod nadzorem onkologa.